.

. Zdroj: Zdroj: Profimedia.cz

Móda jako investice: Jak vydělat na luxusních kabelkách a vintage oblečení?

Móda se často dává do souvislosti s utrácením nebo vyhazováním peněz. Málokdy se ale na oblečení a luxusní doplňky díváme jako na formu investice a příležitost, jak do budoucna peníze naopak vydělat a zvýšit hodnotu pořízených kousků. Ač se to tak na první pohled jevit nemusí, fashion svět je plný možností, jak v době astronomické inflace a neustálého zdražování zhodnotit úspory.

Podle módní studie z roku 2017 se cena ikonické kabelkyBirkin bag od Hermès za posledních 35 let zvýšila o 500 %. Ročně pak její hodnota stoupá průměrně o 14 % a zatím nezaznamenala jediný pokles. To z birkinky dělá mnohem výhodnější a jistější investici, než je třeba nákup zlata. Zní to jako zajímavý potenciál? Jistě. Jde o jeden z nejpřesnějších příkladů ilustrujících, jak dnes funguje módní trh a jaké možnosti nabízí.

TIP NA VIDEO: Které kousky by vám neměly chybět v šatníku?

Video placeholde

Kabelka jako továrna na peníze

Právě trh s ikonickými luxusními kabelkami bývá v souvislosti s módními investicemi skloňovaný nejčastěji. Ušetřit si na trendy kabelku, kterou právě teď nosí celý Instagram a TikTok, sice může znít jako skvělý plán, sezónní hity ale v tomto ohledu nebývají nejlepší volbou, neboť jejich sláva může (ale samozřejmě také nemusí) brzy vyhasnout. Dlouhodobě roste hlavně cena nestárnoucích, nadčasových klasik. Kromě birkinky se mezi takové řadí třeba Kelly bag od Hermès nebo slavná Chanel 2.55.

Bohužel ani v jednom z těchto případů neplatí, že byste jen tak vkročili do butiku a jednu z kabelek si pořídili. Pověstný nekonečný seznam čekatelů na nové birkinky i Kelly není mýtem, a tak drtivou většinu modelů seženete jen z druhé ruky (v angličtině je najdete pod označením pre-owned, nikoliv second hand) na resalových webech, jako je Vestiaire Collective, The RealReal nebo Farfetch. Tam naleznete nepřeberné množství právě třeba pre-owned birkinek či Kelly bags. Počítejte nicméně s tím, že ceny dříve již vlastněných modelů se pohybují mnohem výš než u zcela nových kousků. Zároveň ale díky stále rostoucí poptávce zajistí, že kabelku můžete za pár let prodat za mnohem více, než za kolik jste ji pořídili.

Cena pre-owned birkinek a Kelly většinou začíná na 10 tisících eur a dosahuje až hodnoty přes 160 tisíc eur (záleží na materiálu a konkrétním typu kabelky, exkluzivitě a roku výroby). S ohledem na zmíněný plynulý růst o 14 % ročně se ale investice do takového kusu může stát skutečně dobrým tahem. Pokud máte základní kapitál, který v těchto případech ale samozřejmě není vůbec malý, už po roce můžete vydělat více peněz než podobnou investicí do finančních fondů či nestabilních kryptoměn. Uveďme si příklad: pokud byste si pořídili Kelly kabelku v hodnotě 10 000 eur, za rok může být její cena 11 400 eur. Na odprodání po jediném roce tak vyděláte 1400 eur, což při současném kurzu činí skoro 35 tisíc korun.

Které kousky mají největší investiční potenciál?

Resalový trh založený na nákupu a prodeji pre-owned značkového zboží zaznamenává v posledních letech strmý nárůst. Report prodejního webu The RealReal pro rok 2022 hlásí, že během loňského roku stoupl celkový počet zájemců o resale o 27 %. Pevnou základnu tvoří především mileniálové, ale výrazně stoupá také počet zákazníků z mladší generace Z.

