Které chyby při mytí vlasů jsou nejčastější?

Které chyby při mytí vlasů jsou nejčastější? Zdroj: iStock.com / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Tohle je 7 nejčastějších chyb při mytí vlasů. Neděláte je náhodou také?

Nenávidíte den, kdy se nevyhnutelně blíží mytí vaší kštice? Také se pokaždé snažíte tuto nezábavnou činnost oddálit použitím suchého šamponu nebo pokrývkou hlavy? Nezoufejte, nejste v tom rozhodně sami. Mytí vlasů je pro většinu lidí, kteří nedisponují krátkým sestřihem, zkrátka otravné. A možná i proto při něm valná většina z nás dělá pořád dokola tytéž chyby, které pak pocítíme nejen na vzhledu vlasů, ale také na zdraví pokožky hlavy. Tohle jsou ty nejčastější, tak schválně, děláte je taky?

1. Zanedbávání pokožky hlavy

Častou chybou je, že si lidé šamponem myjí vlasy, nikoliv pokožku hlavy. Přitom vlasy se zdaleka nemastí a nešpiní tak jako kůže, ze které vyrůstají. Proto byste měli šampon nanést primárně na pokožku hlavy a rovnoměrně jej do ní zapracovat prsty nebo speciálním masážním kartáčem. Vlasům bohatě postačí takové množství produktu, které je obsaženo ve vodě, kterou produkt smýváte. Proto je nejlepší pěnu splachovat z čela směrem k týlu. Mytí vlasů v předklonu tedy není ideální volbou. 

TIP NA VIDEO: Jak správně aplikovat suchý šampon?

Video placeholde

2. Příliš časté mytí

Pokud se vám vlasy mastí tak rychle, že máte ve zvyku si je mýt denně, je pravděpodobné, že si je myjete příliš často. Kadeřníci i trichologové doporučují mytí jednou za dva až pět dní. Vše je individuální a ideální pauzy mezi mytím jsou vázány na stav vašich vlasů, pokožky hlavy i životní styl. Je pochopitelné, že pokud se denně potíte v posilovně nebo plavete, budete také nuceni si denně mýt vlasy. V takovém případě dbejte na používání produktů, které jsou přímo určené pro denní mytí – vlasy tak budete zatěžovat co nejméně. 

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

3. Vynechání kondicionéru

I přesto, že chápeme, jak otravný a zdlouhavý proces mytí vlasů (zejména dlouhých) je, použití kondicionéru je pro vzhled vašich kadeří stěžejní. Šampon totiž otevírá kutikulu, aby ji mohl zbavit nečistot a mastnoty, kondicionér ji naopak uzavře a vyživí. Proto jsou po jeho použití vaše vlasy mnohem hladší. Uzavřené kutikuly se o sebe netřou a povrch vlasu je hedvábně jemný. 

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

4. Nadměrné množství šamponu

Šampony jsou většinou mnohem víc koncentrované, než předpokládáme, a jejich pěnivost není přímo úměrná množství použitého produktu. Ideální množství, které byste měli aplikovat, se rovná zhruba polovině polévkové lžíce. Šampon prvně rozetřete v prstech a poté jej aplikujte po celé ploše vaší vlasové pokožky. Pokud máte pocit, že málo pění, aplikujte na vlasy malé množství vody, kterým produkt naředíte, a dokážete tak vytvořit hutnější pěnu.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

5. Nedostatečné opláchnutí produktů

Šampon i kondicionér je vždy nutné důkladně spláchnout. Nedostatečné vymytí kosmetických přípravků může za mastné kořínky, usazování přípravků na pokožce hlavy, ale i za třepení konečků. Správně by mělo celé mytí vlasů trvat 10 až 20 minut (v závislosti na délce vlasů). Polovina z tohoto času by pak měla být věnovaná právě oplachování. Zaměřte se hlavně na místa za ušima. Navést vás ale mohou i oblasti, kde se vám tvoří lupy nebo které vás častěji svědí. 

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

6. Produkty pro normální vlasy

Každé kadeře jsou trochu jiné. Zatímco jedny potřebují více hydratace, jiné touží po proteinové výživě. Nevhodně zvolené produkty pak udělají víc škody než užitku – vlasy zanechají přesušené, lámavé a slabé. Nejčastěji se to stává u kondicionéru pro normální vlasy nebo u produktů 2 v 1. Jako dobrý prvotní indikátor toho, že vaše lokny nedostávají to, co potřebují, poslouží rychlý domácí test: po umytí jemně zatahejte za tenký pramen vlasů. Pokud se vrátí do původní délky a tvaru, není potřeba dělat žádné větší změny. Pokud ovšem vlasy zůstanou na místě, nebo se některé dokonce přetrhnou, je potřeba je pořádně vyživit.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

7. Použití masky až po kondicionéru

Také jste si dříve mysleli, že celou vlasovou rutinu zakončuje maska? Nejste v tom sami. Nicméně princip mytí hřívy je následovný: šampon otevírá vlasovou kutikulu tak, aby ji mohl důkladně vyčistit. Následně přichází na řadu maska, která díky uvolněné struktuře vlas vyživí. Jako poslední přichází na řadu kondicionér, který vše uzavře, zacelí, a vlasy budou uhlazené a lesklé.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz