Tohle je 8 nejčastějších chyb při mytí vlasů. Neděláte je náhodou také?

3 min čtení

3 min čtení

Mytí vlasů nepatří mezi nejzábavnější části zkrášlovací rutiny, není ale radno jej podceňovat – špatná péče, způsob mytí nebo třeba teplota vody se umí na našich kadeřích podepsat během chvíle. Tady je osm nejčastějších chyb, kterých se v péči o vlasy dopouštíme. Naštěstí jejich odbourání nevyžaduje žádnou extra snahu ani dlouhé procesy. Změnu pocítíte ihned a vaše lokny vám za to poděkují.

Nedostatečné vymytí produktů

Při mytí vlasů vezmete do ruky sprchu a letmo kadeře opláchnete s přesvědčením, že jsou šampon i kondicionér už určitě pryč? Hned druhý den můžete zjistit, že tomu tak úplně nebylo. Nedostatečné vymytí produktů se na hlavě umí řádně podepsat. Zbytky šamponu přispívají k přesušení pokožky, zvýšení její citlivosti a v konečném důsledku mohou podpořit tvorbu lupů. Špatně vymytý kondicionér se zase pozná tak, že jsou vlasy mnohem rychleji mastné a těžké.

TIP NA VIDEO: Jak správně aplikovat suchý šampon?

Jak tedy na to? Vlasy vždy vymývejte v záklonu. Jednotlivé sekce pak postupně pod vodou ještě nadlehčujte, aby mohly produkty odtéct skutečně ze všech vrstev. Zároveň nespoléhejte na to, že šampon není potřeba vymýt tak důkladně, když si poté budete ještě aplikovat kondicionér. Důkladně vymyjte každý produkt zvlášť. Stejně tak dbejte na to, abyste smyli zbytky, které vám stekly na ramena a záda – jinak se vám v dané oblasti mohou ucpat póry a vyrojit pupínky.

Příliš horká voda

Mytí v horké vodě sice může působit příjemně, vaše hříva už ale tak nadšená nebude. Příliš vysoká teplota vysouší pokožku hlavy a navíc otevírá vlasovou kutikulu. Co to znamená v praxi? Z vlasů se dostává pryč důležitý keratinový protein a barevné molekuly. Hříva tak postupně ztrácí na síle a má tendence krepatět. Pokud se barvíte, odstín začne rychleji blednout. Abyste těmto nešvarům předešli, zkuste si vlasy na konci každého mytí ještě opláchnout ve studené vodě, která vám vlasovou kutikulu krásně uzavře.

Co je moc, to je moc

V online prostředí se často setkáte s radou, že byste měli použít šampon dvakrát za sebou. Ano, jednou začas – zejména, když jsou vlasy extra zatížené – není na škodu takový postup využít. První umytí vlasy pořádně pročistí, druhá dávka pak dodá hydrataci a potřebné proteiny. Pokud si ale kadeře myjete několikrát do týdne, je zbytečné tento proces pokaždé opakovat. Naopak: moc časté dvojí mytí může vlasy značně vysušovat. Pořádné pročištění jim proto dopřejte jen jednou týdně a po zbytek dní je myjte klasicky jednou dávkou šamponu a kondicionérem.

Hodně, nebo málo šamponu?

Jaké množství šamponu je vhodné množství? Tato otázka občas působí trochu zapovězeně, pravda ale je, že se stačí řídit jednoduchým pravidlem velikosti mince. Pokud máte krátké vlasy, použijte takové množství šamponu, které odpovídá zhruba velikosti 2 Kč. Na středně dlouhé vlasy velikost 10 Kč a na dlouhé 50 Kč. Šampon promněte v dlani a jemně jej aplikujte po celé ploše hlavy.

Dráždění pokožky hlavy

Máte pocit, že mastnotu z vlasů při mytí dostanete tak, že si kořínky a pokožku budete co nejvíce masírovat a škrábat? Chyba! Přílišný tlak, nebo dokonce použití nehtů pouze stimuluje produkci dalšího mazu a navíc kůži podráždí. Při dalším mytí proto použijte celé své dlaně, kterými postupně šampon zapracujte až ke kořínkům a poté důkladně smyjte. Využívání celé plochy ruky bude navíc působit jako příjemná antistresová masáž.

Produkty pro normální vlasy

Každé kadeře jsou trochu jiné. Zatímco jedny potřebují více hydratace, jiné touží po proteinové výživě. Nevhodně zvolené produkty pak udělají víc škody než užitku – vlasy zanechají přesušené, lámavé a slabé. Nejčastěji se to stává u kondicionéru pro normální vlasy nebo u produktů 2 v 1. Jako dobrý prvotní indikátor toho, že vaše lokny nedostávají to, co potřebují, poslouží rychlý domácí test: po umytí jemně zatahejte za tenký pramen vlasů. Pokud se vrátí do původní délky a tvaru, není potřeba dělat žádné větší změny. Pokud ovšem vlasy zůstanou na místě nebo se některé dokonce přetrhnou, je potřeba je pořádně vyživit.

Příliš mnoho proteinu

Bohužel i v případě výživy platí, že čeho je moc, toho je příliš. Pokud využíváte několik proteinových produktů naráz, případně jdete spát s vyživující maskou, může se stát, že se vlasu budou více lámat. Produkty proto používejte přesně podle návodu (pokud je maska na 20 minut, nechte ji na vlasech pouze 20 minut), případně se poraďte s kadeřníkem.

Používání masky až po kondicionéru

Také jste si dříve mysleli, že celou vlasovou rutinu zakončuje maska? Nejste v tom sami. Nicméně princip mytí hřívy je následovný: šampon otevírá vlasovou kutikulu tak, aby ji mohl důkladně vyčistit. Následně přichází na řadu maska, která díky uvolněné struktuře vlas vyživí. Jako poslední přichází na řadu kondicionér, který vše uzavře, zacelí, a vlasy tak budou uhlazené a lesklé.