Co streamovat v únoru? Na Netflix se vrací nejmilovanější stalker Ameriky

5 min čtení

5 min čtení

Ačkoli sám o sobě přímo vybízí k tomu, pohodlně se usadit před televizi nebo monitor a něco si pustit, únor bývá z hlediska novinek v nabídkách streamingových služeb poněkud ospalý. Přesto se najde několik filmů a seriálů, které si pozornost určitě zaslouží. Mezi nimi vyčnívá premiéra nové řady úspěšného seriálu TY, nový počin od producentů Sexuální výchovy nebo hvězdně obsazený thriller Sharper.

Co vám (možná) uteklo v lednu

Předávání Oscarů se nezadržitelně blíží a streamingové služby na to reagují speciálními kolekcemi filmů, které byly v minulosti na Cenu Akademie nominovány nebo nějakou rovnou získaly. Koneckonců, v posledních letech měl zejména Netflix v rámci prestižní soutěže i několik svých želízek v ohni a historický velkofilm z jeho produkce Na západní frontě klid se letos utká dokonce o titul Nejlepšího filmu.

TIP NA VIDEO: Top 10 největších trapasů v historii Oscarů

Oscarové snímky pěkně pohromadě najdete například na Disney+. V jejich kolekci je například výborná Země nomádů, Tvář vody, dokument Erupce lásky nebo drama Očima Tammy Fay, které loni získalo Oscara pro nejlepší masky a sošku vyneslo také Jessice Chastain za výkon v hlavní roli. A pozor – 1. února se do výběru přidá také Black Panther: Wakanda nechť žije, který letos bojuje hned o pět Oscarů. 

Svou oscarovou kolekci má i HBO Max: tam najdete například drama Otec, velkolepé sci-fi Duna, životopisného Jidáše a černého mesiáše o historii Černých panterů, úchvatně melancholický japonský počin Drive My Car nebo Krále Richarda: Zrození šampionek, který loni při Oscarech vyhnal Willa Smithe na pódium v jednom ze dvou jeho zásadních momentů v rámci slavnostního večera. 

Will Smith loni na Oscarech ztropil, když vrazil facku moderátorovi. O několik minut později si pak šel na podium převzít sošku za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. / Zdroj: Warner Bros.

Nezaostává samozřejmě ani Netflix. V oscarové kolekci, kterou najdete tady, má třeba i oceněné hity 90. let. Může tak sloužit jako příjemně nostalgický ponor do úspěchů mainstreamové kinematografie posledních 30 let. V rámci jednoho víkendu si na jednom místě můžete pustit třeba Pulp FictionNarušeníZachraňte vojína RyanaErin Brockovich a Počátek.

Foto z filmu Narušení, který Angelině Jolie vynesl prvního hereckého Oscara. / Zdroj: 3 Art Entertainment

V lednu se v nabídce Disney+ objevila velmi podařená osmidílná minisérie Představujeme vám Chippendales!, která vypráví skutečný a skandální příběh amerického podnikatele indického původu Somena Banerjeeho. Ten založil první pánský striptýz v USA, a z malého experimentu se mu postupně podařilo vybudovat největší impérium svého druhu na světě. Za úspěchem šel ale přes mrtvoly a obětoval mu absolutně vše.

Minisérie Představujeme vám Chippendales! ukazuje začátky pánského striptýzu v USA. / Zdroj: Hulu

I Voyo v lednu přišlo s novinkou: od 26. 1. si můžete pustit výpravný dobový seriál Zlatá labuť, který je zjevně – i když zcela volně – inspirován příběhem pražské legendy, obchodního domu Bílá labuť. Ten byl v době svého otevření (v březnu roku 1939) největším, nejmodernějším a nejluxusnějším obchodním domem ve střední a východní Evropě. Fiktivní minisérie režisérů Bisera A. Arichteva a Braňa Holička sleduje osudy několika zaměstnanců podniku, ale i jeho majitelů, kteří si užívají život smetánky, zatímco za lákavými vitrínami pochodují německá okupační vojska. Pokud Voyo nemáte, 2. února uvede první díl Zlaté labutě TV Nova.

