Má ho Rihanna a možná i vy! Jak zmírnit projevy akné na zádech, ramenou i pozadí?

3 min čtení

3 min čtení

Pupínky, jizvičky a bolavá zarudlá místa. Akné na obličeji už dávno není nic, za co byste se musela nějak zvlášť stydět. Pokud se ale objeví na zádech, hrudníku, ramenou či pozadí, mění se v tabu, které nás omezuje v mezilidském vystupování i třeba v tom, co si oblékáme. Není žádným překvapením, že téma takzvaného backne, jak se akné na těle a zejména pak na zádech říká, rezonuje právě teď v období plesů, na nichž často odhalujeme spoustu kůže. Jak se s pupínky vypořádat?

Když se přesně před rokem prohnala Instagramem fotka Rihanny v zeleném topu s odhalenými zády, spustila se oslavná smršť. Tato pro mnohé dokonalá žena má na zádech pupínky a jizvy po akné a nebojí se je ukázat! Barbadoská zpěvačka tímto krokem získala značné plusové body a my se zase projednou mohli radovat, že to, s čím se dosud spousta lidí potýkala se studem a v tajnosti, začíná společnost konečně brát jako normální stav.

TIP NA VIDEO: Sedm rad, jak zatočit s akné

Zpěvačka Rihanna na akci Fenty Skin v únoru 2022. / Zdroj: Profimedia.cz

Už několik let mluví celebrity a influenceři o svých problémech s akné. A jako důkaz přikládají nespočet svých fotek bez make-upu. V drtivé většině případů ale šlo jen o pupínky na obličeji, maximálně na krku. A tak jsme i přes tyto tendence na sociálních sítích nadále všichni sledovali dokonalou kůži po celém těle ve všech slavnostních róbách a říkali si, že akné jinde než na tváři neexistuje. A pokud ano, tak by se rozhodně nemělo dávat na odiv.

I proto byly loňské snímky Rihanny tak cenné. Otevřely totiž diskusi, že akné se skutečně neomezuje jen na obličej, ale mnozí se s ním potýkají i na jiných částech těla, což stále vede k časté stigmatizaci, snižování sebevědomí a neustálé potřebě se zahalovat, a to jak na plese, tak i v parném létě. Co kdyby někdo spatřil mé pupínky ve výstřihu, na ramenou či zádech?

Naštěstí se doba skutečně mění, a tak se k přiznávání pravé kůže (a to doslova) přidává stále více influencerů, kteří ale na pupínky po těle nijak zvlášť neupozorňují, zbytečně k nim nevytvářejí samostatné příspěvky a jednoduše je berou jako svou přirozenost.

Loading
Loading
Loading

Jak zmírnit projevy akné na těle?

Přijmutí své kůže je jedna věc, nemění ovšem nic na faktu, že akné po těle je pro spoustu lidí nepříjemné a rádi by stav své kůže zlepšili. Na úvod je dobré si připomenout, že příčiny pupínků se u každého liší a nelze se omezit na jedno zázračné doporučení, díky kterému za pár týdnů bude vaše kůže jako dětská prdelka. Existuje ale několik drobných změn a návyků, které mohou zmírnit rašení nových pupínků, případně zamezí ucpávání pórů.

Akné na zádech, stejně jako kdekoli jinde na těle, v první řadě ovlivňují hormony a genetika. Navíc jde o část těla, kde se – podobně jako na obličeji – vyskytuje velké množství mazových žláz, které mají tendenci se ucpávat. Když k tomu všemu přičteme ještě pot, podráždění kůže vinou umělých materiálů a upnutého oblečení a v neposlední řadě celkovou nemožnost kůže dýchat (hlavně v zimním období, kdy nosíme několik vrstev oblečení), nelze se divit, že se pupínky začnou rojit.

Loading

Klíč k lepšímu stavu kůže se samozřejmě může skrývat v kosmetických produktech, které používáme. Voňavé sprchové gely sice znějí lákavě, ve skutečnosti ale backne jen zhorší. Místo nich proto raději sáhněte po cleanserech obsahujících tea tree olej a kyselinu mléčnou, glykolovou nebo salicylovou, která pokožku zbaví mrtvých buněk a pomůže uvolnit póry.

Přidat můžete také jemný tělový peeling, dávejte ovšem pozor, ať si kůži ještě více nepodráždíte. Zcela se pak vyhněte hutným tělovým máslům a krémům. A až si budete mýt vlasy, dbejte na to, abyste si ze zad a všech dalších částí těla s pupínky důkladně opláchla všechny zbytky šamponu a kondicionéru, které též napomáhají ucpávání pórů.

Zlepšení stavu lze ale docílit i pomocí návyků mimo koupelnu. Pokud chodíte běhat nebo navštěvujete fitko, běžte se po fyzické aktivitě ihned osprchovat. Bakteriím, které způsobují pupínky, se totiž nejlépe daří na zpocené pokožce. Důkladně se umyjte a rozhodně nezůstávejte ve zpoceném oblečení déle, než je nutné. Také se zkuste vyvarovat nošení upnutého oblečení, které je vyrobené z umělých vláken. Pokud máte citlivou pokožku, podráždíte si ji téměř instantně. A ke vzniku zanícených ložisek už pak je opravdu jen krok.

A v neposlední řadě – zkuste si akné neškrábat a uhříky nemačkejte. Špatné „vypreparování“ často vede ke vzniku dalších ložisek, ale také jizev a drobných skvrn, kterých se zbavujete podstatně hůře než pupínků samotných. Jde sice o základní, ale zároveň také o nejsložitější část celého procesu. Za nípáním totiž často mohou stát mnohem hlubší pohnutky než jen chuť dostat z pokožky vše, co do ní podle vás nepatří. Ostatně o dermatilománii si můžete přečíst samostatný článek.