Velikonoce s lepkem i bez: Upečte nejlepší mazanec, beránka a boží milosti

3 min čtení

3 min čtení

Velikonoční tradice vyžaduje symbolické pečivo. To ale neznamená, že nemůže mít různé formy nebo druhy těsta. Jaro přece symbolizuje pestrost, hravost a vitalitu!

Kynutý beránek

Příprava: 50 minut + kynutí + pečení

Suroviny na jednoho beránka: 120 ml polotučného mléka, 100 g másla, 500 g hladké mouky, 40 g droždí, 1 balíček vanilkového cukru, 50 g krupicového cukru, špetka soli, 3 žloutky + vejce na potření, 100 g zakysané smetany

Na videorecept se podívejte zde:

Postup:

 1. V ohřátém mléce rozpusťte máslo. Mouku prosejte do velké mísy a uprostřed udělejte důlek. Rozdrobte do něj droždí, posypte ho vanilkovým cukrem, zalijte polovinou vlažného mléka a nechte vzejít kvásek.

 2. Přisypte zbytek cukru, vlijte zbylé mléko s rozšlehanými žloutky, zakysanou smetanu a sůl, pak vmíchejte rozpuštěné máslo. Vypracujte hladké vláčné těsto. Zakryjte ho utěrkou a nechte 30 minut kynout na teplém místě. Těsto rozválejte na plát, rozdělte na 2 díly, stočte je do rolády a ty nakrájejte na kousky.

 3. Z odkrojků těsta udělejte 3 válečky a vytvarujte z nich hlavu a rohy. Na plech vyložený pečicím papírem začněte skládat beránka. Nejprve hlavu, pak dokola nakrájené kousky rolády, které tvoří tělo. Troubu rozehřejte na 200 °C.

 4. Beránka nechte na teplém místě 20 minut kynout. Pak ho potřete rozšlehaným vejcem a pečte 15 minut, snižte teplotu na 180 °C a dopečte dozlatova, asi 35 minut. Nechte vychladnout. Před servírováním ho posypte moučkovým cukrem.

Další recepty najdete v následujících kapitolách. >>>

 1. Troubu rozehřejte na 180 °C. Z poloviny vlažného mléka, vanilkového cukru a rozdrobeného droždí nechte na teplém místě vzejít kvásek.

 2. Ve velké míse smíchejte mouku, cukr a sůl. Přidejte žloutky rozmíchané ve zbylém mléce a mleté mandle a propracujte. Pak vlijte rozpuštěné máslo a vypracujte tužší těsto.

 3. Na teplém místě ho nechte 20 minut kynout. Těsto rozválejte na plát a vykrájejte z něj kolečka o průměru 15 cm. Vždy složte přes sebe 3 tak, aby se jejich poloviny zhruba překrývaly. Pak je stočte do rolády, a tu překrojte na polovinu.

 4. Poloviny roládek naskládejte do kulaté formy vyložené pečicím papírem, rovným řezem dolů, těsně k sobě. Na teplém místě nechte asi 40 minut kynout. Potřete rozšlehaným vejcem, pečte asi 45 minut a nechte vychladnout.

 1. Troubu předehřejte na 180 °C. Změklé máslo vyšlehejte do pěny s cukrem, vanilkovým extraktem a citronovou kůrou. Zašlehejte vejce, pak tvaroh a tuzemák. Do jiné mísy prosejte bezlepkovou směs s práškem do pečiva a solí, promíchejte a postupně ji přidávejte do máslové pěny s tvarohem.

 2. Do těsta přisypte rozinky s mletými mandlemi a znovu propracujte. Těsto rozdělte na dva díly a vytvarujte bochánky. Položte je na plech vyložený pečicím papírem, potřete vejcem a posypejte plátky mandlí. Pečte dozlatova, asi 50 minut. Po vychladnutí pocukrujte.

 1. Do mísy nebo robota prosejte mouku. Přidejte na kousky nakrájené máslo, žloutky, tuzemák, citronovou kůru a šťávu a vypracujte pevné těsto. Zabalte ho do fólie a nechte v pokojové teplotě asi 30 minut odpočinout.

 2. Těsto rozválejte na tenký plát. Pomocí formiček z něj vykrájejte tvary (třeba kytiček) a do středu špičkou nože vytvořte křížek. Ze zbytku nakrájejte obdélníčky a stočte vždy dva prameny jako provazy.

 3. V kastrolu rozehřejte vyšší vrstvu oleje. Boží milosti postupně vkládejte a pomalu smažte dozlatova. Skládejte je na papírovou utěrku a ještě zatepla obalte v moučkovém cukru.