Nejen norská Popelka: Vánoční filmové novinky, které stojí za pozornost

Součástí vánočního kouzla je i to, že si díky televiznímu programu můžeme připomenout sváteční filmy našeho dětství a svézt se na vlně nostalgie. To ale neznamená, že se klasika nedá okořenit špetkou něčeho nového. Následujících 9 vánočních filmových premiér si získalo naši pozornost. Ve výběru nechybí pohádky, komedie ani romantika.

Tři přání pro Popelku

Norsko/Litva, 87 minut

Premiéra: v kinech od 23. prosince

Norská pohádka Tři přání pro Popelku na sebe strhla pozornost už v listopadu. Kvůli komunikačnímu šumu mezi norským a českým distributorem totiž vznikla fáma, že do českých kin půjde sestříhaná verze filmové novinky. V té měla chybět scéna, v níž se políbí dva muži. Snímek režisérky Cecilie A. Mosli je totiž moderním remakem Vorlíčkových Třech oříšků pro Popelku, které Norové milují stejně jako Češi a Němci. I legendární český snímek s Libuší Šafránkovou v nezapomenutelné roli byl na svou dobu progresivní a feministický. Norská varianta v tomhle půjde ještě dál. K tomu přidá dávku vizuálních efektů a atmosféru magické severské zimy. Hlavní roli Popelky si zahrála populární norská zpěvačka Astrid S.

TIP NA VIDEO: Trailer k filmu Tři přání pro Popelku

Jak si nevzít princeznu

Česko/Slovensko/Německo, 91 minut

Premiéra: 24. prosince na ČT1

Je již tradicí, že Česká televize každý rok na Štědrý den premiérově uvede novou českou vánoční pohádku. Loňská novinka režiséra Karla Janáka, pohádka O vánoční hvězdě, nebyla vůbec špatná. Co nás ve štědrovečerním programu ČT1 čeká letos? Bude to další Janák, tentokrát ve spolupráci se scenáristou Petrem Hudským (Princezna a půl království, Hastrman). Příběh pohádky Jak si nevzít princeznu diváky zavede do dalekého království ve chvíli, kdy tři sudičky čerstvě narozenému princi Leopoldovi přiřknou štěstí a ruku princezny ze sousední říše. Jak královské děti rostou, je stále jasnější, že se navzájem nemohou vystát. Jejich rodiče ale trvají na vyplnění sudby. A tak se princ s princeznou rozhodnou věštbu změnit tím, že se vrátí v čase do dne princova narození. Hrátky s časem ale nikdy nezůstanou bez následků. V hlavních rolích dobrodružné koprodukční pohádky hrají Marek Adamczyk a Anna Fialová.

Foto z pohádky Jak si nevzít princeznu (2021)

Chlapec, kterému říkají Vánoce

Velká Británie, 106 minut

Premiéra: od 24. listopadu na Netflixu

Britský fantasy snímek Chlapec, kterému říkají Vánoce se na Netflixu objevil už koncem listopadu jako jedna z prvních vánočních filmových vlaštovek. Podle stejnojmenné knížky z roku 2015 ho natočil režisér Gil Kenan; obsadil do něj Maggie Smith, Jima Broadbenta, Sally Hawkins nebo Kristen Wiig a v hlavní roli nechal debutovat patnáctiletého Henryho Lawfulla. Ten hraje Nikolase, polosirotka s mrtvou maminkou a tatínkem, který odchází hledat bájnou říši elfů, aby zachránil království. Místo toho, aby Nikolas zůstal v péči zákeřné tety, vydává se v tátových stopách, protože věří, že ví, kde bájný Elfhelm leží. Kouzelné podobenství o snaze vyrovnat se se smrtí blízkých osloví nejen malé, ale i dospělé diváky.

Foto z filmu Chlapec, kterému říkali Vánoce (2021)

Šťastné a veselé

USA, 98 minut

Premiéra: od 25. listopadu na HBO GO

Druhý celovečerní režijní počin herečky Cley DuVall je další variací na tradiční vánoční situaci, kdy se po dlouhém roce odloučení a vlastního života zase jednou podíváte do rodné hroudy a tam absolvujete rodinnou sešlost. Kristen Stewart v romantické komedii Šťastné a veselé hraje Abby, kterou přesně na takové akci čeká seznamovačka s rodiči její partnerky Harper (Mackenzie Davis). Co Harper neví, je, že ji Abby chce při té příležitosti požádat o ruku přede všemi jejími blízkými. Jenže Abby zase netuší, že Harper rodičům neřekla ani o své přítelkyni, ani o tom, že je vlastně na holky. Všechno to samozřejmě velmi rychle praskne, což vede k mnoha svízelným situacím. Jak to asi dopadne, že? Šťastné a veselé jsou dramatickou komedií, která může bez problémů vyplnit čekání na to, až vám vykyne vánočka. A možná i příjemně namotivuje toho, kdo se sám chystá na vánoční coming out.

