Jak zatočit se silvestrovskou kocovinou?

Jak zatočit se silvestrovskou kocovinou? Zdroj: iStock.com

První pomoc po silvestrovském večírku: Na výběru alkoholu záleží, vyprošťovák je mýtus

Dát si pár skleniček navíc není o silvestrovské noci kdovíjak unikátní jev. Naivně ignorujeme vědomí, že další den budeme trpět bolestí hlavy či žaludku, a naléváme si další sklenku prosecca. Že už nám není pomoci? Ale ano – víme, jak se z kocoviny co nejrychleji dostat!

Co dělat, když to přeženete s alkoholem?

Přemýšleli jste někdy, proč je zrovna vám po prohýřené noci tak zle, a ostatní jsou v pohodě? Kocovinu způsobuje mnoho faktorů a stejně jako všem nesedne jeden a ten samý tréninkový plán, i pití snášíme rozdílně. Jakmile vstoupí alkohol do krve, mozek přestává vysílat hormonální signály pro šetření vodou a ta je posílána do močového měchýře. Proto při kocovině zoufale toužíme po doplnění tekutin. S močí ale neodchází jen voda; jsou to i důležité soli, vitaminy a glukóza. Nedostatky se projevují celkovou slabostí, špatnou koordinací a třesem. Po vypití alkoholu je etanol odbouráván na toxičtější látku acetaldehyd a dále pak na netoxickou kyselinu octovou. Bohužel to ale nejde tak rychle. Toxický acetaldehyd se v těle hromadí a způsobuje klasické příznaky kocoviny. 

TIP NA VIDEO: Jak si namixovat skvělý nealkoholický drink?

Video placeholde

Etanol v alkoholických nápojích je stále totožná látka, přesto má druh vypitého nápoje na sílu kocoviny vliv. Kromě etanolu totiž drinky obsahují celou směs dalších látek. Takzvané kongenery (vedlejší produkty fermentačního procesu) jsou v největší míře zastoupeny v tmavých nápojích, jako je červené víno, whisky nebo tmavý rum. Kocovina po čirých nápojích typu vodka či gin tak mívá mírnější průběh. 

Slovo „kocovina“ údajně znamená „výtržnost“ a vzniklo ze slova „kočičina“?

Věděli jste, že…

6 „osvědčených“ rad, které kocovinu nevyléčí

  1. Vyprošťovací pivo: Kocovinu dokáže jen oddálit, a naopak tělo ještě více dehydratuje. 

  2. Mastná snídaně: Více než slaninu potřebuje tělo bojující s kocovinou něco výživného, plného vitaminů a minerálních látek, které při popíjení ztratilo.

  3. Vypotit se: Ani náročný trénink dehydrované tělo při kocovině neocení, spíše mu prospěje procházka na čerstvém vzduchu. 

  4. Spousta kofeinu: Jedna káva je fajn a neuškodí, pak je ale třeba pokračovat v pitném režimu ve formě vody a džusu.

  5. Prášky proti bolesti: Pozor na druhy léků, které sice tiší bolest, ale zároveň dráždí žaludek. Některé druhy analgetik se navíc při pravidelném nadměrném pití alkoholu vůbec nedoporučují, protože mohou zvýšit riziko poškození jater. 

  6. Noční jídlo: Jakmile se už tělo potýká s alkoholem, může půlnoční svačinka žaludek spíše podráždit – lepší je pořádně se najíst ještě před večírkem a zpomalit tak vstřebávání alkoholu. 

5 tipů, které skutečně pomohou

  1. Vezměte si k ruce lahev s vodou nebo ředěným ovocným džusem a pomalu upíjejte

  2. Je čas na dodání energie a živin: zkuste do sebe pro začátek dostat aspoň kousek ovoce, třeba banán. 

  3. Dejte si poctivý vývar, kromě vody obsahuje i dost minerálů a dobře se tráví. 

  4. Netrpíte-li vyloženě nechutenstvím, pomůže vám vydatná a výživná snídaně, například vejce. 

  5. Pokud to jde, zůstaňte v posteli a spěte nebo odpočívejte

Článek vyšel v časopisu Dieta. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz.