Na začátek si pojďme říct, že zatímco jako suchá se běžně označuje jeden z typů pokožky, dehydratace je „jen“ aktuální (ale i dlouhodobý) stav pleti. „Obecně lze říci, že suchá kůže je typ kůže, která má snížené množství vody v buňkách pokožky a nadměrně ztrácí vodu mezibuněčnými prostorami, je tedy primárně poškozená,“ vysvětluje MUDr. Jana Krabcová. „Naopak dehydratovaná pleť je vlastně primárně zdravá kůže, která má stejně jako pleť suchá snížené množství vody v povrchových buňkách pokožky, na druhou stranu ale nepozorujeme zvýšené transepidermální ztráty vody.“
TIP NA VIDEO: Jak se správně odlíčit v pěti krocích?

O důležitosti pitného režimu se píše poměrně často. Jeho základ by měla tvořit hlavně čistá voda, která představuje přibližně šedesát procent našeho organismu. Je proto zcela klíčová i pro kůži. Voda je esenciální složka správného fungování zdravé pokožky, hlavně jejích povrchových struktur, tzv. stratum corneum. Ztráta vody kůží musí být přirozeně přesně regulována, aby nedošlo k nadměrnému vysychání, a tím pádem k poškozování.
„Zadržování vody v povrchových vrstvách kůže závisí na několika faktorech. Zaprvé je to množství vody v těchto buňkách. Druhým důležitým faktorem je pak mezibuněčná lipidová bariéra, která zajišťuje regulaci ztráty vody z hlubších vrstev kůže. Dostatečné množství vody v buňkách je nezbytné pro správnou obnovu buněk kůže,“ popisuje Jana Krabcová fungování kůže. Toto přirozené vyzrávání od nejspodnější až po nejsvrchnější vrstvu pokožky trvá standardně ve zdravé kůži 28 dní. U suché či dehydratované pokožky pozorujeme zkrácení tohoto intervalu.
Je tedy jasné, že pitný režim hraje v hydrataci pleti důležitou roli. Na ztrátu vody, která je příčinou dehydratace i suchosti, má ale vliv také řada dalších okolností, například prostředí, v němž se pohybujeme, nebo náš životní styl. Přirozená hydratace kůže závisí především na věku, životním stylu, dietě či délce a kvalitě spánku. Důležitým faktorem hydratace je i pravidelné cvičení, čím více člověk cvičí, tím více se vrchní vrstvy kůže hydratují. Pohyb tedy slouží jako prevence a léčba suché kůže. Vyšší věk, nezdravý životní styl s nevyváženými dietami nebo nedostatečný spánek vedou postupně k dehydrataci pokožky. Dehydratovaná tedy může být jakákoli pokožka, primárně suchá i mastná. A nesmíme také zapomenout na nadměrné slunění, které kůži rovněž nepřiměřeně zatěžuje a dehydratuje.
Pokud se rozhodnete s dehydratací pleti zatočit, je třeba jít na to komplexně. To znamená začít zdravým životním stylem (kvalitní pitný režim, vyvážená strava, pravidelný pohyb a dostatečný spánek) a zaměřit se i na správnou péči o pokožku. Doporučuje se každodenní a opakované promazávání kůže lokálními hydratačními přípravky. Svoji roli hrají i doplňky stravy s obsahem kyseliny hyaluronové či cílená aplikace kyseliny hyaluronové do míst, která jsou viditelně dehydratovaná. Pokožka poté vypadá svěžejší, pevnější a pružnější. Ideální kombinací s kyselinou hyaluronovou je i kolagen, který dále podporuje pevnost a pružnost pokožky.
Základem správné péče o suchou pokožku je pak léčba primárního onemocnění. „Při akutním vzplanutí onemocnění typu atopické dermatitidy, psoriázy či iritační dermatitidy je nutné zaléčit zánětlivé projevy adekvátní lokální či celkovou terapií u dermatologa,“ říká lékařka. Po odeznění akutních příznaků, které se projevují zarudnutím, olupováním, praskáním kůže a subjektivně jsou často doprovázeny silným svěděním, pak hraje svou roli dostatečná rehydratace pokožky. „Když je akutní fáze onemocnění vyléčena, můžeme přejít k cílenému užívání (vnitřnímu i vnějšímu) přípravků s kyselinou hyaluronovou či opět v kombinaci s kolagenem,“ uzavírá MUDr. Krabcová.
Článek vyšel v časopise Dieta 10/22. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz

Dieta 10/22.
Ivy E. Morwen