„Tanec je vášeň a možnost sdílet emoce,“ tvrdí tanečníci, kteří zvou na festival KoresponDance

Milují tanec a zasvětili mu život. Na různé rytmy hudby dokáží rozvlnit své tělo a předvést kreace, které mnohdy nedokážeme pochopit. Na konci června se konečně roztančí i Praha díky festivalu KoresponDance, za nímž stojí hraběnka Marie Kinsky, původem Francouzka. Tanec je jejím životem, stejně jako pro tanečníka Kristiána Mensu nebo tanečnici Evu Urbanovou. Jak moc je tanec ovlivňuje a co za představení nám letos předvedou? 

Program festivalu KoresponDance je nabitý a tanečníci se připravují. My jsme některé z nich vyzpovídali. Co chystají? A co znamená tanec a festival pro jeho zakladatelku hraběnku Marii Kinsky? Je život tanečníka náročný? A kde bere inspiraci?

Marie Kinsky, tanečnice, choreografka a ředitelka festivalu KoresponDance

Tanec ve vašem životě hraje velkou roli. Prozraďte klíčové „taneční“ momenty?

Zásadních momentů je tolik, že je těžké některé vybrat. Teď mám v hlavě projekt, který jsme produkovali pro festival KoresponDance. V programu jsme měli úžasnou skupinu z Mexika, Foco alAire. Požádali jsme je, aby část jednoho jejich představení adaptovali pro skupinu dvaceti dam nad 65 let. Byla jsem nadšená z toho, jak spolu během tvůrčí práce ty naše dámy a mexičtí tanečníci komunikovali, i když nemluvili stejným jazykem. A jsou spolu v kontaktu dodnes, i když už jsou to tři roky. A co mě hodně potěšilo, bylo jejich představení na zámeckém nádvoří, které mělo velkou sílu. Na závěr všichni stáli a tleskali a v médiích byla spousta ohlasů. Naše dámy se staly ambasadorkami festivalu v regionu, a když mexická velvyslankyně navštívila Vysočinu, byly opravdu hrdé.

Ředitelka festivalu KoresponDance Marie Kinsky

Jak moc je v Čechách tanec populární? Mají Češi o tanec, taneční představení a festivaly zájem?

Znáte Čecha, který má po maturitě a nemluví o tanečních, které absolvoval? V sezóně je tolik plesů, tanec je součástí vašeho společenského života. Ve Francii, pokud chcete tancovat jinak než v klubech, musíte si počkat na nějakou svatbu nebo silvestra. Jinak jsem pozitivně překvapená, když vidím, kolik lidí na Vysočině má zájem o taneční festival. Zájem musíme samozřejmě vzbudit, ale každý rok je lidí, kteří mají touhu setkat se s tancem, víc. A vytváří na festivalu nezapomenutelnou atmosféru.

Baletka, tanečnice a choreografka Marie Kinsky

Jak vznikla myšlenka vytvořit festival KoresponDance? A na co se můžeme letos těšit?

Festival vznikl v rámci evropského projektu, který jsme organizovali, a už nám zůstal. A když jsme s manželem otevřeli zámek ve Žďáře nad Sázavou nejenom lidem, ale také kultuře, první krok, který jsme udělali, byl ten, že jsme sem přesunuli KoresponDance z Prahy. Bylo to v roce 2013. Musím říct, že teprve ten rok festival opravdu začal psát svou historii.

Letos, i když je pořád covidová situace, festival má pořád stejné cíle. V mezinárodním programu uvidíte nový cirkus z Anglie a Španělska plný energie a humoru, kouzelné pohybové divadlo z Dánska a nebo tanec na vodě, se kterým přijede skvělý umělec z Berlína. Představí se také úžasní čeští umělci z oblasti současného tance i street dance, na který letos klademe velký důraz. Máme i projekt s místními, který konfrontuje barokní hudbu s hip hopem. Moc se na to těším. Také letos chceme, aby si mohlo co nejvíce lidí zatancovat, takže máme 12 workshopů. Všechno bude v krásných zahradách, 24. června v Praze na zahradě karlínské Invalidovny a v červenci pak v zámeckých zahradách.