Týdenní přehled: Adéla Elbel vydává knihu, Klusák přichází s novým filmem

2 min čtení

2 min čtení

V následujícím týdnu nás čeká mnoho zajímavých kulturních akcí. Dlouho očekávaný časosběrný dokument Víta Klusáka o pandemii koronaviru uvede pražské kino Přítomnost v předpremiéře. Těšit se ale můžeme i na novou knihu stand-up komičky Adély Elbel, která odkryje nejen tajemství pouti do Santiaga, ale také to, jaké to je, bláznivě se zamilovat po čtyřicítce a v ne úplně vhodnou chvíli.

Aktuálně: Pražské kino Atlas se znovu otevírá

Kino Atlas patří mezi jedno z těch původních kin vzniklých už v Československu. I proto informace z prosince minulého roku, která oznamovala zavření kina, zarmoutila nejednoho filmového nadšence. Pro ty, kteří oblíbený pražský biograf oplakali, máme skvělou zprávu. Od 21. března totiž začne znovu promítat! Důraz bude kladen hlavně na artové a dokumentární filmy. Zvětší se ale i prostor kavárny a vznikne Galerie Karla Vachka, která nabídne permanentní výstavu jeho obrazů. Kino Atlas zahájí obnovený provoz premiérou filmu Zešílet režisérky Zuzany Piussi.

Loading

Art tip: Ferda Mravenec oslaví devadesátiny

Je to už devadesát let od chvíle, kdy Lidové noviny otiskly první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec a v pražské Galerii Villa Pellé se rozhodli tohle jubileum oslavit výstavou jeho tvůrce. Základem výstavy o českém spisovateli, novináři, kreslíři a ilustrátorovi Ondřejovi Sekorovi jsou originály jeho známých i méně známých knižních ilustrací, ale i novinové kresby a karikatury nebo loutky vytvořené podle jeho návrhů.

„Ondřej Sekora je několika generacím čtenářů známý především jako ilustrátor a kreslíř. Knížky s legendární postavou Ferdy Mravence a jeho přátel jsou zastoupeny ve většině rodinných knihoven, známé jsou i filmové adaptace. Přesto jsme chtěli Sekorovo dílo představit nově a současně s použitím interaktivních prvků tak, aby byla naše výstava zajímavá pro malé návštěvníky i jejich prarodiče. S tímto typem výstav máme u nás v galerii bohaté zkušenosti a pevně věřím, že vzbudí zájem u laické i odborné veřejnosti. K vidění totiž budou vedle Sekorovy ikonické tvorby i jeho takřka neznámá díla,“ říká Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé.

Výstava s názvem Ondřej Sekora známý i neznámý bude veřejnosti přístupná do 14. května 2023.

Loading

Adéla Elbel křtí knihu o lásce i Santiagu

Adéla Elbel se se svým partnerem Michalem Rožkem vydala na pouť do Santiaga a vznikla z toho kniha. Kniha o tom, co na takové cestě řeší muž a co žena, o tom, jak jsme rozdílní, ale v lecčem si i hodně podobní, a také o tom, kde na nás čeká naděje, že můžeme vždycky začít znovu. Publikaci, kterou ilustrovala umělkyně Anna Borovičková Ročková, pokřtí ve čtvrtek 9. března Petra Nesvačilová a Pavlína Saudková v Činoherní kavárně v Praze.

Loading

Hudební tip: Blowup se vrací do Prahy

Po úspěšném Blowupu #01 v Praze a Blowupu #01.5 v Brně proběhne těsně před začátkem jara v pořadí třetí párty s tímto názvem a nabitým line-upem. Multižánrová hudební akce nabídne jména jako je Annet X, Kewu, Dollar Prync nebo Hasan. Kdy: v sobotu 10. března ve 20.30 na pražském Výstavišti v Křižíkově pavilonu B.

Loading

Kino tip: Velké nic Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové

Tvůrce oblíbených dokumentárních filmů jako je V síti nebo Český sen Vít Klusák přichází společně se svou ženou Marikou Pecháčkovou s další očekávanou novinkou. Filmový štáb se vydal na jaře 2020 do prázdných ulic a dva roky sledoval reakce české společnosti na pandemii covid-19 rámovanou mnohdy absurdními vládními nařízeními. V tragikomedii Velké nic se objeví bizarní obrazy krize a také úsměvná realita naší společnosti. Předpremiéra filmu proběhne v úterý 7. března ve 20.00 v pražském kině Přítomnost.

Loading