Připravte se na svátky jara: Kdy slavíme Velikonoce v roce 2023?

1 min čtení

1 min čtení

Velikonoce patří k tradičním svátkům: chlapci vyrazí do ulic s pomlázkou na Velikonoční pondělí a dívky mohou začít chystat velikonoční výzdobu, barvit vajíčka nebo péct velikonočního beránka. Kdy Velikonoce slavíme a na který den letos vychází Velikonoční pondělí?

Velikonoce jsou naším jediným pohyblivým svátkem, což znamená, že je každý rok slavíme v jiné datum. Stále ovšem platí, že Velikonoční neděle připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po jarní rovnodennosti (ta připadá na 20. března). Pokud by však úplněk připadl na neděli, slaví se až následující týden. V náboženském pojetí se jedná o oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro křesťany je to nejdůležitější svátek v roce, název Velikonoce vznikl ze slov „veliká noc“.

TIP NA VIDEO: Kde se vzala velikonoční tradice pletení pomlázky?

Tradice pletení pomlázky. Kde se vzal jeden z nejznámějších velikonočních zvyků? VIDEO Videohub

V roce 2023 tento svátek vychází na neděli 9. dubna. Školní prázdniny začínají už ve čtvrtek 6. dubna a děti budou mít volno až do pondělí. Státní svátek se týká 7. dubna, tedy Velkého pátku, a 10. dubna – Velikonočního pondělí.

Velikonoce začínají Květnou nedělí, která letos vychází na 2. dubna. Po ní následuje svatý nebo též pašijový týden. Ten začíná Modrým pondělím, pokračuje Šedivým úterým (někdy se uvádí jako Žluté), Škaredou středou a Zeleným čtvrtkem. Velikonočními svátky jsou pak Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční neboli Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí. Ke všem těmto dnům se vážou různé zvyklosti, tradice a pověry.

A jak budeme Velikonoce slavit v budoucnu? V roce 2024 si svátky jara užijeme o něco dříve – Velký pátek bude už 29. března a Velikonoční pondělí poté hned 1. dubna. No a roku 2025 si velikonoční svátky užijeme mezi 18. a 21. dubnem.