Celulitida a akné jsou normální. Tak proč jejich ukazování považujeme za odvážnost?

Pleť s pupínky, vypouklé bříško, pomerančová kůže, konfekční velikost 44 a výš. Ženská těla se odnepaměti dostávají pod vlny kritiky a čelí neustálé nutnosti zapadat do standardů krásy. Není proto načase s tímto tlakem na to, jak vypadáme, skoncovat?

Téma vzhledu ženského těla se objevuje v médiích, na sociálních sítích i v běžném každodenním životě téměř pořád. Zatímco na jedné straně se na vás doslova valí všemožné rady na zaručené hubnutí, zbavení se akné a na to, jak byste vy i váš život měly vypadat, abyste uspokojila společenská očekávání, na druhé straně se zase stále častěji objevují hesla jako „body positivity“ a diverzita. Jenže co to v praxi znamená?

TIP NA VIDEO: Seznamte se, modelka Iskra dlouhodobě podporuje přístup body positivity!

Video, které připravila Iskra pro své fanoušky na sociálních sítích. Ženskost z něj přímo kape! VIDEO youtube.com/Iskra

Vzhled až na prvním místě

Pojďme se nejprve podívat na postavu. Naše společnost je bohužel dlouhodobě nastavená tak, že fat shaming – tedy ponižování, znevýhodňování a stigmatizování lidí s nadváhou – je běžnou součástí a lidé, kteří často nejdou pro ostré slovo daleko ani vůči ženám se zcela běžnou, průměrnou postavou, tuto svoji nenávist rádi skrývají pod nálepku „jde přeci o zdraví“. Jenže ruku na srdce – záleží skutečně těmto lidem na dobrém zdravotním stavu ostatních lidí, které většinou ani osobně neznají a nemají s nimi reálně co do činění? Odpověď je asi více než jasná…

Proti těmto tlakům na vzhled, váhu a postavu obecně se v posledních letech staví přístup a celkové nastavení mysli označované jako body positivity. Jeho hlavní poslání je jasné – žena by měla oslavovat a milovat své tělo takové, jaké opravdu je. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i mnohem větší diverzita a „normalizace“ všech typů těl, kolik jen na světě žije lidí.

Úskalím tohoto hnutí ovšem je, že velice jednoduše může sklouznout k výrazné toxicitě, která lidem jen uškodí a dostane je jen pod další tlak: Proč nemiluji své tělo tak, jak bych měla? Všechna důležitá hesla se navíc pod nánosy současné popularity dost rychle vyprazdňují, a stejně jako motivační citáty i body positivity se tak pomalu, ale jistě stává dalším buzzwordem, které sice zní skvěle v teorii, v praxi je ale velice těžké jej aplikovat, neboť cesta k sebepřijetí je často celoživotní poutí, nikoliv jen jednorázovým přepnutím v mozku.

Mnohem střízlivější pohled na přijetí svého těla i s jeho nedostatky nabízí přístup body neutrality, kterou vyznává například britská moderátorka a aktivistka Jameela Jamil nebo americká zpěvačka Taylor Swift. Pointa je v tomto případě jednoduchá – zatímco body positivity se snaží přijmout a adorovat všechny tvary a velikosti těl, body neutrality jednoduše od vzhledu zcela odhlíží a nebere jej jako rys, který by měl být jakkoliv brán v potaz. Sami přeci ucítíte rozdíl, když vám někdo jako kompliment řekne větu: „Oblékáš se vážně skvěle!“ než „I s tvojí postavou se umíš oblékat vážně skvěle!“

Inspirace na síti

Cesta s oslavě (v případě body positivity) nebo celkovému ignorování (v případě body neutrality) toho, jakou kdo má velikost, bude ještě dlouhá a trnitá. Co ovšem alespoň částečně pomáhá k normalizaci různých typů ženských těl, jsou překvapivě sociální sítě, a to i přestože některé temné kouty Instagramu mohou bohužel stále být velkou líhní nenávisti a internetové šikany. Stále více vlivných žen, celebrit a influencerů totiž na nich ukazuje svá těla bez přehnaných filtrů a se všemi nedostatky. Otázkou ovšem zůstává, proč takové jejich počínání je často médii i sledujícími označované jako „odvážné“ nebo „statečné“?

Ukázat svoji aknózní pleť nebo strie by nemělo být považováno za něco, k čemu se člověk musí odhodlávat a čekat s obavami, zda se dočká pozitivní, nebo negativní reakce. Právě ale díky stále častějším příspěvkům od hvězd, které nemají sebemenší problém se ukázat bez make-upu či věčně nesedí v krkolomné póze se zataženým dechem, mohou především mladé generace získat mnohem lepší vzor, než jsou dokonale vyretušované snímky modelek, které absolutně vůbec neodpovídají realitě.

Čím více upřímnosti (nejen) na sítích bude, tím méně si člověk bude se svými pupínky, striemi, silnými stehny nebo malým poprsím připadat „divně“, „nešťastně“ a „ošklivě“ a naopak je bude brát jako samozřejmou součást, se kterou se potýká kde kdo. I třeba modelky Victoria´s Secret.

Pozitivní vzory jsou jednoduše velice důležité a už teď existuje pěkně dlouhý seznam osobností, které se vyplatí sledovat na sociálních sítích pro jejich skutečné zobrazeníreality, nadhled a často i skvělýhumor. Člověk se nejhůře cítí, když má pocit, že je na něco sám. A vy v tomto rozhodně sama nejste!

Výběr našich oblíbených žen, které se ukazují takové, jaké jsou, najdete v galerii: