.

. Zdroj: Profimedia.cz

Křivák, věci ze sekáče i kostým seriálové diktátorky: Módní rebelky mezi političkami

Když byla expremiérka Liz Truss na podzim jmenována do úřadu, okamžitě se vynořily články o jejím stylu. Vloni v létě zase finská předsedkyně vlády Sanna Marin okouzlila uživatele sociálních sítí outfitem, který zvolila na hudební festival. Proč je důležité sledovat, co nosí vrcholné političky, a co nám svým výběrem oblečení sdělují? A jaký přístup zastává kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová?

„Zapomeňte na perly, jděte do kruhových náušnic. Zahoďte dvouřadové sako a vezměte si koženou bundu. Za rozumnou obuv lze považovat jehly i tenisky. A nikdy neuděláte chybu s výraznou rtěnkou.“ Těmito slovy uvádí Jennifer Medine,autorka New York Times,článek o tom, jak se v posledních letech posunulo odívání vrcholných političek. Konkrétně v USA to souvisí nejen s přirozenou generační obměnou, ale i s nástupem třetí a čtvrté vlny feminismu, které ženám různé barvy pleti vydobyly větší veřejné zastoupení. Příznačné je v tomto ohledu jmenování Kamaly Harris, dcery indické matky a jamajského otce, do úřadu viceprezidentky.

TIP NA VIDEO: Největší ikony feminismu

Video placeholde

Hodnotit političky skrze jejich módní volby může být dvojsečné. Dá se namítnout, že na muže takto nepohlížíme, ale není to tak docela pravda. Přinejmenším ponožky Justina Trudeaua dokážou vzbudit pozornost. Problém s odíváním političek vysvětluje pro NY Times módní historička Rhonda Garelick: „Po celá desetiletí být okouzlující pro ženy znamenalo, že nebudou brány vážně. Ale nyní zcela jasně vidíme ženy, které se nebojí rozvinout celé spektrum půvabu, vyjadřují svůj styl a používají jej jako politicky mocný nástroj, kterým vždy byl.“

Na téma politika a odívání žen se vyjádřila i kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. „Bohužel i ve 21. století často platí, že se u žen řeší nejprve, jak vypadají, a až poté, co říkají. Podcenit to však nelze,“ napsala na Instagram a svěřila se, že na rady, aby rozšířila svůj šatník, protože se často objevuje ve stejných šatech, nedá. „Myslím, že je správné věci opravdu vynosit a ideálně při nákupu podpořit i lokální tvůrce. Většinu mého šatníku proto tvoří oblečení z dílen českých značek a několik kousků mám i z druhé ruky. Doba bezmyšlenkovitého nakupování nadbytečného množství oblečení zkrátka podle mě patří minulosti.“

Nosit lokální oblečení a opakovaně patří k oceňované strategii nejen u nás, ale i ve světě a řídí se jí řada vrcholných političek. Současně však některé z nich posouvají hranice běžných parlamentních uniforem směrem k větší uvolněnosti a osobitosti, popřípadě k aktivismu.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 7

Křivák místo saka: Sanna Marin

„Jmenujte premiérku, která je víc cool.“ S tímto komentářem se na začátku loňského července objevila na Twitteru fotka, na které je finská předsedkyně vlády Sanna Marin zachycena v roli návštěvnice hudebního festivalu Ruisrock. Na sobě přitom má outfit, který si člověk rutinně spojuje třeba s Kate Moss – kožený křivák, krátké džínové šortky a kotníkové boty. Marin je příkladem mladé generace političek, které se vedle služby vlasti snaží žít i aktivní život třicátnice. Volbou oblečení dává najevo, že se v soukromí nechce přizpůsobovat očekáváním konzervativnější části veřejnosti.

A zatímco křivák, který si mimo jiné oblékla i na neformální setkání se švédskou premiérkou Magdalenou Andersson, nevzbudil žádné pohoršení, o měsíc a půl později se Sanna Marin musela omlouvat – za tanec na soukromé párty. Na sociálních sítích se ale na to konto zvedla vlna solidarity, vyjádřená skrze hashtag #imwithsanna.

Podobné podpory se finská premiérka dočkala i necelý rok po nástupu do funkce: Když se v roce 2020 nechala pro časopis Trendi nafotit v saku, které oblékla na holé tělo, vyvolala debatu o sexismu v politice.

Pokračování 3 / 7

Kostým diktátorky: Liz Truss

Jen co byla do čela britského parlamentu zvolena dnes již expremiérka Liz Truss (Konzervativní strana), začaly se objevovat články mapující její módní styl. Britský deník The Times ji dokonce označil za influencerku, což je poněkud přehnané, když uvážíme, že Britové mohou vzhlížet třeba k princezně Catherine. Na druhou stranu Truss nelze upřít jistá sympatická ležérnost, se kterou se ženy lépe ztotožňují. Mezi její oblíbené značky navíc patří výhradně britské a dostupnější značky, jako jsou Whistles nebo Karen Miller – kvůli té druhé už má ale Liz Truss na kontě i módní kontroverzi.

