Chvála bláznovství aneb Pojďte na Mad Pride!
Myslíte si o sobě, ba dokonce víte, že jste šílení? A jste na to patřičně hrdí? Pak se přidejte k bláznivému průvodu s názvem Mad Pride, který se uskuteční 1. dubna ve 13.30!
Mad Pride je festival umění, kultury a historie vytvořený přeživšími psychiatrie, psychiatrickými pacienty a lidmi, které svět označil za „duševně nemocné“. Průvod začne na tematickém místě – sraz je před vstupem do zahrady psychiatrického oddělení VFN v Praze. Poté bude pokračovat ulicemi Kateřinská, Ke Karlovu, Apolinářská, Viničná, Lípová, Ječná a Na Moráni, pak přes Palackého most na Anděl a odtamtud směrem na smíchovské nádraží. Končit bude v Eternii a Underdogs, kde bude připraven další program pro všechny zúčastněné. Těšit se můžete na workshopy, pacientskou konferenci „naruby“, kulturní vystoupení či výstavu „šíleného“ umění, které v pozdních hodinách zakončí vystoupení DJs.
Už den předem – tedy 31. března – se v Eternii můžete též těšit na tematickou přednášku, čtecí kroužek a další aktivity, které zakončí společná výroba masek a transparentů do sobotního průvodu.
Art tip: Výstava Bohemia v Kunsthalle
Je to už rok, co galerie Kunsthalle v Praze zahájila svou činnost. A tak se doslova nabízí, aby výroční oslava proběhla ve velkém stylu. K této příležitosti instituce uvede mezinárodní tematickou výstavu s názvem Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000, kterou připravil hostující kurátor a publicista Russel Ferguson z Los Angeles. Na místě se propojí díla téměř čtyřiceti umělců a umělkyň, mezi nimiž figurují osobnosti jako Alice Neel, Wolfgang Tillmans, Nan Goldin, Libuše Jarcovjáková, Bijan Saffari, Martin Wong, Stan Douglas, David Wojnarowicz, Roy Arden. Pro většinu z nich platí, že v České republice byli dosud k vidění jen velmi zřídka.
Výstava pokrývá období od padesátých let minulého století až do počátku let nultých a zahrnuje různá média od malby přes fotografie po video.
Gurmánský tip: Cruffiny v Zrno Zrnko
Cronuty asi nemusíme dlouho představovat. Obliba sladkého hybridu v podobě koblihy z croissantového těsta se zvedla po otevření první prodejny svého druhu s názvem Oh Deer Bakery. Teď tu ale máme něco zcela jiného – cruffiny! Jak už název napovídá, jedná se o křížence muffinu a croissantu, a vy tuto dobrotu můžete ochutnat v řemeslné pekárně s názvem Zrno Zrnko.
A jak taková příprava cruffinu vypadá? Sladké pečivo se peče ve formě na muffiny, ale oproti běžnému litému těstu se při jeho výrobě používá těsto croissantové. Jakmile je cruffin upečený a vychladlý, plní se různými džemy, cukrářskými krémy nebo ochucenými tvarohy a poté se dozdobí. Tato pochoutka je přitom celkem nedávným vynálezem – poprvé ji vytvořili před 10 lety v australském Melbourne, následně byla zpopularizována v americkém San Franciscu.
V řemeslné pekárně Zrno Zrnko jsou cruffiny aktuálně k dostání ve dvou verzích: plněné pistáciovým krémem a ozdobené lyofilizovanými malinami a s višněmi a krémem z kvalitní hořké čokolády. A vám nezbývá nic jiného než je zajet ochutnat!
Kino tip: Quentin Tarantino oslaví 60. narozeniny v Aeru!
Kultovní režisér Quentin Tarantino slaví šedesáté narozeniny. A pražské kino Aero se při této příležitosti rozhodlo uspořádat menší oslavu. Dva průlomové tituly jeho kariéry budete moci vidět v pondělí 27. 3. od 18.00. Které to jsou? Prvním bude neprávem opomíjený projekt Čtyři pokoje, v němž můžeme spatřit třeba i zpěvačku Madonnu. Jako druhý film se pak bude promítat kultovní Pulp Fiction: Historky z podsvětí, který Tarantinovi vynesl nejen ceny, ale také status jednoho z nejznámějších režisérů současnosti. Lístek si můžete zakoupit na každý film zvlášť, ale určitě se vyplatí dát si oba – a to nejen finančně!

Workshop: Britský inovátor a vizionář nechá své fanoušky nahlédnout pod pokličku
Jedna z nejvýraznějších osobností světové elektronické scény a zároveň doktor výpočetní biologie v jedné osobě, britský producent a audiovizuální umělec Max Cooper, je zvyklý ve své tvorbě spojovat různé světy. Hlásí se ke zvuku Jona Hopkinse, nostalgii Ólafura Arnaldse a Sigur Rós i k nekonečným ambientním pasážím Aphexe Twina. Přesto je ale jeho hudba naprosto osobitá. Tentokrát se v Meetfactory představí v tříhodinovém DJ setu, který provede posluchače všemi zákoutími Maxovy produkce. Součástí bude totiž i řada audiovizuálních workshopů, kde budou mít fanoušci možnost nahlédnout do zákulisí jeho hudební i vizuální tvorby. Kdy? 1. dubna od 21 hodin.