Foto z filmu Šťastné a veselé (2020)

Jako kůl v plotě

USA, 99 minut

Premiéra: od 2. prosince na Netflixu

V rodinných setkáních budeme ještě pokračovat. V komedii Jako kůl v plotě se Peter (Michael Urie) vydává za rodiči spolu se svým nejlepším kamarádem Nickem (Philemon Chambers). Protože ale Peter nechce poslouchat kázání, že už by si konečně měl najít přítele, přemluví Nicka, aby řekli, že se po těch letech kamarádství do sebe zamilovali. Nick neochotně souhlasí, lhaní ale nakonec není třeba. Peterova matka totiž místo svetru a balíčku ponožek synovi k Vánocům nadělila rande naslepo s místním fitness trenérem. Schůzka jde skvěle a všichni mají radost – až na Nicka, kterému začíná docházet, že ta původní lež možná nebyla zas tak daleko od pravdy. Pokud se vám líbila loňská romantická komedie Sváteční rande (Holidate), tohle je něco podobného. A k tomu Jennifer Coolidge jako bonus.

Foto z filmu Jako kůl v plotě (2021)

8bitové Vánoce

USA, 97 minut

Premiéra: od 24. listopadu na HBO GO

Komedie, ke které s klidem můžete na hodinu a půl odložit odrostlejší děti, vůbec není tak tupá, jak se může na první pohled zdát. Neil Patrick Harris, kterého znáte jako Barneyho ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku, tentokrát sám v roli otce vypráví o zásadních Vánocích svého dětství. Psal se rok 1987 a na americký trh právě vstoupil nejlepší videoherní systém na světě – Nintendo. Každý kluk ho toužil mít, tehdy jedenáctiletému Jakeovi ho ale rodiče jednoznačně zakázali. „Jediné, co mě mohlo zachránit, byl vánoční zázrak,“ líčí dospělý Jake své znuděné dceři a tím se začíná odvíjet překvapivě zábavný příběh z předměstí Chicaga, který se veze na trendy vlně osmdesátkové retro estetiky. Film v režii Michaela Dowseho natočilo produkční studio, které stojí také za Vánočním skřítkem (Elf, 2003), legendou béčkových vánočních komedií.

Foto z filmu 8bitové Vánoce (2021)

Milostná past

USA, 104 minut

Premiéra: od 5. listopadu na Netflixu

A ještě jedna feel goodvánoční komedie od Netflixu, aby toho nebylo málo. V Milostné pasti se novinářka Natalie (Nina Dobrev) rozhodne přeletět celé Státy, aby se o Vánocích setkala s Joshem, s nímž už nějakou dobu udržuje vztah na dálku po internetu. Když dorazí, zjistí, že Josh není ten cool dvoumetrový lumberjack, kterého zná z fotek, ale průměrně vysoký samotářský outsider, který se na internetu vydává za svého výrazně pohlednějšího známého Taga. Aby Josh odčinil podvod, jehož se dopustil, nabídne Natalii, že ji se skutečným Tagem dá dohromady. Asi uhádnete, kam to povede, obzvlášť, když je jedním vrcholem milostného trojúhelníku muž, který se jmenuje jako pes… Jako oddechová jednohubka, ve které se najde i několik dobře napsaných gagů, to ale funguje výborně!

Foto z filmu Milostná past (2021)

Byl to vánoční spor

USA, 91 minut

Premiéra: od 26. listopadu na Apple TV

A teď něco docela jiného. Pokud máte předplacenou Apple TV a zároveň milujete dokumentární série sledující události tak bizarní, že máte problém uvěřit, že se skutečně staly, podívejte se na snímek režisérky Becky Read Byl to vánoční spor. Ten sleduje příběh Jeremyho Morrise, kterému někteří přezdívají Pan Vánoce. Jeremy svátky miluje víc než svůj život, a protože je Američan, rozhodně to neznamená jen velkou hostinu v rodinném kruhu. Světýlka, kýčovité dekorace, klidně i živý velbloud do betlému v reálném měřítku. To všechno Jeremy zařídil, když chtěl uspořádat vánoční akci pro několik tisíc lidí. Jeho sousedé se ale rozhodli mu v tomhle blikajícím šílenství zabránit, a tak ho zažalovali. Story vzdálená vánoční idylce tak, že na ni ani nedohlédne, nabízí neotřelý pohled na to, co jsme s tradičními svátky jako společnost provedli a co jsme v jejich jméně schopni dělat.

Foto z dokumentu Byl to vánoční spor (2021)

Silent Night

Velká Británie, 90 minut

Premiéra: zatím neuvedeno

Snímek britské režisérky Camille Griffin si světovou premiéru odbyl na filmovém festivalu v Torontu a na začátku prosince byl uveden do britských a amerických kin. U nás se ho bohužel žádný distributor nechopil, ale pokud se k němu někdy dostanete, určitě mu dejte šanci. Je to vánoční film s opravdu neotřelým námětem. Tenhle hvězdě obsazený kousek (Keira Knightley, Matthew Goode, Annabelle Wallis, Roman Griffin Davis, Lily-Rose Depp a další) je totiž vánoční horor a černá satirická komedie k tomu. Manželský pár Nell a Simon (Knightley a Goode) každý rok o Vánocích ve svém venkovském sídle pořádají sedánek pro své přátele a jejich děti. Kromě starých známých se ale tentokrát dostaví také kostlivci ze skříně a jeden metaforický nezvaný host s kosou v ruce, který má chuť koketovat se všemi účastníky slavnostní večeře.

Foto z filmu Silent Night (2021)