Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

9 tipů, jak správně pečovat o vlasy

Na světě snad nenajdeme jediného člověka, který by netoužil po zdravých a krásných vlasech. Říká se, že vlasy jsou korunou naší krásy, navíc jsou často tím prvním, čeho si na druhém všimneme. Dost také ovlivní náš názor na něj, když bude mít vlasy zplihlé a mastné, budeme k němu přistupovat jinak, než když jeho vlasy budou zářit zdravím. Toužíte po oslnivě krásných vlasech? Přečtěte si naše tipy, jak o ně pečovat.

Vlasy jako koruna krásy

Mnozí z nás se svými vlasy nejsou spokojení a touží po zdravějších vlasech a bujné kštici. Na kvalitu vlasů má vliv celá řada faktorů, mezi nimi i náš životní styl, nebo to, co jíme. Trápí nás vypadávání vlasů při dietě i mimo ni, přitom vlasy padají každému, zejména na jaře nebo na podzim. Prospívá jim konzumace proteinů, ryb, mořských plodů, potravin s přírodními oleji i semínek, která jsou bohatá na vitamíny a minerály. Pro hydrataci vlasů je důležité dodržovat pitný režim, v žádném případě ale nesmíme zapomínat ani na vhodnou péči o vlasy. Jak na ni?

Tip číslo jedna: Péče o vlasy začíná u pokožky hlavy

Mnozí z nás se dopouští jedné velké chyby. Za péči o vlasy považujeme skutečně jen péči o vlasy jako takové, zapomínáme ale na pokožku hlavy. Tady mají vlasy své kořínky, právě tady se hromadí všechny stylingové přípravky, které použijeme, stejně tak nečistoty. Pokožka hlavy je citlivá, vliv na její kvalitu má spoustu věcí, včetně stresu i toho, co jíme. Výsledkem je, že nás hlava často svědí, vlasy vypadávají nebo se příliš mastí. Řešení? Alespoň jednou za týden použijte vlasový peeling, který pokožku vyčistí a prokrví.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Tip číslo dva: Před mytím se učešte

Základním způsobem péče o vlasy je jejich mytí. Někteří si vlasy myjí každý den, jiní párkrát za týden. Optimální je, když si vlasy myjeme 2x týdně, aby se nevysušovala pokožka hlavy, která by pak zvýšila tvorbu mazu. Tím se vlasy více mastí a my máme tendenci si je také častěji mýt. Než se ale do mytí vůbec dáme, vlasy bychom měli dobře rozčesat, abychom se zbavilo co největšího množství nečistot a zbytků stylingových přípravků.

Tip číslo tři: Jak správně vlasy mýt?

Bez šamponu to nepůjde, vyberte si ho s ohledem na to, zda se vám vlasy hodně mastí, barvíte si je, máte citlivou pokožku hlavy nebo potřebujete naopak šampon, který vlasy hydratuje. Šamponu na vlasy ale nenanášejte příliš, vmasírujte ho od kořínků ke konečkům a pak šampon důkladně opláchněte vlažnou vodou. Nepoužívejte příliš horkou, abyste nepoškodili strukturu vlasů.

Poté, co vlasy umyjete a zbavíte nečistot, přichází na řadu ošetření pomocí kondicionéru nebo balzámu na vlasy. Dodáte jim lesk, usnadníte rozčesávání vlasů, postaráte se i o jejich hydrataci.

Tip číslo čtyři: Vodu z vlasů jen vymačkejte

Po umytí jsou vlasy mokré, my vezmeme do ruky ručník a vlasy třeme, abychom z nich dostali všechnu vodu. Někdo si vlasy do ručníku i zabalí a čeká, až uschnou. Víte, že to vlasům ani trochu neprospívá? Vodu z vlasů bychom měli jen opatrně vymačkat.

Tip číslo pět: Pozor na horký vzduch

Sušíte vlasy fénem? Stejně jako vlasům neprospívá horká voda, není pro ně tím pravým ani horký vzduch. Když už si je potřebujete vysušit, vyberte si kvalitní fén, inspirací vám může být třeba test fénů. Vlasy pak foukejte na co nejnižší teplotu vzduchu, abyste je zbytečně nevysušovali a nezpůsobili tak jejich lámání.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Tip číslo šest: Důležité je vědět, jak vlasy správně česat

Když si vlasy nebudete správně česat, můžete řešit, že vám nadměrně vypadávají, a vy nebudete vědět proč. Vlasy bychom měli česat ideálně plochým kartáčem, který má štětiny dál od sebe, a pěkně od konečků. Jděte na to postupně, rozčesejte první část a pak se posuňte o kousek výš.

Víte, že než se do česání pustíte, měli by vlasy trochu proschnout? Mokré vlasy při česání totiž snadno poškodíte.

Tip číslo sedm: Konečky si nechte pravidelně zastřihávat

Konečky vlasů se třepí, takže je třeba je pravidelně zastřihávat. Nepodceňujte to, jsou citlivé a navíc, když jsou roztřepené, váš sen o krásných vlasech se rozplyne jak pára nad hrncem. A jak často si je tedy nechávat zastřihnout? Ideálně každých 6 týdnů.

Tip číslo osm: I vlasy potřebují vitamíny

I vlasy potřebují řádnou výživu, aby byly silné, lesklé, netřepily se, nelámaly a nevypadávaly. Kromě toho, že se budete snažit zdravě jíst, zkusíte minimalizovat stres, je fajn dodat jim i potřebné vitamíny a minerály prostřednictvím doplňků stravy na vlasy. Ty by měly obsahovat hlavně zinek, vitamíny skupiny B a aminokyselinu L-methionin.

Tip číslo devět: Zkuste recepty našich babiček

Dřív žádné doplňky stravy nebyly, výběr šamponů a dalších přípravků na vlasy byl velmi omezený. Jak se naši předkové o vlasy staraly? Po každém mytí přelili vlasy odvarem z kopřivy nebo kořene lopuchu, jako domácí šampon zase posloužil žloutek smíchaný se lžičkou citronové šťávy a oleje, v dnešní době použijte olivový. Lesk vlasům dodává chmel, po letním slunění je do hloubky vyživí žloutek nanesený na konečky, který po 5–10 minutách opláchnete.