Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Budíte se unavení a jste ve stresu? Zkuste pravidelný monitoring spánku

Monitoring spánku je nové počítání kroků. Hodnocení kvality spánku se stalo nejčastěji vyhledávanou funkcí v chytrých hodinkách a vznikly kvůli němu i speciální „hlídací“ prsteny. Proč by vás sledování vaší noční (ne)aktivity mělo zajímat a jak se v jednotlivých údajích vyznat?

Většina z nás prožívá své dny a životy v poklusu. Hledáme důvody naší časté únavy a pídíme se po tom, zda v noci děláme pro regeneraci těla a mysli maximum. Jenže právě ze spaní nás často budí stres, uprostřed noci si rekapitulujeme to-do listy a obvykle si mezi druhou a třetí hodinou ranní vzpomeneme na něco, co jsme si do nich zapomněli zapsat. Výsledkem je, že se budíme nevyspalí a unavení se pak protloukáme celým dnem. Není tedy divu, že chceme vědět, co přesně je s naším spánkem špatně. Dokážou na to ale chytré technologie odpovědět? 

TIP NA VIDEO: Jak dobře a dostatečně spát?

Poznejte svůj spánek

Všechny druhy technologií zaměřených na spánek slouží k monitoringu spánkového rytmu, který si sami nejsme schopni uvědomit. Spánek má dvě hlavní fáze: REM, při níž dochází k téměř úplné ztrátě svalového napětí ve vůlí ovládaných svalech, informace nastřádané během dne se ukládají do paměti a přicházejí sny. Předchází jí NREM fáze, která má čtyři části – usínání, lehký, hluboký a nejhlubší spánek. Poslední, takzvaná NREM 4, trvá zhruba 30 minut a jde o nejsilněji regenerační část spánku, kdy se zpomaluje tep a snižuje krevní tlak. 

Všechny tyto fáze se během noci čtyřikrát nebo pětkrát zopakují, přičemž část REM by se měla postupně prodlužovat. Křivka na hodinkách vám pak každé ráno ukáže, jak dlouho jste byli ve které fázi, vyhodnotí, zda je to dobře, nebo ne, zaznamená, v kolik hodin vás co vyrušilo nebo jste se probudili, a samozřejmě vám prozradí, ve kterém úseku spánku k narušení došlo. A obvykle také nabídne řešení: dozvíte se například, že chodíte spát pozdě a brzy vstáváte, máte v ložnici příliš velké teplo nebo spíte výrazně jinak dlouhou dobu ve všední dny a o víkendu. Díky pohybovému senzoru, který mají hodinky, náramky i prsteny, pak může technologie vyhodnotit i to, že se vám dobře spalo díky cvičení, respektive fyzické únavě

Analýza výsledků

Monitoringem spánku získáváte nejen ranní výsledky, ale i týdenní a dlouhodobé přehledy. Máte tak přesný přehled o tom, kolik času doopravdy prospíte (ne jen strávíte v posteli), jak moc spánek tělo zregeneroval a která část vašeho denního programu a životního stylu na to mohla mít vliv. Zároveň vás každá aplikace vede k tomu, abyste chodili spát a probouzeli se vždy ve stejnou dobu, což je základní předpoklad kvalitního spánku. Dlouhodobě špatný spánek pak může ukázat na závažnější problém, jako je třeba spánková apnoe (zastavování dechu během spánku), na což vás váš monitor upozorní a nasměruje vás k odborníkům, kteří si vás následně důkladněji změří v takzvané spánkové laboratoři. 

Vyberte si správné zařízení

Pokud přemýšlíte nad koupí hodinek či prstenu, které patří k nejčastějším monitorovacím zařízením, zvažte i jejich nevýhody. Jednou z nich je samotná nutnost mít je na sobě – pokud se vám i s titěrným náramkem hůř spí, tohle nebude nic pro vás. Kromě těchto možností ale existují ještě další varianty, jako je třeba monitor spánku Beddit, dva milimetry tenký proužek, na který si jednoduše lehnete a ani ho pod sebou necítíte. Automaticky sleduje dobu spánku, tepovou frekvenci, dýchání, chrápání i teplotu a vlhkost v ložnici. Tesla zase vyrábí vyhřívaný polštář z paměťové pěny s funkcí monitorování kvality a délky spánku. Zcela bezkontaktní jsou pak senzory Circadia, které umístíte na noční stolek nebo pověsíte na zeď. 

Více rad a tipů ohledně krásy a zdravého životního stylu najdete v časopise Dieta. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 11/22.
Dieta 11/22. | Zdroj: Anna Kovačič