The Guardian si všiml tweetu novináře Declana Cashina, který vytvořil koláž Truss v červených šatech Karen Millen a Emmy Thompson oblečené ve stejném modelu. Pikantní je, že v druhém případě se jedná o fotku z dystopického seriálu Roky a roky, v němž oblíbená herečka ztvárňuje postavu političky Vivienne Rook. Ta je jakousi fúzí mezi Donaldem Trumpem a Marine Le Pen. Ve scéně, kde má Thompson na sobě inkriminovaný model, zrovna informuje o zavádění koncentračních táborů ve Velké Británii.

Nutno říct, že Truss měla tyto šaty na sobě ještě před odvysíláním seriálu, nicméně jak s nadsázkou poznamenala redaktorka Guardianu Zoe Beaty: Otázkou zůstává, kdo koho inspiroval.

Pokračování 4 / 7

Věci ze sekáče: Jacinda Ardern

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern je inspirativní osobností z řady důvodů – je teprve druhou ženou, která se v úřadu předsedkyně vlády stala matkou (první byla bývalá premiérka Pákistánu Bénazír Bhutto). Byla také první, kdo vzal kojence na zasedání Valného shromáždění OSN a v neposlední řadě je jednou z lídryní, která svou zemi dokázala úspěšně vyvést z pandemie covidu.

Co se týče oblékání, využívá především novozélandské značky, současně je ale známá jako milovnice secondhandových nákupů. Například umělý kožíšek, který oblékla před pěti lety na akci Vodafone Music Awards, byl ze sekáče – konkrétně ho před lety koupila v řetězci SaveMart, který později nechvalně proslul skandálem s hygienou. Ardern poté vydala prohlášení, že recyklovanou módu hodlá podporovat dál, nicméně konkrétně do těchto obchodů již nevkročí.

I ona se však letos kvůli módě ocitla pod palbou kritiky. Souhlasila totiž s účastí na módní přehlídce v rámci designové soutěže Wellington's World of Wearable Arts. Mnozí Ardern v roli modelky tleskali za to, že podporuje umělecký sektor, jiní ji však kritizovali za to, že v době, kdy země čelí krizi v podobě nedostupného bydlení a vysoké kriminality, se Ardern čím dál častěji staví do role pouhé celebrity.

Pokračování 5 / 7

V ukrajinských barvách: Kaja Kallas

Estonská premiérka Kaja Kallas se do evropského povědomí dostala zejména jako hlasitá a nekompromisní kritička Kremlu a Vladimira Putina – díky tomu získala přezdívku Železná lady současnosti. Není jediná, kdo svůj postoj dává najevo i skrze oblečení; opakovaně se v něm vrací ke žlutým a modrým šatům.

Za zmínku ale stojí její volba z 9. května 2022, kdy se zúčastnila slavnostního otevření pětihvězdičkového hotelu Radisson v Tallinnu. Žlutý kabátek, modrá sukně a žlutomodrá květina na klopě zafungovaly jako vztyčený prostředníček ve chvíli, kdy si Rusko připomínalo Den vítězství.

Pokračování 6 / 7

Perly a conversky: Kamala Harris

Přes oceán to k nám možná nedolehne, ale americká viceprezidentka Kamala Harris je natolik inspirativní osobností i co se týče módy, že existuje blog, který se podrobně věnuje všemu, co nosíkamalacloset.com. Nejčastěji jsou to elegantní kalhotové obleky v tlumených barvách, ke kterým si bere lodičky, při méně formálních akcích je ale neváhá vyměnit za oblíbené tenisky značky Converse. Tento outfit se pro ni stal natolik typickým, že ji v něm vyfotili i na titulku americké Vogue.

Vedle conversek, kterých má Harris prý celou sbírku, je také hrdou nositelkou perlových náhrdelníků. Připomíná si jimi své působení ve studentském spolku Howardovy univerzity Alpha Kappa Alpha, který se stal prvním afroamerickým studentským spolkem v historii (byl založen v roce 1908). Právě perly jsou symbolem tamního sesterstva. Kamala Harris jejich neustálým nošením dává najevo podporu, sounáležitost, ale i vděčnost svým sestrám, z nichž mnohé ji podpořily i během prezidentské kampaně.

Pokračování 7 / 7

Červená rtěnka a aktivismus: Alexandria Ocasio-Cortez

Při zmínce o červené rtěnce a kruhových náušnicích z úvodu článku člověku automaticky vytane na mysli newyorská kongresmanka za Demokratickou stranu Alexandria Ocasio-Cortez. AOC, jak si pro zjednodušení sama říká, se v roce 2018 stala nejmladší členkou Sněmovny reprezentantů – v pouhých devětadvaceti letech. Známá je svým sebevědomým přednesem, s jakým například v roce 2019 grilovala šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.

Stejně sebevědomě se i Ocasio-Cortez i obléká. Její uniformou bývají přiléhavé kalhotové kostýmy, pouzdrové šaty a sukně nebo ležérní skinny džíny. Barvy volí buď výrazné, nebo naopak hodně tmavé a pak přicházejí na řadu rudé akcenty.

Nejvíc na sebe levicová politička upozornila outfitem, který zvolila na loňské Met Gala. Bílé šaty s rudým nápisem TAX THE RICH od designérky Aurory James vzbudily vlnu kritiky. I když má AOC zdanění bohatých jako jeden z hlavních bodů svého politického programu, souvislost s Met Gala, kde lístek stojí minimálně 35 000 dolarů, a také skutečnost, že ceny jiných kousků zmíněné návrhářky se běžně šplhají do výše několika stovek dolarů, se nesetkaly s pochopením.