Nejlepší pruhované topy z aktuálních kolekcí. Jak je nosit a vyhnout se klišé?
Jsou známkou minimalismu, punku i francouzské elegance – řeč je o tričkách a topech s bretaňským proužkem, který se už téměř sto let drží na módním olympu. Dají se vůbec nosit tak, aby nepůsobily jako dávné klišé? Ano, stačí zkusit nové střihy, materiály, barvy nebo styling.
Námořnická pruhovaná trička jsou láska a naprostá klasika, jejíž módní status stvrdila historie, a především zástup cool lidí, kteří na nich postavili svou image. Coco Chanel, Jean Seberg, James Dean, Brigitte Bardot, Andy Warhol, v osmdesátkách třeba Madonna nebo Jean-Paul Gaultier, v devadesátkách Kurt Cobain a po roce 2000 například Alexa Chung s Kate Moss. Ti všichni skrze ně vyjadřovali nejen svůj módní styl, ale především názor. Když totiž pomineme prapůvodní účel výrazného námořnického vzoru, tedy že ve vodě identifikoval muže přes palubu, stalo se pruhované tričko velmi brzy symbolem nezávislosti a emancipace.
TIP NA VIDEO: Znáte historii balerínek?
Historie bretaňského topu sahá do poloviny 20. let až na Azurové pobřeží, kdy se jistý Gerald Murphy, americký boháč, malíř a bonviván, rozhodl zastavit s manželkou v obchodě pro námořníky a koupit několik pruhovaných triček jako dárek pro své přátele. Protože v této vybrané společnosti nechyběli například F. Scott Fitzgerald a jeho žena Zelda, Hemingway, Cocteau, Picasso a další, brzy se tento trend rozšířil. Výraznou zásluhu na tom měla také Coco Chanel, která tento pánský kousek navěky zakomponovala i do dámského šatníku.
Zatímco ve Francii se z pruhovaného trika stával módní hit, na druhé straně Lamanšského průlivu nadšení nepanovalo: v roce 1934 otiskl britský pánský magazín Adam fotografii mladíka v bretaňském topu s baretem na hlavě a dýmkou v puse a napsal, že na Riviéře se bohužel vyskytuje více takových groteskních individuí. Pánové jako Picasso nebo Dalí si z toho ovšem nic nedělali, a tak se pruhované tričko stalo bohémským oděvem svobodomyslných umělců.
I v dámské módě bylo pruhované triko vnímáno jako projev emancipace a modernity. „Obléknout si bretaňské tričko místo twinsetu a perel se dnes může zdát jako osobní volba, ale v 50. letech to bylo převratné. Byla to dekáda, kdy byla v módě vyzdvihována a idealizována tradiční ženskost,“ píše v knize The Ten: The Stories Behind the Fashion Classics autorka Lauren Cochrane. Filmové ikony jako Jean Seberg nebo Brigitte Bardot však tuto představu o ideální manželce rychle zbouraly a nastolily nový trend nenuceného a nespoutaného sex-appealu.

Z dnešního pohledu, kdy bretaňský top vnímáme jako prověřený základ šatníku a vládu nad módou přebírá hravá estetika Y2K, se tento kousek může paradoxně jevit až trochu nudně. Jenže kolik máme dní, kdy chceme v módě experimentovat, a kolik těch, kdy raději sázíme na jistotu? Pruhovaná trička jsou proto konstantou, která možná neboří feed na Instagramu, nicméně i aktuální kolekce jsou jich plné. Současně se objevují nové střihy, takže jestli nestojíte o deset let starý styl Pařížanky, můžete vsadit třeba na cropped délku. Další možností je zkusit jiné barvy nebo nový styling – tipy najdete v následující fotogalerii.
Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>
S pouzdrovou maxi sukní
Na prvním místě se vždy nabízí vzít si k pruhovanému triku džíny – Francouzky to tak přece nosí! Současně ale jde o největší módní klišé, které je dobré občas narušit. Letošní aktualizací, stejně praktickou jako džíny, mohou být například denimové sukně, které outfitu dodají ležérní šmrnc ve stylu 90. let. Podobnou službu vám prokážou i další „pouzdrovky“, ať už saténová nebo úpletová.
Širší 90s pruhy
Vyhnout klišé se lze i tím, že namísto klasického bretaňského proužku zvolíte široké pruhy, které evokují sportovní styl 80. a 90. let, kdy byla v módě takzvaná rugby t-shirts. V tomto případě můžete klidně zvolit i kombinaci s klasickými džíny nebo denimovými šortkami. Anebo sáhněte po skládané mini či midi sukni. Punc tenisové elegance pak jednoduše umocníte bílými teniskami.
Úpletový set
Letním trendem jsou nejrůznější úpletové či háčkované sety – a ty pruhované patří bezesporu k nejroztomilejším. Můžete je nosit separé i dohromady, ve druhém případě získáte pohodlný outfit na denní dovolenkové korzo, který nahradí i šaty přes plavky. Další variantou, která se v kolekcích rovněž objevuje, je úpletový tube top a přes něj kardigan ve stejném vzoru.
Barevné proužky
Černo- nebo modrobílý bretaňský proužek máme doma snad všichni. Léto je ale ideální čas vyzkoušet jinou barevnou kombinaci ve stylu dopamine dressing. Vděčnou alternativou jsou červené proužky, neméně vás ale rozveselí i zelené, žluté nebo světle modré (popřípadě jejich kombinace). Jestli barevné proužky zbožňujete, zkuste i hravý styling, který mixuje vodorovné a svislé pruhy.
S bílou mini
Jestli jste založením spíše módní minimalistka, pak nelámejte nic přes koleno a nechte se unést jednoduchostí. Místo klasického denimu se v létě nabízejí bílé varianty jako třeba oblekové šortky nebo lněné minisukně. Co se týče doplňků, pak můžete vsadit buď na univerzální béžové a světle hnědé odstíny, anebo klidně na černou, která se nenásilně propojí s dekorem proužků.
Kde koupíte stylový proužkovaný top? Prozkoumejte náš výběr!








































