Puritánské límce, patchwork a romantika: 40 nejkrásnějších šatů v retro stylu

2 min čtení

2 min čtení

S trochou nadsázky se dá říci, že šaty v retro stylu nikdy nevyjdou z módy. Svůj oslnivý comeback už si užily, přesto nikam nemizí a stávají se oblíbenou součástí dámského šatníku. Jejich časem prověřená elegance, dívčí šmrnc a často i pohodlné střihy z nich totiž činí ideální oděv na každodenní nošení. Varování: Jestli máte slabost pro kousky s romantickým nádechem, pak pro vás bude následující galerie velkým pokušením.

„To máš ze second handu?“ Ne, ale mohla byste mít. Vintage se v posledních letech stalo nejen cool nálepkou pro oblečení z druhé ruky, ale také stylem odívání, který kopíruje některé prvky oděvů z dřívější doby – a ty tím pak zpětně dokazují svoji nadčasovost. Jak píše N. J. Stevenson v knize Kronika módy z roku 2011: „Móda je jako kyvadlo, které se houpe mezi reinterpretací minulosti a představou budoucnosti.“

TIP NA VIDEO: Jaké šaty poletí v roce 2023?

A i když se některý retro styl objeví jako žhavý trend, nemusí hned po sezóně zapadnout do minulosti. Příkladem jsou třeba tea dress inspirované košilovými šaty 40. let: ty zažívaly velký boom před pěti lety, kdy uvažování nad nadčasovým šatníkem obrátilo pozornost k nesmrtelnému stylu Francouzek. Tea dress se dodnes objevují v aktuálních kolekcích, ačkoliv už je nikdo nevnímá jako novinku. Jde jen o to, jestli jdou, nebo nejdou k vašemu osobnímu stylu.

Podobně se před pár lety vylouply takzvané prairie prom dress – původně šaty, které si dívky ve Spojených státech nechávaly na počátku 70. let šít na školní bály a plesy. Tento styl zpopularizovala dnes již neexistující značka The Gunne Sax, která do ženské módy vrátila romantizující prvky z renesance a viktoriánské i eduardovské doby a do toho zakomponovala styl z tehdy populárního seriálu Malý dům na prérii.

Šaty s komponenty, jako jsou výrazné puritánské límce, balónové rukávy nebo kanýry na sukni, se pravidelně objevují třeba na přehlídce návrhářky Ully Johnson. Svou filozofii na nich postavily také značky Christy Dawn nebo Meadows a velkou míru popularity jim zajistil i kodaňský love brand Ganni. Letos je v hojném zastoupení najdete také u cenově přístupnější značky Sister Jane.

Sedmdesátky jsou setrvale v kurzu a se železnou pravidelností se s nimi vrací i jistá hippie rozevlátost. Kolekce jsou plné grafických a geometrických vzorů v zemitých tónech, jež se s touto dekádou pojí. Čím dál častěji se (ve jménu upcyklace) objevuje také patchwork, tedy šaty sešité ze dvou různých vzorů – takové modely aktuálně nabízí třeba britská značka Rixo.

Na paty jim už ale významně šlapou šedesátky, které přinášejí nové mladistvé siluety a především výrazně zkracují délku. Comeback slaví zejména áčkový střih, jenž do módy v roce 1964 uvedl francouzský návrhář André Courrèges. Ve Velké Británii se o prvenství v kategorii mini pro změnu dělí návrháři Mary Quant, John Bates a Barbara Hulanicki, zakladatelka značky Biba.

Inspirací se také opětovně stávají ikony šedesátek jako Brigitte Bardot, Françoise Hardy nebo Jean Shrimpton, které v souladu s tehdejší módou kombinovaly mini šaty s balerínami, s nízkým podpatkem nebo takzvanými gogo boots – bílými kozačkami, které se v poslední době vracejí i do současné módy.

Inspirace z Instagramu: Šaty v retro stylu

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading