Listopad na Netflixu: Vrací se Koruna i Addamsova rodina v novém kabátě

6 min čtení

6 min čtení

Husté mlhy, sychravé počasí a pomalu, ale jistě klesající teploty. Listopad přímo vyzývá k tomu zalézt pod deku, zapnout Netflix a pustit si třeba premiérovou řadu Koruny nebo nový seriál o Addamsově rodině v režii Tima Burtona. To ale zdaleka není všechno. Vybrali jsme to nejlepší, co streamingové služby aktuálně nabízejí. Račte si vybrat.

Co vám (možná) uteklo v říjnu

Že se o sexualitě otevřeně mluví teprve posledních několik let? Možná, ale rozhodně to neznamená, že by předtím vůbec nikoho nezajímala. Osmidílný zábavně-naučný dokumentární seriál Kronika orgasmu je toho důkazem: režisérka Kateřina Kořínková Sobotková se v něm ponořila do intimního života v Československu. Vycházela přitom z knihy Sexual Liberation, Socialist Style socioložky Kateřiny Liškové, známé skrze Duo docentky, ale také z vlastního bádání v televizním archivu. Každá epizoda se věnuje jednomu tématu: první díl zavádí diváky do 50. let a ptá se, proč tehdy čeští sexuologové intenzivně zkoumali ženský orgasmus, poslední se pak odehrává v letech devadesátých a jeho hlavním tématem je prostituce. Pořad najdete na iVysílání.

Jak se v Československu mluvilo o sexu? Na to se ptá zábavně-naučná dokumentární série Kronika orgasmu. / Česká televize

Special Air Service neboli SAS jsou speciální jednotky britské armády. Provádějí celou řadu úkolů včetně skrytého průzkumu, boje proti terorismu či záchrany rukojmích. Spousta informací o SAS podléhá přísnému utajení – co ale víme jistě, je, že SAS byly založeny během druhé světové války, v roce 1941. Právě jejich vzniku se věnuje nový šestidílný seriál Rogue Heroes z produkce BBC, který je k vidění na HBO Max. Podle knihy britského historika Bena Macintyrea ho vytvořil režisér Steve Knight. Ten do hlavních rolí obsadil silnou sestavu z mladé generace: vedle již zavedených jmen jako Alfie Allen (Theon Greyjoy ze Hry o trůny) a Jack O’Connell (Cook ze Skins nebo Jan Kubiš ve filmu Smrtihlav) uvidíme také Connora Swindellse (Adam ze Sexuální výchovy) nebo Toma Glynna-Carneyho (Aegon II. Targaryen z Rodu draka).

(Zleva) Alfie Allen, Connor Swindells a Jack O'Connell v minisérii SAS: Rogue Heroes. / BBC

HBO Max uzavřelo říjen premiérou druhé řady diváky i kritiky oceňovaného seriálu Bílý lotos. Satirický počin režiséra Mikea Whitea si bere na paškál svět bohatých a byl oceněn na AACTA International Awards. Jednu ze stěžejních rolí v první řadě ztvárnila Jennifer Coolidge, pro kterou je úspěch seriálu velkým návratem – za svůj výkon v roli psychicky nestabilní Tanyi byla herečka nominována na Zlatý glóbus. Tanya se, nyní jako vdaná žena, vrací i v nové sezóně, jinak ale očekávejte nové prostředí i nové postavy. Na břitkou kritiku pozdního kapitalismu ale určitě dojde i tentokrát.

Jennifer Coolidge se vrací v druhé sérii opěvovaného Bílého lotosu. / HBO Max

Bavila vás konverzační komedie Vlastníci? Pak vás možná bude zajímat, že v říjnu se na Netflixu objevil snímek Mimořádná událost, který rovněž režíroval Jiří Havelka. Ten k filmu napsal i scénář, a to na základě skutečné události, kdy vlak s cestujícími a bez strojvedoucího ujel několik kilometrů na železniční trati Křižanov–Studenec. V hlavních rolích komediálního počinu září především Igor Chmela, Jana Plodková a Ctirad Götz.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na upoutávku ke komedii Mimořádná událost

Pokud přímo nepatříte k aktivním uživatelům Spotify, určitě jste o něm minimálně slyšeli. Šestidílná švédská minisérie The Playlist na Netflixu zpracovává okolnosti zrodu a úspěchu právě tohoto projektu. Vypráví o podnikateli, který vymyslí legální streamovací platformu a převrátí tak hudební průmysl vzhůru nohama. Ačkoliv se jedná o fiktivní příběh, seriál nabízí zajímavý vhled do něčeho, co miliony lidí používají každý den – podobně jako to kdysi udělal film Sociální síť s Facebookem. Každá epizoda je vyprávěna z pohledu jiného člověka, jiného kolečka v systému.

Seriál The Playlist skrze fiktivní příběh mapuje zrod platformy Spotify. / Netflix

Disney+ nenabízí jenom pohádky a další a další seriály ze světa Star Wars. Brutální, ale nápaditý horor Barbar potěší především dospělé diváky, kteří streamovací službu svým potomkům obětavě platí. V napínavém snímku přijíždí Tess (Georgina Campbell) na pracovní pohovor do Detroitu. Pronajme si kvůli tomu dům, když ale dorazí, zjistí, že v něm už někdo je – muž jménem Keith (Bill Skarsgård). Logice navzdory se Tess v domě rozhodne zůstat, hned druhý den v něm ale objeví podivný sklep s tajnou chodbou. Kam chodba vede a co se v ní skrývá?

Bill Skarsgård v nervy drásajícím hororu Barbar. / 20th Century Studios

Novinky na Netflixu – listopad 2022

Sherlock Holmes je detektivní klasika, kterou se už mnoho tvůrců pokusilo uchopit nově a nápaditě. Nejlepším příkladem budiž seriál Sherlock, který příběhy geniálního detektiva a jeho věrného společníka Watsona přenesl do moderního Londýna, závanem čerstvého větru ale byla i akční filmová variace s Robertem Downeyem Jr. a Judem Lawem. S úplně novým pohledem v roce 2006 přišla spisovatelka Nancy Springer. Ta vytvořila sérii knih pro mládež, jejichž protagonistkou je Enola Holmes, Sherlockova stejně talentovaná mladší sestra. Adaptace úspěšných literárních děl se před dvěma lety chopil Netflix a nyní přichází s dalším dílem: Enola Holmes 2 bude k vidění od 4. listopadu. V hlavní roli mladistvé vyšetřovatelky, která se konečně dostane ke svému prvnímu velkému případu, se vrátí Millie Bobby Brown (Eleven ze Stranger Things). Roli Sherlocka si rovněž zopakuje Henry Cavill.

Millie Bobby Brown a Helena Bohnam Carter – chytré ženy z klanu Holmesových. / Netflix

Jedna z nejočekávanějších seriálových událostí letošního roku je tu: 5. řada Koruny bude k vidění už od 9. listopadu. Jeden z nejúspěšnějších projektů z produkce Netflixu v nových dílech přinese vhled do temné a zároveň ostře sledované kapitoly v historii britské královské rodiny – do definitivního rozpadu vztahu Charlese a Diany, který v 90. letech ohrozil image a postavení šlechtického klanu. Po vzoru uplynulých řad se v titulních rolích představí nové herecké tváře: královnu Alžbětu nyní hraje Imelda Staunton, prince Philipa ztvární Jonathan Pryce, úlohy prince Charlese se chopil Dominic West a Dianě tvář propůjčila Elizabeth Debicki. Jedná se o předposlední řadu seriálu, ta úplně finální ukáže mladého prince Williama a jeho seznámení s Kate Middleton. Budeme si na ni ale muset počkat: z úcty k nedávno zesnulé Alžbětě II. se tvůrci rozhodli natáčení pozastavit.

Imelda Staunton v roli Alžběty II. vystřídala Olivii Colman. / Netflix

Netflix neustává ani v produkci vlastních celovečerních filmů: největším listopadovým lákadlem je Irský zázrak, který bude mít premiéru 16. listopadu. Florence Pugh v něm hraje zdravotní sestru sužovanou traumatickou minulostí. Ta je v roce 1862 vyslána do odlehlé irské vesničky, aby vyšetřila a pozorovala mladou dívku, která drží – údajně zázračnou – hladovku. Mysteriózní historické drama podle románu Emmy Donoghue natočil Sebastián Lelio. Snímek byl během letošního září uveden na několika filmových festivalech a první ohlasy zahraničních kritiků jsou více než příznivé.

Florence Pugh v mysteriózním filmu Irský zázrak. / Netflix

A s mysteriózními příběhy z dávné minulosti ještě nekončíme. Tvůrci oceňovaného sci-fi seriálu Dark totiž přicházejí s novým počinem: osmidílná série 1899 sleduje příběh lodi plné anglických emigrantů, kteří vyrazili začít nový život ve městě plném příležitostí – do New York City. Když ale na moři narazí na souputníky se stejným cílem, jejich cesta za lepšími zítřky se promění v noční můru. Seriál, který bude na Netflixu k vidění od 17. listopadu, slibuje kvalitní napětí a temnou, pořádně hutnou atmosféru.

Seriál 1899 láká na temnou, stísněnou atmosféru lodi ztracené uprostřed oceánu. / Netflix

Addamsova rodina se (zejména díky filmové podobě, kterou dostala v 90. letech) stala miláčkem všech, kdo mají rádi postavy a příběhy, jež by většina označila za zvláštní, šílené – prostě divné. Mezi takové patří i režisér Tim Burton, jehož specifický vizuální styl je definicí moderního gotického hororu. Těžko si tedy představit lepšího režiséra pro nový seriál Wednesday. V centru děje stojí náctiletá Wednesday Addams (Jenna Ortega), která se musí vypořádat nejen s nástupem na střední školu, ale také s roky starou záhadou týkající se jejích rodičů (Morticii ztvárnila Catherine Zeta-Jones, Goméze hraje Luis Guzmán).

Jenna Ortega jako nová Wednesday Addams. / Netflix

Novinky na Disney+ – listopad 2022

Kouzelná romance z roku 2007 je věčnou guilty pleasure, v níž se Giselle (Amy Adams) propadne z pohádkového světa do reality soudobého New Yorku a díky tomu přehodnotí svůj pohled na lásku a život celkově. Ve volném pokračování nazvaném Prokletá romance se v ději posouváme o deset let dopředu. Giselle spokojeně žije s Robertem (Patrick Dempsey) a jeho dcerou Morgan, zatímco z prince Edwarda (James Marsden) se stal král, který spolu s královnou Nancy (Idina Menzel) dohlíží na poklidný život ve vysněné Andalázii. Jedno máchnutí kouzelnou hůlkou ale převrátí věci úplně naruby, a Giselle tak nezbývá než se vypravit do pohádkového království a pokusit se tak zachránit rodinu. Snímek, v němž se vrátí většina původního hereckého ansámblu, bude na Disney+ k vidění od 24. listopadu.

Amy Adams a Maya Rudolph ve volném pokračování legendární Kouzelné romance. / Disney+

Patříte k fandům Marvelu – ba co víc, máte rádi potrhlé Strážce galaxie? Pak si nenechte ujít Sváteční speciál, který na Disney+ vyjde 25. listopadu. Ústřední partička v něm chce oslavit Vánoce se vším všudy, a tak se vydává na planetu Zemi, aby Peterovi (Chris Pratt) sehnala ten úplně nejlepší dárek. Režisér James Gunn se nechal inspirovat legendárními (respektive legendárně špatnými) vánočními speciály Star Wars. Očekávat tedy můžeme pořádnou porci (sebe)ironie a humoru – přesně tak, jak to u Strážců máme rádi.

Chris Pratt ve svátečním speciálu Strážců galaxie. / Disney+

Novinky na Prime Video – listopad 2022

I když se v listopadu řada z nás už spíše ladí na Vánoce, trochu kvalitního děsu nemůže uškodit. 23. listopadu Amazon Prime Video uvede horor Nanny, který v mysteriózních kulisách zpracovává aktuální téma přistěhovalectví. Ilegální migrantka ze Senegalu Aisha (Anna Diop) najde práci chůvy v bohaté rodině žijící na Manhattanu. Doufá, že jí lukrativní pozice pomůže vydělat dostatek peněz, aby do USA dostala i svého vlastního syna. Samozřejmě to ale nebude tak jednoduché. První ohlasy ze zahraničí vynášejí celovečerní debut režisérky Nikyatu Jusu do nebes – tak uvidíme.

Anna Diop v hororu Nanny. / Blumhouse Television

Novinky na Apple TV+ – listopad 2022

Zpěvačka Selena Gomez stále méně zpívá a stále více hraje a mluví o tématech spojených s duševním zdravím. I díky tomu se z mladistvé popové hvězdičky stala inspirativní mladou ženou, pro niž je důležitá autenticita. Takový je prý i dokument Selena Gomez: My Mind & Me, který bude od 2. listopadu k vidění na Apple TV+. Natočil jej Alek Keshishian a materiál sbíral dlouhých pět let. Selena ve výsledném snímku nechává diváky i fanoušky nahlédnout do svého nitra s křehkostí a upřímností, která se u dokumentů o popových hvězdách příliš nevidí.

Dokument Selena Gomez: My Mind & Me ukazuje zpěvačku zranitelnou a otevřenou. / Apple TV+