Retro jaro: Móda 70. let se vrací na opojné vlně seriálu Daisy Jones & The Six

2 min čtení

2 min čtení

Seriál Daisy Jones & The Six (Prime Video) si pomalu, ale jistě získává srdce diváků nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě. Velký podíl na tom má především atmosféra, která vás snadno vtáhne do bezstarostných časů před padesáti lety a jejíž nedílnou součástí je i dobově laděná móda. Kdo miluje koně, třásně a hippie rozevlátost, dočká se pořádné porce inspirace. Protože jestli má Halloween 2023 svou Wednesday, pak letošní festivalová móda zcela jistě pojede na vlně Daisy Jones. Že ji zatím neznáte? Pojďte se seznámit!

Seriál Daisy Jones & The Six (vycházející ze stejnojmenné knihy autorky Taylor Jenkins Reid) pojednává o fiktivní americké kapele, která se během pár let dostala z garáže až na vrchol. Přesto se skupina po jednom odehraném koncertě ze dne na den rozpadla. Příběh už od samého počátku vede diváka krůček po krůčku k tomu, aby se na konci dozvěděl, co se vlastně tehdy stalo (současně jsou názvy jednotlivých epizod koncipovány jako tracky na desce). Pozornost se přitom snaží udržet skrze vzájemnou přitažlivost i antagonismus ústředního hudebního páru, kterým je talentem obdařená textařka a zpěvačka s pokrouceným sebevědomím Daisy Jones (Riley Keough) a Billy Dunne (Sam Claflin), frontman se sklony k závislostem, úzkostem a mužské ješitnosti.

TIP NA VIDEO: Top second handy v Praze, které musíte navštívit

Dalšími postavami, které doplňují onu šestku z názvu, je klávesistka Karen Sirko (Suki Waterhouse), bratr Billyho Graham (Will Harrison), basák Eddie, bubeník Warren a patří sem i fotografka Camila, manželka Billyho (Camila Morrone). Předobrazem této fiktivní kapely se přitom stala reálná hudební skupina, americko-britská Fleetwood Mac, jejíž ústřední dvojicí se v 70. letech stala Stevie Nicks a Lindsey Buckingham. Právě jejich styl se zároveň proměnil v přirozenou studnici inspirace pro stylistku seriálu Denise Wingate, která v 90. letech oblékala postavy seriálu Melrose Place nebo filmu Velmi nebezpečné známosti. Na svém Instagramu Wingate například odhaluje, že předlohou pro postavu Camily jí byla Bianca Jagger, zatímco v nezávislé Karen spatřovala hudební ikony jako Patti Smith, Chrissie Hynde, Suzi Quatro a samozřejmě také Christine McVie, klávesistku Fleetwood Mac.

Loading

Už nyní je jisté, že seriál The Daisy Jones & The Six bude mít vliv na módu letošních hudebních festivalů. Pojďme si ale upřímně říct, že to nejspíš ani nepůjde poznat. Třásně, koně, ultrakrátké šortky, háčkované topy a bohémská kimona bývají na letních festivalech – v čele s americkou Coachellou, která mimochodem startuje už příští pátek – velmi předvídatelným dress codem; a to přinejmenším už od éry boho chic z nultých let, kdy se festival style stal nedílnou součástí módních rubrik.

Záběr ze seriálu Daisy Jones & The Six. / Zdroj: Profimedia.cz

Nesmíme však zapomínat, že neotřesitelné základy v tomto položil už legendární Woodstock, který mimo jiné proslul obrovskou koncentrací cool oděné mládeže z řad květinových dětí. Se současným příklonem k vintage oblečení a přírodním materiálům, které preferovali i hippies, tak není divu, že se hranice mezi padesát let vzdálenými dekádami rozostřují. Když však vůči seriálu Daisy Jones & The Six zaznívá kritika, že herečky spíš než „dobově“ vypadají, jako kdyby se chystaly na Coachellu, musí člověk uznat, že na tom něco je.

Záběr ze seriálu Daisy Jones & The Six. / Zdroj: Profimedia.cz