Okořeňte svoji yoga flow něčím novým.

Okořeňte svoji yoga flow něčím novým. Zdroj: iStock.com

Posuňte se na vyšší level: 5 typů jógy, které jsou v kurzu a stojí za vyzkoušení

Baví vás jóga? Vyzkoušejte něco nového! Je úplně jedno, zda s ní teprve začínáte, nebo trávíte ve stoji na hlavě půl hodiny každý den. Občas je totiž fajn jednotlivé styly trochu prostřídat, aby tělo zase dostalo nový impulz. Následujících 5 typů teď nejvíc letí.

1. Hatha jóga

Pokud s jógou začínáte a doteď jste příliš nesportovali, nebo naopak hledáte zklidnění jako doplněk k intenzivnějšímu typu pohybu, je hatha jóga přesně pro vás. Je typická dlouhými výdržemi v pozicích, během nichž se soustředíte na svůj dech, učíte se zklidňovat mysl, posílat pryč všechny myšlenky a jen pozorovat, jak dech ve vašem těle proudí. Díky tomu je hatha jóga skvělá i pro toho, kdo vlastně ani tak nechce cvičit, jako spíš hledá cestu ke zklidnění, trpělivosti nebo se učí být sám.

TIP NA VIDEO:

Video placeholde

2. Vinyasa jóga 

Vinyasa je vhodná pro ty, kteří mají raději intenzivnější pohyb nebo už mají kondici z jiných sportů a hatha jóga by pro ně pro začátek byla až příliš klidná. Vyhýbat se jí ale nemusejí ani úplní začátečníci. Doslovný překlad slova vinyasa zní „umístit určitým způsobem“. Proto při této józe nejsou důležité jen jednotlivé pozice, ale také přechody mezi nimi a přechody mezi skupinami pozic. Vinyasa je dynamický styl, který si zakládá na plynulosti pohybu, proto se jí také někdy říká flow.

3. Jivamukti jóga 

Jivamukti je spíš životní styl a ucelený přístup k životu než jen další druh jógy. I to je důvod, proč se s ní moc často nesetkáte, rozhodně ne na klasických skupinových lekcích. V běžných studiích doma i po světě se tento styl neučí, nicméně fungují studia, která se orientují přímo na jivamukti. Tato jóga není pro každého, žák už musí chtít víc než jen fyzické cvičení ásan. Její součástí je totiž také studium starých jógových textů, zpívání manter a meditací. Jivamukti zároveň vyzývá k etickému stravování, vegetariánství, respektu k právům zvířat, ohleduplnosti k životnímu prostředí i sociální aktivitě a také k mezináboženskému pochopení a toleranci, což mimo jiné zahrnuje používání sošek a oltářů k vytvoření duchovní atmosféry.

4. Surf jóga 

Jestli rádi surfujete nebo se to hodláte naučit, tohle je ideální příprava. Surf jóga je chuťovka, která se cvičí na speciálních akcích nebo workshopech pražského studia Yoga Movement, ale lekce najdete i v jejich on-line archivu. Jde o propojení jógy a surfu v teorii a praxi. Lekce jsou zaměřené na procvičení těch partií těla, které jsou při surfování nejvíce namáhané, což jsou bedra, ramena a kyčle. Prostřednictvím ásan se naučíte, jak tyto části těla posílit, zaměříte se na stabilitu, ale také koncentraci a celkové porozumění pohybu.

5. Hormonální jóga 

Hormonální jógová terapie (HJT) je cestou k celkové harmonizaci organismu i mysli. Jedná se o přírodní léčbu, sestavu cviků vycházejících z hatha jógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií, která je určená ženám s problémy způsobenými či úzce souvisejícími s hormonální nerovnováhou. V rámci HJT je potřeba jít do hloubky, napojit se na svoje orgány a vědomě pracovat se svým tělem.

Celý článek o různých typech jógy najdete v květnovém čísle časopisu Dieta. Koupit si ho můžete v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Časopis Dieta 08/22.
Časopis Dieta 08/22. | Zdroj: Ivy E. Morwen