Video placeholde

O čem se mlčí: Odsuzovat klienta je naprosté tabu, říká psychoterapeutka

„Psychoterapeut je expert na terapeutický proces, proto není v jeho kompetenci někomu radit či za něj rozhodovat, nedejbože někoho soudit,“ říká klinická psycholožka a psychoterapeutka Eva Richterová, která je jedním z hostů aktuálního dílu pořadu O čem se mlčí. Jeho tématem jsou různé možnosti pomoci v oblasti duševního zdraví, ale i předsudky, které se s nimi občas stále pojí.

Termíny psychologie, psychiatrie a psychoterapie vycházejí z řeckého pojmu psyché (duše), a proto laikovi tyto disciplíny mohou splývat. Předmětem zájmu všech tří oborů je psychika člověka, v čem se ale tyto liší, jak k ní přistupují a jakými nástroji ji léčí? 

Psychiatr je lékař s atestací z psychiatrie, soustředí se především na tzv. psychopatologické symptomy, například v oblasti prožívání a vnímání, a může je léčit farmakoterapií. To znamená, že může předepisovat léky ke zmírnění či vymizení obtíží. Psycholog je absolvent oboru psychologie a v rámci své profese se může věnovat různým oblastem; třeba poradenské, klinické, školní či forenzní psychologii, včetně psychodiagnostiky. Psychoterapeut je absolvent akreditovaného psychoterapeutického výcviku, tedy nikoli člověk, který svou erudici staví pouze na vlastní zkušenosti či na absolvování pár kurzů. Existuje několik psychoterapeutických směrů, které se svým přístupem k člověku liší, proto doporučuji se před zahájením psychoterapeutické péče u daného terapeuta informovat, jakým způsobem pracuje. Psycholog a psychoterapeut se nutně nemusejí věnovat lidem s psychickými poruchami, jejich klienty jsou často lidé, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého života, mají vztahové potíže, procházejí životními krizemi, cítí všudypřítomnou nespokojenost a podobně. 

Ve všech těchto profesích pomáhá mimo jiné i slovo, mluvení, rozhovor. Jak terapie funguje, jak může slovo nebo poslouchání léčit? 

Slova mají velkou moc. Například pokud sami sebe neustále kritizujeme a zpochybňujeme, považujeme se za nuly, vyčítáme si svá rozhodnutí a podobně, ovlivňuje to velmi významně náš vztah k sobě samým, pochopitelně v negativním smyslu. Naopak díky slovům vyjadřujícím porozumění a přijetí můžeme zažít emoční korektivní zkušenost, která napomůže ke zdravějšímu přístupu k sobě samotnému. Pro některé lidi je ulevující už „jen“ to, že se se svým trápením mohou někomu svěřit a že jim nikdo neříká, jak se mají cítit. 

Jsou podle vás terapeuti „experti na život“? Vědí něco jiného než my ostatní – neterapeuti? 

Jen člověk sám je expertem na svůj život, nikdo jiný. Psychoterapeut je expert na terapeutický proces, není v jeho kompetenci někomu radit či za něj rozhodovat, nedejbože někoho soudit. Stává se ale, že někteří klienti předpokládají, že psychoterapeuti mají recept na vše, je proto dobré na začátku nastavit realistická očekávání. 

Jak vůbec poznám, že na svůj problém už nestačím vlastními silami a je zralý na to, abych vyhledala odbornou pomoc? 

Obecně lidi přivádí k psychoterapeutům to, že svou situaci vnímají jako dlouhodobě tíživou a neměnnou, navzdory vlastní usilovné snaze ji zlepšit. To vnímání je ale samozřejmě individuální. Nicméně není nutné „vyčkávat“ až do této fáze. Pokud se člověku dostane odborné pomoci dříve, nemusí terapie trvat dlouho a může mít velmi dobrý a dlouhodobý efekt. 

Čím dál více lidí vnímá terapii jako normální věc a v případě psychických problémů se nebojí vyhledat pomoc. Často ale přesně nevědí, za kým vlastně jít – za terapeutem, psychoterapeutem, psychologem, psychiatrem…? V čem se nejen tyto profese od sebe liší? O tom se moderátor Honza Vojtko v dalším díle pořadu O čem se mlčí bavil s klinickou psycholožkou Evou Richterovou a Zdeňkem Mackem, psychoterapeutem a místopředsedou České asociace pro psychoterapii. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

O čem se mlčí: Pomoc! Nezvládám a potřebuji terapii

Práce terapeuta spočívá také v tom, aby se mu lidé nebáli otevřít a svěřili mu svá trápení i ta nejcitlivější místa. Musí mít člověk podle vás na to zvláštní talent? 

Práce psychoterapeuta vyžaduje i jisté osobnostní předpoklady, proto zájemci o tuto profesi procházejí před nástupem do akreditovaného výcviku výběrovým řízením a jejich profesní předpoklady jsou také v průběhu výcviku i při jeho ukončení dále hodnoceny. Výcvik pochopitelně systematicky rozvíjí kompetence v poskytování kvalitní psychoterapeutické péče. Vztah mezi psychoterapeutem a klientem je jedním z klíčových faktorů úspěšnosti léčby. Klient potřebuje mít jistotu, že jeho terapeut jedná v jeho zájmu a že ví, co dělá. Pro mě je absolutním základem tohoto vztahu bezpodmínečná akceptace klienta. Hodnocení klienta, jeho pocitů, vztahů, rozhodnutí či čehokoli jiného je naprosté tabu. 

Co máte na své profesi ráda? 

Vážím si toho, že se mnou klienti sdílejí niterné aspekty svých životů. Když své klienty provázím celým procesem, neustále se něčemu učím a zároveň zjišťuji, kolik toho ještě nevím, což mě motivuje k dalšímu vzdělávání. Samozřejmě velkou radost mi působí momenty, kdy se klientům začíná ulevovat od jejich obtíží a začínají se cítit spokojeně se svým životem.

Pořad O čem se mlčí vzniká ve spolupráci s časopisem Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce – a doprava je zdarma!

Moje psychologie 08/22.
Moje psychologie 08/22. | Zdroj: Robert Tichý