Červený koberec na SAG Awards: Do módy se konečně vrací líbivá retro elegance!

2 min čtení

2 min čtení

Sezona filmových a televizních ocenění pokračuje – v noci na pondělí proběhl v Los Angeles 29. ročník SAG Awards (Screen Actors Guild Awards), který se primárně zaměřuje na filmové a seriálové herce. Jak tato „poslední generálka“ před oscarovým kláním dopadla?

Význam cen SAG Awards vzrostl díky tomu, že byly letos poprvé vysílány živě na Netflixu a YouTube – do té doby byly k vidění pouze na amerických kabelovkách TNT a TBS. Stále si však ponechávají komorní charakter. Pro srovnání: S nejvíce nominacemi šly do filmového klání snímky Víly z Inisherinu a Všechno, všude, najednou – oba jich měly po pěti. Druhý jmenovaný nakonec proměnil čtyři, čímž se stal nejúspěšnějším filmem v historii SAG Awards. Pro srovnání – jeden z nejúspěšnějších filmů v historii Oscarů, Titanic, proměnil jedenáct nominací ze čtrnácti.

TIP NA VIDEO: Jaké šaty poletí v roce 2023?

SAG Awards jsou zajímavé i tím, že oceňují herce jak v solitérních kategoriích, tak i jako celé osazenstvo. Cenu za nejlepší herecký soubor v jednotlivých kategoriích tak získal opět snímek Všechno, všude, najednou, ale také seriál Bílý lotos (druhá řada), který se i v Česku těšil velké oblibě. Kolektivní cenu si odnesl též seriál Základka Willarda Abbotta. Misky vah v hlavních hereckých kategoriích se tentokrát přesunuly na stranu Brendona Frasera (Velryba), který porazil i „Elvise“ Austina Butlera a Michelle Yeoh (Všechno, všude, najednou), jež mimo jiné soupeřila s Cate Blanchett (Tár). Také kategorii vedlejších rolí obsadil film Všechno, všude, najednou – sošky si odnesli Jamie Lee Curtis a Ke Huy Quan. Za své seriálové výkony byli rovněž oceněni Jason Bateman (Ozark), Jeremy Allen White (Medvěd), Jean Smart (Stále v kurzu), Jessica Chastain (George & Tammy), Sam Elliott (1883) a Jennifer Coolidge (Bílý lotos). Pocty za celoživotní dílo se dočkala oscarová herečka Sally Field, známá mimo jiné jako maminka Forresta Gumpa.

Oceněné herecké osazenstvo druhé řady seriálu Bílý lotos / Zdroj: Profimedia.cz

Vedle vítězství přinesly SAG Awards také mimořádně vydařený red carpet. Jednou z hlavních hvězd se stala Zendaya, která opanovala sociální sítě po celý víkend i díky eventu, který navštívila předtím a kam vynesla černou róbu se zelenými panely – vintage Versace. Baby pink róba Valentino posázená růžemi na SAG Awards pak jen potvrdila její status královny červeného koberce. Nebyla ovšem jediná, kdo vsadil na jistotu líbivé elegance, naopak – zdá se, že klasický hollywoodský glamour se opět vrací na výsluní. A přináší s sebou roztomilý retro vibe, který nejlépe demonstrovaly Kathryn Newton v levandulových „new look“ koktejlkách od Caroliny Herrery nebo Amanda Seyfried v zelených minišatech s vlečkou Prada. Zendaya udávala tón i co se týče účesu – na nadýchaný bob ve stylu Jackie Kennedy vsadilo hned několik hereček od Cate Blanchett přes Violu Davis až po nové hvězdy z Bílého lotosu Aubrey Plaza či Simonu Tobasco. Na všechny se můžete podívat ve fotogalerii.

Zendaya v róbě Valentino / Zdroj: Profimedia.cz

Herečky Cate Blanchett, Amy Poehler a Aubrey Blaza potvrzují: Tohle je nejžhavější účes filmové sezony. / Zdroj: Profimedia.cz