Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Víte o vagině vše, co potřebujete? Přečtěte si, co vám o ní nikdo neřekl

„Pravidelně se tam dole myj a během menstruace buď obzvlášť důsledná.“ Tato věta možná byla to jediné, co nám doma o intimní hygieně řekli. Je docela možné, že celý život žijeme v představě, že více vědět nepotřebujeme. Přehnaná hygiena nám ale paradoxně škodí. A nejen ta. Co se s naším tělem děje, můžeme poznat díky signálům, které nám vagina dává.

Je to důležitější než cokoli jiného. Rozumět svému tělu se rozhodně vyplatí. U tak citlivého orgánu, jako je vagina, to platí dvojnásob. Tak rozpaky stranou!

V článku se dozvíte, že

  • nejen čokoláda vagině škodí

  • infekce vznikají ve sprše

  • konzistence a barva vaginálního výtoku napoví, co se s intimním zdravím děje

  • po sexu byste si měla odskočit

  • k vagině musíte přistupovat zodpovědně, jinak vám to spočítá 

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Vagino, netvař se tak kysele

Tentokrát jí to ale odpusťme. Kyselá vagina je totiž zdravá vagina. Pokud se její pH pohybuje mezi hodnotami 3,8 až 4,5, snadno zlikviduje nebezpečné bakterie. Hodnotu pH ovlivňuje více faktorů – těhotenství, menopauza nebo užívání hormonální antikoncepce. Mikroflóru může rozhodit i pohlavní styk. Sperma je totiž zásadité. Naopak překyselení organismu může způsobit náš jídelníček – například časté pojídání čokolády vede k přemnožení kvasinek. Nejčastěji ale pH naruší nesprávná intimní péče.

Adieu, špatné návyky

Spousta žen si mylně myslí, že má hygienu v malíku. A jak jste na tom vy? Zjistěte, jestli se dokážete správně postarat o svoji vaginu.

1)     Mýt, či nemýt?

Sprchování jednou denně stačí. Během menstruace se můžete omýt vodou pokaždé, když si vyměníte vložku nebo tampon. To dělejte pravidelně každé 2-4 hodiny. Nechcete přece, aby se u vás mikroorganismy zdržovaly. Vždy se myjte jen na povrchu. Klín vám poděkuje, když ho střídavě umyjete vodou a neparfémovaným intimním gelem. Mléčným zápachem se netrapte. Vagina má svou specifickou vůni, kterou ovlivňují stejné bakterie, které můžou za kvašení mléka. Pokud ucítíte vůni podobnou rybině, zbystřete! V těle totiž pravděpodobně vzniká zánět.

2)     Když je vám po sprše úzko

Je to rychlé a praktické. Umýt si v jednom tahu sprchovým gelem celé tělo se ale rozhodně nevyplácí. Právě sprchové gely mění pH vaginy. Často můžou za vaginální suchost, infekci nebo vaginální mykózu. Ta trápí během života až 75 procent žen. Vzniká přemnožením kvasinek ve vagině a často se vrací. Projevuje se pálením, svěděním, suchostí nebo produkcí tvarohovitého výtoku.

Používejte proto neparfémované přírodní intimní gely s mírně kyselým pH. Přirozené prostředí vaginy posílíte s Intimní mycí emulzí pro citlivou pokožku od Onclé. Díky přírodnímu složení s obsahem bio šípkového oleje s vitaminem C přispívá k regeneraci pokožky, biolin P vytváří štít proti mikrobům a prokazatelně zabraňuje opětovnému výskytu kožních problémů.

3)     Zakopaný pes je v oblečení

Vagině nesvědčí, když je v těsném, horkém nebo vlhkém prostředí. Dávejte si proto pozor na úzké kalhoty nebo vlhké plavky. Noste bavlněné spodní prádlo a volnější oblečení. Na noc nechte kalhotky ve skříni, intimní partie potřebují dýchat.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Malířka ukrytá v kalhotkách

Máte v kalhotkách vaginální výtok? Zdravé a fungující tělo ženy ho produkuje. Po menstruaci bývá řídký, v období během ovulace houstne, postupně řídne, až se na konci cyklu podobá vaječnému bílku. Jak ale rozumět nejen konzistenci, ale i barvě?

Infekce ze sexu není sexy

Před infekcemi se můžete chránit tak, že se před každým milováním osprchujete. Před pohlavními nemocemi vás ochrání kondom, ne hormonální antikoncepce. Bakterií, které se během styku vaginou dostaly do močové trubice, se zbavíte nejlépe tak, že si odskočíte. Utřete se směrem zepředu dozadu. Zabráníte tomu, aby se bakterie z konečníku přesunuly do vaginy. Pak už je čas na sprchu.

Pokud nemáte příležitost se hned osprchovat, neznamená to, že hygienu nemáte řešit. Bezoplachový Intimní čisticí olej pro citlivou pokožku od Onclé můžete použít kdykoli. Stačí ho nanést na ubrousek nebo toaletní papír, a tělo tak zbavit nečistot. Vhodný je na cesty, každodenní osvěžení nebo čištění erotických pomůcek. Obsahuje 100% přírodní složení s jojobovým a bavlníkovým olejem a také kokosovou vodou, které pokožku zvláčňují a chrání.

Osobní zkušenost Terezy (24): „Sprchu po sexu si dám málokdy. Jednoduše se mi nechce. Bezoplachový intimní čisticí olej od Onclé mám na nočním stolku, takže ho kdykoli nanesu na kapesník a jednoduše se očistím. Trvá to pár vteřin, nic mě nepálí a hlavně si přijdu stoprocentně čistá.“

Onclé
Onclé | Zdroj: Profimedia.cz

Zodpovědně ke svému klínu

Rozumějte své vagině a věnujte jí správnou péči. Používejte kosmetiku od Onclé. Obsahuje jedinečné přírodní složky pečující o vaši vaginu i celé tělo. Navíc se vyrábí v Česku a s ohledem na životní prostředí. Její řada BIORGANIC je vhodná pro citlivou pokožku a alergiky. Řada obsahuje kromě intimní mycí emulze a intimního čisticího oleje i mycí mléko, tělové mléko a hydratační mist, který osvěží vaši pleť. Více se dozvíte zde.

Onclé
Onclé | Zdroj: Profimedia.cz