Potvrzeno: Minisukně ovládly léto, jako by byl znovu rok 2002

2 min čtení

2 min čtení

Minisukně jako hlavní trend sezony? Ještě loni takřka nemyslitelné se letos v létě stává realitou. Krátké délky jsou zpět a spolu s nimi i ultra ženský styling, který si mnozí ještě pamatujeme z přelomu milénia. Bude to letos v něčem jiné?

V desátých letech 21. století neměly minisukně na růžích ustláno. Dekáda Instagramu přinesla nové pojetí elegance postavené na minimalismu, oversize střizích a pánských prvcích. Řešily jsme capsule šatníky a učily se nosit kalhoty, saka, vesty i obleky. Nástup postkrizové generace uvědomělých hipsterů s sebou také přinesl zájem o udržitelnost a renesanci secondhandové módy.

TIP NA VIDEO: 5 způsobů, jak nosit v létě šátek

Skandinávská módní vlna vedle toho rozehrála eklektickou hru barev a vzorů, ale také midi šatů s balonovými rukávy, ke kterým jsme se učily nosit žabky i tenisky. Alessandro Michele v čele módního domu Gucci oživil zájem o siluety 70. let, zatímco Demna Gvasalia v křesle Balenciagy nastolil vládu streetwearu s dekadentními až sebeironizujícími prvky. Rozdíl mezi dámským a pánským odíváním se postupně rozplynul. Plus-size se stalo normou. Něco tak prvoplánově sexy jako minisukně v této éře zkrátka nemělo opodstatnění.

To se s letošním rokem definitivně změnilo. Od roku 2002, kdy byly minisukně (či spíše mikro sukně) na vrcholu, uplynulo příznačných dvacet let potřebných k tomu, aby se z určitého módního stylu smyl pel trapnosti. Zralejší mileniálové, kteří si éru největší slávy Britney Spears a Paris Hilton odžili v pubertě, se možná chytají za hlavu, nicméně generace Z je nadšená novými úspornými střihy a nekomplikovanou svůdností. K minisukni totiž letos, stejně jako před dvaceti lety, patří baby tričko nebo cropped tílko a vykukující bříško.

Loading

Co se týče samotného stylu sukně, je to pestré. Přelom milénia se mísí s psychedelickými i retro vzory. Nově po vzoru kargo kalhot letí khaki sukénky s kapsami. Stále jsou v kurzu také různé asymetrie, které akcentují boky. Trendy minisukně dnes mají i rozparky, což dříve nebývalo zvykem. Velkým hitem jsou také strečové tube sukně, které střihovou prostotu vyvažují zajímavými vzory.

Loading

Po dvou letech pandemie zkrátka minisukně přinášejí do módy tolik potřebné uvolnění a hravost. A po pěti letech od startu hnutí #MeToo můžeme sledovat, kam se společnost posunula: obejde se tento velký návrat bez catcallingu a upskirtingu?