Minimalismus i květiny: 40 letních šatů pro plné tvary z řetězců i od udržitelných značek

3 min čtení

3 min čtení

Kde koupíte nejen krásné, ale i udržitelné letní šaty, když nosíte velikost XL nebo větší? Máme odpověď, která uspokojí milovníky květinových vzorů, nadýchaných střihů i střídmého minimalismu.

Na úvod dobrá zpráva. Hranice mezi běžnou a plus size konfekcí se stále více stírají, a to i díky častějšímu inkluzivnímu castingu modelek jak na přehlídkách, tak i těch, které fotí pro on-line módní obchody. Šaty, které dříve výhradně prezentovala modelka s velikostí 36, nyní vídáme i na ženách plnějších tvarů, aniž by přitom byly označovány jako plus size.

TIP NA VIDEO: Souboj velikostí S a XL: 5 šatů, které sluší každé postavě

V posledních letech například podlehla tlaku tělesné diverzity i Zara a najala modelku plnějších tvarů. Modelky s velikostí 40–42 se stále častěji objevují i v kolekcích řetězce & Other Stories. Je to náhoda, že oblečení, které prezentují, bývá rychle vyprodané? Další oblíbená značka šatů – britská Rixo – své modely sice stále prezentuje hlavně na standardně štíhlých ženách, nicméně šaty zde letos pořídíte až do velikosti 52. Když nic jiného, je to alespoň příslib postupné změny.

Pravda, stále vídáme i pravý opak – ženy zcela běžných tvarů v módní kategorii plus size. Ale lepší se to. Ideál by pak samozřejmě byl, aby jeden konkrétní střih na e-shopech předváděly modelky dvou nebo tří různých velikostí. Tento systém třeba zavedla americká značka džínů Good American; inspirace pro ostatní brandy tím tedy získala přesnější obrysy.

Udržitelná móda XXL?

Magazín Heroine již před dvěma lety zveřejnil článek poukazující na to, že jsou to právě rychlé řetězce, které zachraňují ženy s většími velikostmi. Jenže pokud tytéž ženy chtějí nosit například modely od udržitelné značky, byť by si za ně musely připlatit, mají smůlu, neboť u většiny z nich končí nabídka velikostí 40.

Pravda je, že ani po dvou letech od publikování zmíněného textu lokální nabídka na plus size zákaznice nezačala o nic víc cílit, v zahraničí se to ale výrazně mění. Například americká udržitelná značka Reformation už čtyři roky nabízí vybrané modely až do velikosti 56. A ani zde u šatů nechybí typické odvážné výstřihy a rozparky! Na podobnou změnu přistoupila další americká udržitelná značka, která proslula především romantickými prérijními šaty – Christy Dawn, kde najdete vybrané modely do velikost 3XL.

Jednou z nejpopulárnějších modelek přehlídkových mol se za poslední roky stala Paloma Elsesser – třicetiletá Londýňanka kyprých tvarů přesvědčila i značky, které byly do té doby vůči tvarové diverzitě rezistentní – jako třeba Nensi Dojaka. Sama navrhla kolekci ve spolupráci s losangeleskou udržitelnou značkou Miaou. Je sexy, barevná, sebevědomá, plná korzetů a transparentních materiálů a nosí ji i Ashley Graham.

Za zmínku ale rozhodně stojí i nezávislý multibrandový e-shop Lisa Says Gah, který se zrodil v San Franciscu. Jeho zakladatelka Lisa Bühler se rozhodla stvořit antimódní značku, která nebude slepě následovat trendy, bude šít ze zbytků látek (takzvaného deadstocku) a současně zohlední i větší velikosti.

Modelka Paloma Elsesser na přehlídce Nensi Dojaka. / Zdroj: Profimedia.cz

Asi nikoho nepřekvapí, že změna přichází právě ze Spojených států, kde je tlak na módní značky veliký, jelikož průměrná žena zde má velikost 16, respektive 46. Z evropských vyhlášených značek šije pro ženy od velikosti 46 dál například italská značka Marina Rinaldi, která má butik i v Praze. V Rumunsku se zase zrodil udržitelný brand Loud Bodies, který vznikl tak, že jeho zakladatelka Patricia Luiza Blaj nakráčela do obchodu, kde nenašla na sebe nic, co by nepřipomínalo pytel. Jaké šaty nabízí? Podívejte se do fotogalerie.