Oblíbený doplněk Emily z Paříže už není trapný. Jak ho nosit, aby působil moderně?

2 min čtení

2 min čtení

Zatímco ještě nedávno jsme vnímali šátek na krk jako symbol urputné snahy napodobit styl Pařížanek (asi nejlépe ji reprezentovala seriálová postava Emily Cooper), nyní se s velkou slávou vrací do jarních šatníků. Jak ho nosit, aby výsledný outfit působil nenuceně a šik?

Hedvábné šátky na krk v módě vždy reprezentovaly eleganci a luxus. Výrazný podíl na tom má zejména módní dům Hermès a konkrétně čtvercový šátek zvaný Carre, který v roce 1937 uvedli na trh Robert Dumas a Jean-René Guerrand, švagři, kteří se do slavného módního rodu přiženili. V následujících desetiletích se šátky Hermès staly symbolem hollywoodského glamouru a elegance, kterou reprezentovaly ikony jako Grace Kelly nebo Audrey Hepburn. Nosily ho různě – na krku, zavázaný „na babku”, Kelly si z něj dokonce slavně vytvořila závěs na zlomenou ruku. Carre, který má rozměry 90 x 90 centimetrů, mimo jiné vyniká tím, že váží pouze 79 gramů. Později vznikl ještě menší model Gavroche, inspirovaný pánským kapesníčkem, který má rozměry 45 x 45 centimetrů – ideální jako stylový akcent na krk.

TIP NA VIDEO: 5 outfitů ze second handu podle stylistky Gabriely Zimové

Klíčem, jak vypadat se šátkem na krku nenuceně (a nikoli jako snaživka Emily), jsou kombinace v pánském stylu. Noste ho ke košilím, oblekovým kalhotám, oversize blejzrům, trenčkotům, bomberům nebo k rugby shirts – pruhovaným trikům s dlouhými rukávy a polo límečkem, které v módě diktují Rihanna a Hailey Bieber. Šátek můžete rovněž vázat různým způsobem – nejčastější je vázání s krátkými cípy orientovanými dopředu, klidně je ovšem neváhejte posunout i na stranu (jen si k tomu možná neberte baret a pruhované tričko, další provařené atributy francouzského stylu).

S nadcházející letní sezonou se tento trend samozřejmě rozšíří i na další části těla – a inspirací opět budou staré hollywoodské ikony. Větší šátky využijete jako pokrývku hlavy nebo pásek, menší se zase budou hodit jako romantická ozdoba do vlasů nebo ozvláštnění pro oblíbenou kabelku.

Vedle klasických čtvercových šátků v poslední době módní magazíny zmiňují i comeback takzvaných skinny scarves – úzkých šátků, které si spíše spojujeme s britskou hudební scénou a sedmdesátými léty, kdy jimi dotvářeli svůj nedbalý cool look ikony jako Mick Jagger, Marc Bolan, Syd Barrett nebo David Bowie. Později si tento styl přisvojila například modelka Kate Moss, která si oblíbila zejména značku Rockins, a spolu s ní i celá indie sleaze scéna, jež diktovala trendy mezi léty 2005 až 2010. Na francouzské módní scéně tento trend dlouhodobě zpracovává milovník jakýchkoli skinny siluet Hedi Slimane, aktuálně skrze módní dům Celine. I když se o skinny scarf dá uvažovat spíše jako o šperku (příliš nezahalí a nezahřeje), ve skutečnosti se dá nosit i na francouzský způsob. Stačí jej omotat kolem krku a konce zavázat stejně jako u čtvercového šátku – pařížskému klišé tak dodáte rockový šmrnc.

Inspirace z Instagramu: Jak a s čím nosit šátky na krk?

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

/