Milovala je Twiggy i Jane Birkin: Tyto boty letos z módy vytlačí oblíbené mokasíny

3 min čtení

3 min čtení

Jarní obuv je každý rok poněkud předvídatelná. Kozačky a šněrovací boots nadšeně odhazujeme a místo nich skáčeme do pohodlných tenisek, polobotek a mokasínů. Jenže letošní sezona je jiná. Co se totiž obuvi týká, soupeří mezi sebou hned dva výrazné trendy, které v minulosti již několikrát promluvily do módních dějin. Vedle balerínek se na výsluní totiž dostává absolutní francouzská klasika s více než staletou historií – elegantní boty Mary Jane. Zamilujete si je?

Pohodlné, elegantní, roztomilé, ale klidně také pořádně punkové – když budete chtít. Tak nějak by šla popsat podstata Mary Jane bot, pro něž je typický lakovaný vzhled a minimálně jeden pásek vedený před celou šířku nártu. Původně byly v angloamerickém světě známé jako bar shoes a jejich historie sahá až do druhé poloviny 19. století. V té době je ovšem nenosily dospělé osoby, nýbrž byly považované za ryze dětskou obuv, kterou zprvu překvapivě nosili spíše kluci než dívky. To se ale záhy změnilo.

TIP NA VIDEO: Mary Jane boty často svádějí módní bitvu s balerínkami. Připomeňte si proto i jejich historii.

Jak se stalo, že se bar shoes náhle přejmenovaly na Mary Jane? Za vším stojí komiks Buster Brown z roku 1902. V něm jeho autor Richard Felton Outcault vytvořil podle své dcery postavu dívky Mary Jane. Outcault o dva roky později prodal na pouti licenci více než dvěma stovkám firem, které tak mohly volně používat postavy z komiksu pro své vlastní reklamní účely. Mezi těmito společnostmi byla také obuvnická Brown Shoe Company (později přejmenovaná Caleres), která začala vyrábět lakovky s páskem inspirované právě postavou Mary Jane z komiksu Buster Brown. A tak boty získaly i její jméno.

Mary Jane boty postupně získávaly na módním významu. Zmiňme třeba, že ve 20. letech se často nosily k ikonickým flapper šatům, s nimiž tvořily ideální pár na jazzové večírky, ale i na denní procházky. V té době byste nicméně tyto botky našla nejen pod označením Mary Jane, známé byly též jako strap pumps.

Žena v Mary Jane střevíčkách na dobové fotografii z 20. let 20. století. / Zdroj: Profimedia.cz

Po divokých 20. letech následně vrátil Mary Jane boty k jejich „dětským“ kořenům snímek Miláček z roku 1934, v němž si hlavní roli zahrála tehdy šestiletá herečka Shirley Temple. Její krémové botky s páskem jsou dodnes nedílnou součástí vizuální stránky tohoto snímku. Z lehce infantilního nevinného puncu Mary Jane následně nevytrhla ani éra 60. let, jež byla pro popularitu těchto lakovek zcela zásadní. Absolutním hitem se totiž staly poté, co se v nich objevila modelka Twiggy pózující pro kampaň britské návrhářky Mary Quant. Díky slavné modelce se Mary Jane definitivně staly obuví, která v sobě spojuje rozvernost a hravost, jež se ale velmi rychle může přetavit v nespoutanou divokost.

Twiggy v roce 1966. / Zdroj: Profimedia.cz

Jane Birkin v roce 1967. / Zdroj: Profimedia.cz

Od té doby se Mary Jane staly jedním z klíčových módních prvků, který si velmi rychle oblíbily také francouzské ženy v čele s Jane Birkin. A jak je v módní historii známo, co jednou obleče – v tomto případě tedy spíše obuje – alespoň jedna slavná francouzská žena, od dané chvíle ponese záruku stylovosti a nadčasovosti.

A to se přesně Mary Jane povedlo. Přestože v následujících dekádách několikrát musely uhnout jiným módním trendům, nikdy ze scény úplně nezmizely. Zmiňme třeba, že se obrovským hitem opět staly na přelomu první a druhé dekády 21. století, kdy je do hry vrátila jedna z největších tehdejších módních ikon – Alexa Chung.

Alexa Chung v roce 2010. / Zdroj: Profimedia.cz

Alexa Chung v roce 2010. / Zdroj: Profimedia.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Mary Jane od té doby tak trochu vedly módní boj s oblíbenými balerínkami, pro něž se staly velmi lákavou (často elegantnější) alternativou. Je tedy až trochu úsměvné, že po dekádě opět můžeme přihlížet podobnému módnímu souboji – balerínky jsou jednou z nejžádanější obuvi letošního roku a nejinak je tomu i v případě Mary Jane. Módní historie se tedy zjevně opakuje.

Tato fashion bitva se ale přece jen letos zdá být smířlivější, neboť se ve stále větším počtu módních kolekcí setkáváme s příjemnou fúzí obou stylů bot – zásluhou značek jako The Row a Aeyde totiž letos milujeme především modely bez podpatku, které se tvarem blíží spíše balerínkám, zároveň je ale doplňuje elegantní pásek přes nárt.

Keira Knightley v březnu 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Letos si nicméně přijdou na své i milovníce tradičních Mary Jane. Ty nejosvědčenější modely seženete především u etablovaných francouzských značek, jako jsou Carel, Jonak nebo Sézane. O vlastní Mary Jane verzi se letos ale pokouší také velmi dostupný Vagabond nebo Tamaris. Ty nejlepší modely letošního roku najdete v naší galerii níže.