Současných českých spisovatelek, jejichž knihy stojí za přečtení, je mnoho. Vybrali jsme ty nejlepší.

Současných českých spisovatelek, jejichž knihy stojí za přečtení, je mnoho. Vybrali jsme ty nejlepší. Zdroj: iStock.com

10 nejlepších knih od českých autorek, které byste měli číst

V poslední dekádě se v české literatuře urodila řada mimořádně kvalitních a čtivých knih, které napsaly ženy. Co mají společného? Vedle strhujícího stylu se prolíná i tematika – na jedné straně jsou to současná každodenní mikrodramata, často viděná optikou dětí, na druhé straně velké rodinné ságy na pozadí tragických osudů 20. století. Které knihy si zaslouží vaši pozornost a nejspíš i trvalé místo v knihovně?

Zuzana Dostálová: Soběstačný (2020)

Databáze knih: 93 %

Příběh o jedenáctiletém Štěpánovi, kterého jako mnoho jiných dětí potkal rozvod rodičů a který nyní čelí pocitům, že si v tátově nové rodině připadá jako páté kolo u vozu, zatímco máma je doma neustále smutná, chytne za srdce. Autorka jeho život sleduje v rozmezí několika let. Kniha je navíc rozdělená na tři části a v té prostřední se soustředí na vyprávění z pohledu Štěpánovy matky. Výraznou úlohu sehraje také postava poněkud zatrpklého dědy, který Štěpána naučí, co znamená umět se postarat o blízkého i sám o sebe.

TIP NA VIDEO: Martina Formanová o nové knize a odchodu Miloše

Video placeholde

Zuzana Dostálová: Soběstačný (Paseka)
Zuzana Dostálová: Soběstačný (Paseka) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 2 / 10

Hana D. Lehečková: Poupátka (2021)

Databáze knih: 83 %

Z hlediska Databáze knih malinko podceněná kniha, která však do této desítky rozhodně patří. Tentokrát sledujeme částečně autobiografický příběh jedenáctileté Františky, která chodí do dramatického kroužku pod vedením charismatického Mirka. Skrze její dětské oči však brzy zjišťujeme, že na fungování tohoto divadelňáku něco smrdí. Proč Mirek vyžaduje po členech naprostou oddanost? A proč si vždy vybírá oblíbenkyni, která může na soustředění spát vedle něj? Příběh založený na skutečných událostech rozkrývá mechanismy sexuálního obtěžování a ozřejmuje, jak se může stát, že se o něm dlouho ví, ale přitom mlčí.

Hana D. Lehečková: Poupátka (Vyšehrad)
Hana D. Lehečková: Poupátka (Vyšehrad) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Alena Mornštajnová: Hana (2017)

Databáze knih: 95 %

Nejslavnější román Aleny Mornštajnové asi netřeba dlouze představovat. Mimořádně poutavý příběh nás nejprve zavede do rodiny devítileté Miry, jejíž osud fatálně poznamenají věnečky z cukrárny a následně její životní cestu spojí s nemluvnou a depresivní tetou Hanou. Ve druhé části se přesouváme do předválečného a válečného období a rozkrýváme, jak útrpný osud potkal Hanu a její židovskou rodinu. Velkou roli v příběhu hraje i první láska a naděje, že přece nemůže být tak zle. Ústředním motivem je pak postava Hany, která doživotně cítí vinu za průběh událostí, i když sama nic nezavinila.

Alena Mornštajnová: Hana (Host)
Alena Mornštajnová: Hana (Host) | Zdroj: Archiv nakladatelství

Pokračování 4 / 10

Viktorie Hanišová: Houbařka (2019)

Databáze knih: 89 %

„Každý den si brzy ráno natáhnu v předsíni otcovy kožené pohorky, popadnu do ruky košík s utěrkou a vydám se na stezku. Svou pětadvacetikilometrovou trasu mám perfektně promyšlenou.“ Touto větou začíná třetí kapitola příběhu o mladé Sáře, která se před svými traumaty z dětství ukrývá na šumavské chalupě a živí se tím, že denně sbírá houby, které následně prodává. Kniha je podmanivá nejen barvitým popisem okolní přírody, který navozuje až meditativní stavy, ale i praktickým vhledem do lexikonu hub. Otázkou je, co se skrývá v pomyslném podhoubí. Proč Sára volí asketický život poustevnice, namísto aby snila o životě, jaký vedou její vrstevnice?

Viktorie Hanišová: Houbařka (Host)
Viktorie Hanišová: Houbařka (Host) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny (2017)

Databáze knih: 87 %

Jestli někdo odstartoval současnou ženskou vlnu v české literatuře, pak to byla Petra Soukupová, jejíž styl se často odráží i v jiných uvedených knihách. Právě ona byla literární pionýrkou, která z obyčejné každodennosti dokázala vykřesat poutavé čtení. Asi nejzdařilejší knihou Soukupové je Nejlepší pro všechny, která sleduje linku desetiletého rozmazleného chlapce Viktora a jeho matky, jež se snaží uplatnit jako seriálová herečka. Aby mohla trávit čas na place, přestěhuje Viktora k babičce na venkov a přitom se ubezpečuje, že to tak bude nejlepší pro všechny. Jenže Viktor se cítí zrazený a babička má vlastní představy o životě. Zajímavostí je, že se v této knize mihne pes, který se stal předlohou pro dětskou knihu Kdo zabil Snížka?.

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny (Host)
Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny (Host) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Petra Klabouchová: Prameny Vltavy (2021)

Databáze knih: 86 %

Opět Šumava a opět téma židovství a druhé světové války, ovšem tentokrát netradičně zabalené do ryze současné detektivky, která si spletitostí a mrazivou atmosférou nezadá s díly Joa Nesbøho. Děj odstartuje hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, která je z nepochopitelných důvodů ustrojená do židovského mundúru. Pátrání se ujímá stárnoucí policejní komisař, který vyšetřování vnímá jako příležitost napravit pošramocenou pověst. Že to nepůjde snadno, napovídají různé časové linie a flashbacky, které příběh protínají a postupně rozkrývají křivdy z minulosti. Mimochodem, název Prameny Vltavy neodkazuje na řeku, ale na přísně tajný koncentrační tábor pod Stolovou horou, který nikdy neměl vydat své tajemství.

Petra Klabouchová: Prameny Vltavy (Host)
Petra Klabouchová: Prameny Vltavy (Host) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Petra Dvořáková: Vrány (2020)

Databáze knih: 89 %

Útlá kniha, která vás rozebere na kusy. Téma dětského traumatu, zneužívání a odcizení tentokrát prožívá dvanáctiletá Bára – živelná dívka na prahu puberty, jež se dostává do stále častějších konfliktů s frustrovanou matkou. Ta jí za vzor dává starší a poddajnější sestru Katušku, jenže Bára je zkrátka z jiného těsta. Podle matky zlobivá a nepořádná šmudla, podle učitele výtvarné výchovy nesmírně citlivé a tvořivé děvče, které si zaslouží péči a pozornost. A co otec? Proč pořád mlčí, hádá se s matkou a jak zasáhne do Bářina života? Vrány jsou podobenstvím zvířecí i lidské pudovosti a metaforou svobody, která je vykoupena cenou nejvyšší.

Petra Dvořáková: Vrány (Host)
Petra Dvořáková: Vrány (Host) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Jakuba Katalpa: Zuzanin dech (2020)

Databáze knih: 91 %

Zuzana Liebeskind je vysněné dítě cukrovarníka a jeho milované ženy a až do puberty prožívá naprosto idylické dětství prodchnuté cukrem. Jenže jsou 30. léta, Zuzana je Židovka a nad Holašovicemi, kde prožívá dobrodružství se dvěma kamarády Hanušem a Janem, se začínají stahovat nacistická mračna. Zuzana to ale zatím nevnímá, prožívá první lásku a protižidovská opatření utužují život postupně. Čtenář ale tuší, že koncentrační tábor se Zuzaně nevyhne – zatímco Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jak se jejich osudy budou vyvíjet po válce? Rozhodně bolestněji, než by si Zuzana kdy dokázala představit.

Jakuba Katalpa: Zuzanin dech (Host)
Jakuba Katalpa: Zuzanin dech (Host) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Karin Lednická: Šikmý kostel (2021)

Databáze knih: 92 %

Kdo by to býval řekl, že se literární senzací stane románová kronika o těžbě uhlí v dnes již zaniklé Karwiné, odehrávající se na přelomu 19. a 20. století? Karin Lednická do této neprobádané látky přimíchala i osudy několika rodin, které v roce 1894 drsně poznamená důlní katastrofa. Postavy, jež mají reálné předobrazy, na stránkách Šikmého kostela ožívají a čtenář se jen modlí, aby to s nimi dobře dopadlo. Jenže přichází první světová válka. Karin Lednická vypráví podmanivě, ale realisticky. Čtenáře provede zákulisím česko-polských vztahů na začátku 20. století, nicméně tím nekončí. Loni vyšel Šikmý kostel 2, který sleduje osudy dalších generací během druhé světové války. A jeho konec opravdu řádně navnadí na připravovaný třetí díl.

Karin Lednická: Šikmý kostel (Bílá vrána)
Karin Lednická: Šikmý kostel (Bílá vrána) | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Alena Ježková: Ruce houslisty (Práh)

Databáze knih: 92 %

Jestli vás bavil Šikmý kostel, budou vás bavit i Ruce houslisty. Je to sice mnohem zhuštěnější, ale neméně strhující sága česko-německo-židovské rodiny Schillerových, jejíž osudy výrazně ovlivní první i druhá světová válka (ta především), ale také sovětská okupace v roce 1968. Příběh začíná o Vánocích 1914 a končí v Londýně roku 2005. Jednotlivé kapitoly jsou pojaté jako povídky, které osudy rodiny sledují vždy pohledem jednoho z členů. Aby se čtenář orientoval, je mu k dispozici i rodokmen, který je tak trochu spoilerem, neboť obsahuje také data a místa úmrtí charakterů. Ale abyste se dozvěděli, co se stalo – k tomu se musíte pročíst.

Alena Ježková: Ruce houslisty (Práh)
Alena Ježková: Ruce houslisty (Práh) | Zdroj: Archiv nakladatelství