Dobový seriál Zlatá labuť je sice fiktivním příběhem, inspiraci historií legendární Bílé labutě ale nezapře. / Zdroj: Archiv TV Nova / Mikuláš Křepelka

Novinky na Netflixu – únor 2023

Když se v roce 2018 objevila první řada seriálu TY, srdce fanoušků populárního Dextera zaplesala. Příběh charismatického, ale nebezpečného stalkera Joea (Penn Badgley) v mnohém připomínal právě notoricky známého seriálového vraha, který zabíjí jiné vrahy. Navíc byl podobně kvalitní – a vysokou úroveň si udržely i další série. Ve čtvrtek 9. února bude mít na Netflixu premiéru první část sezony čtvrté (druhou část uvidíme o měsíc později), v níž se s Joem setkáme přesně tam, kde jsme ho před dvěma lety opustili – v Paříži, jak hledá Marienne (Tati Gabrielle). Posléze se ale s novou identitou vysokoškolského profesora přesune do Londýna, kde se mu do cesty připlete čerstvý objekt zájmu (Charlotte Ritchie). Suverénní Kate Joeovi připomene, že v jádru se lidé nikdy nemění a vnitřní puzení člověk prostě nepřekoná; obzvlášť ne, když je psychopat.

Penn Badgley se vrací jako nebezpečně charismatický antihrdina se čtvrtou řadou seriálu TY. / Zdroj: Netflix

Odmaturovat a vypadnout ze střední školy je sen mnoha teenagerů, euforii ale velmi rychle může vystřídat strach a úzkost z nejisté budoucnosti. Pocity, které trápí čím dál víc mladých dospělých, v hororovém rámování zpracovává loňská osmidílná série Red Rose, která bude 15. února premiérově uvedena na Netflixu. Produkčně za ní stojí společnost, jež přinesla seriálový hit Sexuální výchova – místo prvních intimních zkušeností se ale tady parta náctiletých kamarádů propadá do nebezpečné spirály závislosti na smartphonech. Tu prohlubuje tajemná sociální síť Red Rose, která zprvu vypadá lákavě, postupně ale víc a víc připomíná dark web; své uživatele nutí k podivným věcem, a když je nesplní, následky jsou fatální.

Seriál Red Rose od tvůrců Sexuální výchovy v hororovém set upu přibližuje některé problémy současných teenagerů. / Zdroj: BBC

V roce 2019 se v Lowcountry v Jižní Karolíně utopila náctiletá Mallory Beach poté, co vyrazila na noční plavbu lodí s kamarády. Tu řídil opilý Paul Murdaugh, který za nehodu nesl odpovědnost. Nedočkal se ale žádného trestu – byl totiž členem prominentního klanu Murdaughových, který v Lowcountry několik desetiletí představoval zákon a pořádek. Hlava rodiny, Alex Murdaugh, se snažila celou záležitost zamést pod koberec, smrt dívky se ale ve skutečnosti stala začátkem série šokujících odhalení, která Murdaughovi postupně spojila s obrovským množstvím zločinů od korupce, přes obchod s drogami až po vraždy. Story, která před pár lety šokovoala USA, nyní Netflix zpracoval do třídílné true crime dokusérie nazvané Vraždy Murdaughových: Smrtící dynastie. První část bude mít premiéru 22. února.

Prominentní klan Murdaughových skrýval děsivá tajemství po několik generací. Jejich story rozkryje třídílná true crime série. / Zdroj: Netflix

I když si u nás Valentýn coby svátek lásky hledá pevné místo pomalu, v USA je to tradice, a tak únorová nabídka streamingových služeb nabídne i řadu romantických filmů. Novinkou od Netflixu je komedie U tebe nebo u mě? s Ashtonem Kutcherem a Reese Witherspoon v hlavních rolích. Debbie a Peter jsou dlouholetí přátelé: on žije jako svobodný mládenec v New Yorku, ona je samoživitelka, která v Los Angeles vychovává svérázného syna Jacka. Jednoho dne se rozhodnou, že si na týden prohodí životy. Pete se postará o Jacka, aby si Deb mohla v New Yorku užít několik dní zábavy. Jak se ale žena dočasně zbavená mateřských povinností a závazků nechává okouzlovat atmosférou Velkého jablka, na povrch vyplouvají roky nepřiznané city. Režijní debut Aline Brosh McKenna, která jako scenáristka stojí například za Ďábel nosí Pradu nebo slaďákem 27 šatů, bude mít premiéru 10. února.

