Jak se může žena bránit násilí? Podle Štucbartové v mnoha případech stačí tři kroky, z nichž žádný neobsahuje speciální kopy či hmaty. „Poslouchejte svou intuici, nebojte se použít naplno svůj hlas a převezměte odpovědnost za své zdraví,“ radí Štucbartová, která je za svůj projekt sebevědomé sebeobrany letos nominovaná na Ženu roku.
Princip výuky tohoto typu sebeobrany je po celém světě známý hlavně pod anglickým označením Empowerment Self Defence (ESD). Štucbartová nicméně zdůrazňuje, že není určen pouze pro ženy, ale třeba také pro nemocné osoby, seniory a samozřejmě také pro muže. „Když už se začneme násilí bránit, v 80 procentech případů uspějeme,“ dodává.
Výuka sebeobrany ovšem není jediným pracovním zaměřením Lindy Štucbartové. Mimo jiné působí též jako členka Výkonné rady Česko-izraelské smíšené obchodní komory, koučka a koordinátorka projektu Huawei Women in Technology. Ten podporuje ženy ve vstupu do technologického odvětví a radí jim, jak úspěšně rozjet vlastní start-up a získat dostatek sebevědomí pro rozjetí vlastního podnikání.
„Pouze jedno procento evropských investic jde do ženských start-upů. Technologie jsou budoucnost, musíme se proto zaměřit na větší zastoupení žen v těchto oborech,“ říká Štucbartová a dodává, že k celkové změně, která povede k vyššímu zastoupení žen a jejich výraznější podpoře v podnikání, by měla aktivně přispívat i akademická sféra a rovněž samotní muži.
„Každý muž má nějakou příbuznou, která je nebo jednou bude na trhu práce diskriminovaná – bude mít o 20 procent nižší plat, menší důchod, nedosáhne na stejné pozice . A to vše jenom proto, že je žena. Proto apelujme na české muže, aby se více věnovali mentoringu a ženy podporovali,“ dodává.