Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Netrapte své vlasy: Jaká jsou pravidla tepelného stylingu a proč se jich držet?

Před pár lety kolovalo internetem video dívky, která si v rámci tutorialu pečlivě natočí pramen vlasů na kulmu, a zatímco vysvětluje, jak to udělat co nejlépe, kulma jí pramen upálí. I když to na rozdíl od popálených čel, tváří a rukou není ten nejčastější malér, který se vám může přihodit, měla byste vědět, že jakákoliv tepelná úprava je pro vaši hřívu náročná, pokud ji neprovádíte správně, bezpečně a hlavně šetrně. Jak tedy zvládnout tepelný styling vlasů?

První krok tepelného stylingu

Prvním tepelným přístrojem, který vaše vlasy potkají, by měl být fén. Fénovat vlasy je potřeba kvůli pokožce hlavy, protože ta se vlivem vlhkosti může „zapařit“, což může v konečném důsledku znamenat problémy jako lupy, vyšší tvorbu mazu, nebo dokonce plíseň a vyrážky. Fén je dobrý pomocník také kvůli vlasu samotnému – při mytí se otevře, aby z něj odešly všechny nečistoty. Po použití kondicionéru se vlas zase uzavře, ale jeho případné dovření neboli uhlazení už závisí právě na správném a zdravém fénování. Proud vzduchu dovírá šupinky kutikuly a tím se hlas vyhladí.

TIP NA VIDEO: Jak vytvořit hladké vlny, jaké nosí Jessica Alba

Video placeholde

Základní pravidla tepelného stylingu

Při tepelném stylingu vždy a za každých okolností použijte termoochranu. Ano, i v případě, že budete vlasy pouze fénovat vlažným vzduchem. Termoochrany jsou k dostání ve formě sprejů, balzámů i krémů, o konkrétním typu nejvhodnějším pro vaše vlasy se poraďte se svým kadeřníkem. Obecně platí, že ochranné krémy a balzámy se příliš nehodí pro jemné a poškozené vlasy, protože je jen zbytečně zatíží – proto raději sáhněte po ochraně ve spreji. Naopak hutnější přípravky jsou skvělé pro nezkrotné přírodní kudrny.

U termoochrany se řiďte návodem na daném produktu. Nemusíte ji aplikovat pouze na umyté a mokré vlasy, ale i na suché, pokud se rozhodnete kulmovat vlasy druhý den po mytí (což je také fáze, kdy se s vlasy nejlépe pracuje). Pamatujte jen na to, že přípravek vám vlasy zase namočí, a proto je vždy před kulmováním nebo žehlením vyfénujte dosucha. 

Dále myslete na teplotu, se kterou pracujete. Vlas by se opravdu za žádnou cenu neměl setkat s více než 180 °C. Jednotlivé prameny by neměly být natáčeny ani žehleny opakovaně a vyplatí se vlastnit kvalitní přístroje. 

Jak vybrat správný přístroj

Při nákupu kvalitního přístroje myslete na to, že vstupní investice sice bude vyšší, ale do budoucna se vám vyplatí a odrazí se nejen na kvalitě vašich vlasů. Uspoříte totiž i čas a peníze, které byste později museli investovat do péče o poškozené vlasy. 

Základní vlastností přístroje je možnost regulace teploty, v případě fénu také síla proudu vzduchu. Až budete vybírat konkrétní přístroj, vsaďte na ionizační technologii, která vlasy uhlazuje. Na škodu není ani praktický pohled na věc – váha přístroje, délka kabelu a přítomnost pohyblivého kloubu. I to jsou totiž důležité parametry, které budou určovat, zda se vám bude s produktem pracovat dobře a práce na stylingu vám půjde hladce od ruky. 

Článek vyšel v časopisu Dieta. Starší i aktuální čísla Diety si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Dieta 11/22.
Dieta 11/22. | Zdroj: Anna Kovačič