Ashton Kutcher a Reese Witherspoon si v romantické komedii U tebe nebo u mě? na týden prohodí životy. / Zdroj: Netflix

Novinky na Prime Video – únor 2023

Ještě jeden romantický snímek na únor: Somebody I Used to Know je film, v němž se workoholička Ally (Alison Brie) vrací do rodného města a narazí na svého expřítele Seana (Jay Ellis). Setkání ji donutí zamyslet se nad dosavadními životními rozhodnutími, zejména nad rozchodem s Seanem. Problém ale je, že Sean se má ženit. Jeho nastávající Cassidy (Kiersey Clemons) je nejenom krásná a cool, ale Ally v ní brzy začne vidět samu sebe, když byla mladší a svobodnější. Snímek v režii Davea Franca z produkce Amazonu bude v nabídce služby Prime Video k vidění od 10. února.

V romantickém filmu Somebody I Used to Know se Alison Brie pokusí znovu objevit sebe sama. / Zdroj: Amazon Studios

Pokud vás před třemi lety zaujal neo-noirový fantasy seriál Carnival Row, který se z velké části natáčel v Praze a v hlavních rolích představil Orlanda Blooma jako inspektora Rycrofta „Phila“ Philostratea, a především Caru Delevingne coby odvážnou Vignette, je nejvyšší čas si ho připomenout – 17. února se totiž na Prime Video objeví dlouho odkládaná druhá a poslední řada. O nových dílech zatím víme jen to, že propast mezi lidmi a vílami se bude dál prohlubovat a odboj organizovaný utlačovanými magickými tvory posílí – a Vignette se stane jeho výraznou představitelkou. Tvůrci zároveň budou hodně řešit odhalení Philovy skutečné identity, k němuž došlo v závěru první série.

Orlando Bloom a Cara Delevingne v neo-noirovém fantasy seriálu Carnival Row. / Zdroj: Amazon Studios

Pan Patoff (Christoph Waltz) je zvláštní: vysoký, hubený gentleman, ze kterého jde hrůza, i když se usmívá – anebo možná právě tehdy. Strach nahání i jeho praktiky, které aplikuje ve firmě CompWare, kterou coby odborník na podobné situace přichází zachránit před krachem. Zaměstnanci společnosti ovšem mají brzy přijít na to, že jeho mírně řečeno svérázné postupy jsou jen špičkou pořádně šíleného ledovce. Osmidílná minisérie Konzultant podle úspěšné knihy Bentleyho Littlea je sžíravou, černohumornou satirou z korporátního prostředí. Na Prime Video bude mít premiéru 24. února.

Christoph Waltz září v hlavní roli osmidílné série Konzultant. / Zdroj: Amazon Prime Video

Novinky na Apple TV+ – únor 2023

Co se děje za zavřenými dveřmi luxusních bytů newyorské smetánky? Na to se ptá psychologický thriller Sharper, který Apple TV+ produkovala společně s uznávaným studiem A24. Sebastian Stan ve filmu hraje Maxe, muže vyobcovaného z vyšší společenské vrstvy, který se skrze podvody snaží přijít k penězům, oškubat privilegované boháče, a skrze to se pomstít vlastní rodině za to, že ho nepřijala. Max vymyslí komplikovaný plán, v němž nic není tak, jak se zdá – nepočítá ale s tím, že každý ze zúčastněných má ještě své vlastní cíle a záměry, pro jejichž dosažení mnozí udělají cokoli. V dalších rolích se představí Julianne Moore nebo třeba John Lithgow. Film bude k vidění od 17. února.

Julianne Moore a John Lithgow v psychologickém thrilleru Sharper. / Zdroj: Apple TV+