Dýně, svařák, perníček: Nejlepší svíčky s vůní podzimu i adventu

Pro někoho je listopad nejméně oblíbeným měsícem, pro jiného obdobím, kdy si konečně může užívat domácí pohodu bez pocitu viny, že by měl raději vyrazit ven. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, určitě vám právě teď přijdou vhod svíčky, které dokážou vykouzlit tu pravou podzimní nebo už také předvánoční atmosféru. 

Změna času, čím dál méně listí na stromech... Ale také dlouhé večery, kdy si můžete s knihou nebo se seriálem naplno užít svoje JOMO (joy of missing out). K dokonalosti pak chybí už jen zažehnout knot. Právě svíčka je pro spoustu Dánů tím, co odlišuje bohapusté lenošení od hygge. „Když se lidé snaží přeložit termín hygge, poukazují na světlo svíček jako na ústřední bod, jako by mohly osvítit význam tohoto slova,“ nastiňuje Louisa Thomsen Brits v knize Hygge: Tajemství spokojeného života a pokračuje: „Svíčky na stole symbolizují, že jsme se rozhodli se spolu posadit, nikoliv jen ukojit hlad.“

TIP NA VIDEO: Jak vybírat pokojové květiny?

Vedle světla, které symbolizuje teplo domova, pospolitost a bezpečí, hrají velkou roli také vůně, které nás podle Louisy Brits umí okamžitě přenést do pohodlí minulosti. I proto jsou vonné svíčky na podzim a zejména v předvánočním čase tak žádoucí – snadno nám připomenou zážitky a vjemy z dětství. Pečení perníčků, babiččin štrúdl, šípkový čaj nebo vůni lesa na procházce...

A právě takové vonné kompozice najdete i v našem výběru. Vedle toho mají společné, že jde o svíčky české výroby a bez výjimky přírodní, nejčastěji ze sójového vosku. Díky příznivé ceně jsou také ideálním drobným dárkem třeba pro kamarádku. Teď už jen rozhodnout, jestli víc miluje svařák, vůni jehličí, anebo ty perníčky.

Jestli nechcete, aby se vám kolem knotu vytvořil důlek, zapalte ji při prvním použití jen na půl hodiny. Aby svíčka nečoudila, pravidelně před každým zapálením zastřihněte (nebo prsty zkraťte) knot. Během hoření svíčky větrejte a nepalte ji celý den, stačí tři až čtyři hodiny.
Jak zacházet se svíčkou?

Fotogalerie: Podzimní a adventní vonné svíčky