Móda z ulic Londýna: Město ovládl divoký denim, přehlídková mola zase pocta královně

2 min čtení

2 min čtení

Londýnský fashion week patřil k prvním velkým společenským událostem, které se musely vypořádat s náhlým úmrtím královny Alžběty II. Některé značky své přehlídky z pietních důvodů zrušily, jiné se ze stejného důvodu naopak rozhodly, že „show must go on“, současně však zesnulé panovnici vzdaly hold přímo na přehlídkovém mole. To atmosféra v londýnských ulicích byla o poznání uvolněnější, jak napovídá i jeden z nejčastějších materiálů, který se zde objevoval – denim ve všech možných podobách.

Když 8. září zemřela královna Alžběta II., bylo zřejmé, že se Velká Británie zahalí do smutku. Do londýnského fashion weeku, který se měl konat v plné „postcovidové“ síle, ale v tu chvíli zbýval jen týden. Chvíli se uvažovalo, co s tím – rušit ho by bylo velmi nákladné, nemluvě o vší kreativní práci, jež by bez řádné prezentace přišla vniveč. Nakonec se fashion week konal a bylo na každém, jak se k nenadálé události postaví. Přehlídku nakonec zrušil módní dům Burberry (posléze ji přesunul na 26. září) a také návrhář Raf Simons. Před ostatními stála výzva, jestli a jak královnin odkaz zakomponovat do prezentace. Každý si s tím poradil trochu jinak.

TIP NA VIDEO: Pražský fashion week očima redakce Ženy.cz

Absolventi prestižní Central Saint Martins, autorka pavučinkových negližé šatů Nensi Dojaka a návrhář Harris Reed, v jehož kostýmu loni na Met Gala doslova zazářila Iman, se rozhodli vložit modelkám do rukou konvalinky – královniny nejoblíbenější květiny. Americký návrhář Michael Halpern se sice inspiroval stylem své matky Cheryl, nicméně jeho show otevírala modelka s šátkem příznačně zavázaným pod bradou.

Nensi Dojaka

Halpern

Podobně designér Steven Stokey Daley (S.S. Daley) prezentoval několik modelů, jejichž součástí byl šátek – oblíbený doplněk Alžběty II. Pietu však vyjádřil i zcela otevřeně, a to modelkou kráčející se svíčkou v ruce. Smuteční outfity nechyběly ani na prezentacích Erdem nebo u Simone Rocha; i když nutno přiznat, že šlo spíše o náhodu – černé závoje by byly tak i tak součástí outfitů.

S.S. Daley

Erdem

Simone Rocha

Nejvíc přímočarou cestu zvolil návrhář Jonathan Anderson (JW Anderson), který ve finále své přehlídky představil malé černé / černé triko s poděkováním adresovaným královně a roky jejího narození a úmrtí – v tom se inspiroval plakáty, které po úmrtí Alžběty II. zaplavily londýnské zastávky. Za zmínku stojí to, že jednoduchý model s virálním efektem vynesl*a Maty Drazek, nebinární model*ka české národnosti.

JW Anderson