Pro obě skupiny platí, že při nákupu touží po jedinečnosti kousků. Potvrzují tak názor mnoha módních i ekonomických expertů, že jednou z nejlepších módních investic současnosti nejsou jen ikonické kabelky, ale také archivní kolekce, jednorázové kolaborace s jinými luxusními brandy a osobnostmi a kousky navržené za slavných ér módních domů – jako příklad můžeme uvést tvorbu Phoebe Philo během jejího působení v Céline či cokoliv od nedávno zesnulého avantgardního návrháře Thierryho Muglera.

Pojďme ovšem být ještě konkrétnější. Pokud byste v tuto chvíli přemýšleli, do kterých módních kousků zainvestovat, a zároveň chtěli mít jistotu, že se jejich hodnota v průběhu dalších let zvedne, pro co byste se měli rozhodnout? Dle průzkumu The RealReal jde v oblasti kabelek o následující modely:

  • Gucci Blondie

  • Saint Laurent Le 5 à 7 Hobo

  • Louis Vuitton Onthego

  • Balenciaga Le Cagole

  • Hermès Birkin 25

Resalový web zároveň ve své studii představuje několik značek i konkrétních kousků, které zatím nelze označit za ikony, jejichž potenciál bude ale do budoucna podstatně růst. V praxi to znamená, že v tuto chvíli můžete modely nakoupit za ještě dost přijatelnou cenu a v následujících letech pozorovat, jak jejich hodnota (a tudíž i poptávka po nich) stoupá. Jde o následující kousky:

  • prsten Clash de Cartier

  • kabelka Bottega Veneta Jodie

  • tenisky Loewe

  • šaty Khaite

Z menších, zato velmi žádaných značek se pak kromě zmíněné Khaite vyplatí investovat také do Toteme, Casablancy, Martine Rose a Nanushky. The RealReal ovšem zároveň připomíná, že pokud chcete skutečně do budoucna na prodeji vydělat více, než kolik jste za daný kousek zaplatili, největší jistotu stejně nakonec najdete u Gucci, Chanelu, Prady, Louise Vuittona a již několikrát zmíněné značky Hermès.

Na co si dát pozor a kde nakupovat?

Investice do luxusního zboží je procesem, který potřebuje dostatek promyšlení a také ostražitosti. Přece jen se nákup (a případně i následný prodej) pohybuje v řádu deseti i sta tisíců a to poslední, co byste v takové situaci chtěli řešit, je, zda je zboží pravé, nebo se jedná o padělek.

Před nákupem si proto vždy důkladně projděte veškeré info k danému kousku. Nastudujte si jeho přesnou podobu, logo, jeho umístění a zpracování jednotlivých prvků. Pozornost věnujte též kování a švům, které platí za nejčastější indikátor napodobeniny. S prodejcem se též nebojte napřímo spojit, aby vám poskytl veškeré potřebné informace, výrobní číslo produktu a také certifikát pravosti. Pokud by něco z těchto položek odmítl poskytnout, raději od nákupu odstupte a počkejte si na jinou, věrohodnější příležitost.

Velkou část této námahy za vás nicméně mohou vyřešit weby, které se specializují na resale luxusního zboží. Tři matadoři zde již byly zmíněni: Vestiaire Collective, The RealReal a Farfetch. Stejně tak ale můžete sledovat neustále se měnící nabídku českých online a IG shopů. Skutečné luxusní, ověřené poklady včetně archivní Balenciagy nebo slavné birkinky najdete ve Slow Bazar a Archive Store. Rychlost jednání se v obou případech velmi vyplácí. Při psaní tohoto článku se například na instagramovém účtu Archive Storu objevila vintage Miu Miu kabelka a během čtyř minut už u ní visel štítek PRODÁNO. Zájem o starší, jedinečné kousky (a s nimi ruku v ruce jdoucí vidina větší udržitelnosti šatníku i potenciální investice) je zjevně přesně to, po čem dnešní módní nadšenci touží ze všeho nejvíc.