Symbol ženského vzdělání i rebelie: Kostkovaná sukně se vrací

2 min čtení

2 min čtení

I když venkovní teploty nahrávají spíše péřovkám, móda školních uniforem ještě pro letošek neřekla poslední slovo. Košile, kravaty, ponožky v mokasínách a především áčkové kostkované sukně se stále objevují v aktuálních outfitech – často díky nostalgii po filmech a seriálech z devadesátek nebo z přelomu milénia, na kterých jsme jako teenagerky vyrůstaly.

Minulý týden přinesl informaci, že se chystá třetí pokračování Deníku princezny – jednoho z filmů, které charakterizovaly dospívání na přelomu milénia. Na sociálních sítích se rázem vyrojily fotografie představitelky hlavní postavy Anne Hathaway, která ztvárnila středoškolačku Miu Thermopolis – a než se stala onou princeznou, nosila nejčastěji školní uniformu s kostkovanou sukní.

TIP NA VIDEO: Jak nosit trenčkot i v zimě? Inspirujte se outfity podle stylistky Gabriely Zimové

Tento kousek oděvu si spojujeme i s dalšími filmy a popkulturními ikonami, ať už z přelomu milénia, nebo z devadesátek. Každému se jistě vybaví Alicia Silverstone a její žlutý károvaný kostýmek ve filmu Bezmocná (Clueless, 1995). Nikdy také nezestárne styl Jennifer Aniston v seriálu Přátelé – schválně si vygooglete termín Rachel Green skirt. Minimalistický top, kostkovaná sukně a kozačky pod kolena byla také oblíbená kombinace supermodelky Claudie Schiffer, jak nedávno sama připomněla na Instagramu.

Loading
Loading

Zatímco v devadesátkách se nosily kostkované sukně do pasu, mileniální móda je posunula na boky a také zkrátila. Stále však hrály významnou roli při formování identity dospívajících dívek, kterou jim vštěpovala zejména americká popkultura. Kostkovaná sukně zakořenila jako součást stylu spořádaných slečen z vyšších vrstev, které navštěvují prestižní školy – jako Serena van der Woodsen (Blake Lively) v seriálu Super drbna (Gossip girl) nebo Rory Gilmore v Gilmorových děvčatech (2000). Staly se ale také nástrojem, jak zapadnout do elitní dívčí party – vzpomeňme na Protivný sprostý holky (Mean Girls, 2004) s Lindsay Lohan a Rachel McAdams v hlavní roli.

Přátelé (1994)

Profimedia.cz

Bezmocná (1995)

Profimedia.cz

Na plný pecky (1995)

Profimedia.cz

Gilmorova děvčata (2000)

Profimedia.cz

Deník princezny (2001)

Profimedia.cz

Protivný sprostý holky (2004)

Profimedia.cz

Super drbna (2007)

Profimedia.cz

Tento koncept se však nezrodil v devadesátých letech ani v roce 2000, nýbrž už v šedesátkách, kdy ženy poprvé oblékly minisukně. Kostkované kousky se na jednu stranu stávaly součástí školních uniforem výběrových škol, na druhou stranu pronikaly i do běžné módy – nosila je francouzská ikona Brigitte Bardot, u nás třeba Eva Pilarová. Kombinace preppy kostiček a krátkých délek od té doby vyjadřuje atraktivní napětí mezi dívčí nevinností a ženskou emancipací. K rebelskému nádechu výrazně přispěl i sedmdesátkový nástup punku, který si vzal za svůj zejména červený či žlutý tartan. Obdobně v 90. letech se kostkovaný vzor propojil se stylem grunge.

Modelky, Londýn, 60. léta

Profimedia.cz

Brigitte Bardot (1968)

Eva Pilarová (1968)

Profimedia.cz

Do módy se nyní kostkovaný vzor na sukních vrací zejména pod vlivem nostalgie po módě nultých let, nicméně propisují se do ní i významy předchozích dekád. Zkráceně se dá říct, že každá generace do této módy otiskla něco svého. A každý módní dům nebo značka si z tohoto čarovného klobouku něco jiného vytáhl. Vedle mini sukní se v aktuálních kolekcích můžete setkat s kostkovanými úplety, které v módě dlouhodobě udržuje zejména Chanel. Sofistikovaný mix kárované pouzdrové midi sukně a přiléhavého topu, to je zase vliv Miu Miu z poloviny 90. let. Pravda však je, že Instagram teď ze všeho nejvíc připomíná sraz filmových a seriálových hrdinek z dob, kdy mileniálkám bylo -náct.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading