Double denim: Trend roku 2023, do kterého se brzy zamilují stylové minimalistky

2 min čtení

2 min čtení

Vzít si k džínům denimovou bundu, nebo dokonce sako? V roce 2023 to neznačí nedostatek invence, ale naopak to, že přesně víte, co je v kurzu.

Double denim (známý také pod pojmem canadian tuxedo) má dlouhou historii, s níž se pojí řada asociací. Předně stejně jako denim samotný vznikl z čistě praktických důvodů, a to už v 19. století u Leviho Strausse a jeho horníků, kteří potřebovali kalhoty z odolného materiálu. První džínová bunda spatřila světlo světa opět díky Straussovi zhruba deset let poté čili někdy kolem roku 1880.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si, jak vznikly džíny

Z módního hlediska se double denim prosadil v 70. letech, a to zejména ve Spojených státech. Džínovou košili a džíny nosil mladý Bob Dylan i John Lennon. Dvojitý denim zakomponoval do DNA své eponymní značky i úspěšný návrhář a hrdý cowboy Ralph Lauren. Stylové Francouzky se k němu dodnes vracejí díky své modle Jane Birkin a jejímu outfitu z filmu Don Juan (1973). Madonna v osmdesátkách zase nosila roztrhané džíny a denimovou vestu a o pár let později se tento outfit stal uniformou i tehdejších It Girls, jako byly Drew Barrymore nebo Vanessa Paradis. A teď se tyto módní ozvěny vracejí hlavně díky seriálu Daisy Jones & The Six (Amazon Prime Video).

Loading
Loading

Není tudíž dekády, která by tuto kombinaci nemilovala. Double denim hrdě nosí také současné ikony stylu, jako jsou sestry Hadidovy, zpěvačka Dua Lipa, modelka Elsa Hosk nebo moderátorka Alexa Chung. Sázejí přitom na bezpečnou kombinaci s džínovou bundou nebo košilí, ale občas koketují i s denimovými kousky, které jsou trochu víc na hraně – například lacláče, projmutá vestička nebo džínový trenčkot.

Loading
Loading

Letos se tyto kombinace stávají masivním trendem. Modrá vlna již zasáhla Instagram v celé své síle, jelikož džíny a vlastně jakékoli denimové kousky se současně vezou na popularitě vintage modelů z druhé ruky. Tomu odpovídají i střihy a míra zabarvení, respektive roztrhání. Letí cropped (nebo doslova ustřižené) i oversize bundy, široké džíny, kapsáče, denimové vesty, blejzry a trenčkoty. Zkrátka všechno, co se už kdysi nosilo. Záleží tudíž jen na vás, jakou dekádu si pro inspiraci zvolíte.

Inspirace z Instagramu: Jak nosit double denim?

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading