Do práce, na rande i na podzimní svatbu: Nejlepší šaty z prvních kolekcí nové sezony

1 min čtení

1 min čtení

Letní šaty se pomalu stěhují zpět do odlehlých koutů skříní a je načase uvolnit místo těm podzimním. Pojďte se s námi podívat na nejlepší šaty, které jsme našli v aktuálních kolekcích.

Šaty byly v posledních letech nositeli celé řady předních trendů – úspěch měly romantizující střihy v prairie nebo cottagecore. Nosily se výrazné barvy i vzory ve stylu vintage, midi délky, které z šatů učinily jednu z nejoblíbenějších uniforem na denní nošení. Inspirace k nám volně proudila současně z Francie i ze Skandinávie.

TIP NA VIDEO: Jak se měnily šaty v průběhu století?

Následovaly přiléhavé úplety i experimenty s prostřihy, které z pohodlného oděvu rázem vykouzlily party trend sezóny. Comebacku se dočkaly minimalistické, ale efektní slip dress, zatímco žádný byznys šatník se neobešel bez košilových šatů. Zkrátka: kdo si tento oděv neoblíbil v posledních pěti letech, tomu jsou asi navždy souzené kalhoty. Zato nám ostatním teď nejrůznějšími šaty přetéká skříň.

Přesto (anebo právě proto) letos tento oděv nepatří na špici současných trendů – postupný příklon k Y2K trendům jim přisoudil určitou éteričnost a neuchopitelnost v podobě průsvitných materiálů, pavučinových asymetrií a vzorů, jež připomínají akvarelové šmouhy. Jsou krásné, jen ne na denní nošení – spíše na snění.

To samozřejmě neznamená, že by prověřené a oblíbené styly a střihy zcela vymizely. Důkazem toho jsou první podzimní kolekce, v nichž opět nechybí fab four ve složení květinové vzory, puntíky, kostky a proužky. Košilový střih si stále drží prim a přidává se i jeho sexy saténová verze (nápověda: podzimní svatba). Rovněž úplety nikam nemizí, jen jim místo komplikovaných prostřihů stačí jeden dobře umístěný rozparek. A barvy? Typicky podzimní, ovšem s porcí tmavě růžové navrch, která přece jen připomíná, že už není rok 2017, ale 2022.