Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Nehty jako ze salónu! Jak na domácí manikúru krok za krokem?

Nestíháte se zastavit u profesionální manikérky, chcete ušetřit nebo prostě máte rádi kosmetické DIY techniky? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, zvládat umění domácí manikúry se může hodit. Ne nadarmo se říká, že stav našich rukou, potažmo nehtů, vypovídá mnohé o tom, jak o sebe umíme dbát. Pojďte proto proniknout do tajů domácí péče o nehty, která vám zajistí, že vaše ruce budou vždy vypadat pěstěně a zdravě. Navíc na tom není nic složitého – stačí se držet těchto deseti kroků.

Předtím, než se pustíte do samotné procedury, se ujistěte, že vás v následujících 30 až 40 minutách nebude nic rušit. Známe to každý – jsme v polovině lakování nehtů a náhle zazvoní kurýr, musíme si odskočit nebo vytáhnout jídlo z trouby. Stačí moment a celé naše snažení je náhle rozmazané úplně všude. A začínat od píky je otrava. Na domácí manikúru si proto vyhraďte dostatek času, připravte si dopředu všechny potřebné produkty a pomůcky k ruce a celý proces pojměte jako relaxační rituál: pusťte si oblíbenou hudbu, zapalte svíčku a vypněte hlavu. Teď se už můžete pustit do prvního kroku.

TIP NA VIDEO: Jak si doma upravit gelové nehty?

Video placeholde

1. Odlakování je nutné

Základem krásné manikúry je důkladná příprava. Proto nejprve každý prst zbavte zbytků starého laku. Nehty důkladně očistěte, umyjte pod tekoucí vodou a usušte.

2. Opatrné vytvarování

Klíčovým bodem celého manikúrového procesu je zastřihnutí a zapilování nehtu do požadovaného tvaru. Nejprve použijte cvakátko, kterým nehet zkrátíte. Poté si vezměte pilník, tvar zahlaďte a zdokonalte podle svých představ. Vždy pilujte pouze v jednom směru. Zároveň mějte na paměti, že ruce musí být zcela suché – kdybyste pilovali navlhčené nehty, budou mít tendenci se třepit.

3. Vyleštění a zjemnění

Pokud jste dosud nehty neleštili, je čas začít. Maz, který se na nehtech přirozeně usazuje, přispívá k tomu, že vám lak na nehtech nevydrží moc dlouho. Je tedy potřeba se ho zbavit. Leštička se navíc postará o to, že se nehty budou lesknout, rýhy nebudou tak viditelné a prst bude celkově vypadat zdravější.

4. Péče o kůžičku

Věděli jste, že kůžička chrání nehty před bakteriemi, které by se jinak mohly dostat k nehtovému lůžku a způsobit zánět? Rozhodně se jí tedy nezbavujte odstřiháváním. Místo toho použijte speciální gel – odstraňovač, který odstraní zbytečné odumřelé buňky. Nezaměňujte ho ale s kůžičkovým olejíčkem nebo sérem: takové produkty slouží k hydrataci, nikoliv exfoliaci. Řada na ně teprve přijde. Po vstřebání gelu kůžičku jemně zastrkejte k lůžku pomocí tyčinky. Ke zjemnění a zjednodušení celého procesu můžete ruce také na pět minut ponořit do vodní lázně – bude se vám pak s nimi celkově lépe pracovat.

5. Očistný peeling

Teď přichází vhodná chvíle na peeling celých rukou. Pomocí jemného scrubu se jemnou masáží zbavte odumřelých buněk. Navíc jim tím dodáte extra hebkost. Po smytí produktu si vezměte opět na pomoc tyčinku na kůžičku a s ní odstraňte pozůstatky peelingu za nehty i v jejich okolí.

6. Hydratace a masáž

Následně sáhněte po svém oblíbeném hydratačním krému, který opět příjemnou masáží zapracujte do celých rukou. Promasírujte si také zápěstí a předloktí. Pokud si potrpíte na již zmíněná séra na kůžičku, teď přichází jejich vhodná chvíle. Kvůli řidší konzistenci je nicméně aplikujte ještě před krémem – jinak by je nepropustil tam, kde mají účinkovat. Na závěr přejeďte všechny nehty tamponkem s trochou odlakovače, abyste odstranili přebytečný krém, a připravili tak nehty na lakování.

7. Podklad pro lakování

Jde se lakovat! Nejprve ale bezbarvou podkladovou bází, kterou se nevyplácí vynechat. Vaše nehty totiž chrání, hydratuje, zamezuje třepení a navíc uzamkne následnou barevnou vrstvu a po pár dnech přispěje ke snadnějšímu odlakování beze skvrn. Po aplikaci počkejte dvě minuty do úplného zaschnutí.

8. Lakování dvěma vrstvami

Ať už jste zvolili jakoukoliv barvu laku, vždy aplikujte dvě vrstvy. Žádná z nich by ovšem neměla být moc tlustá. Štětečkem zajeďte až ke kůžičce a zde proveďte drobné tahy sem a tam, aby se barva dostala všude tam, kam má. Poté proveďte tah středem směrem nahoru ke konci nehtu. To samé udělejte po stranách. Opět počkejte dvě minuty a naneste druhou vrstvu stejným způsobem.

9. Finální zafixování a lesk

Bezbarvý top coat lak se postará o to, že se barva nebude odlupovat (nebo alespoň ne hned) a navíc nehtu dodá lesk. Zároveň si ale dejte pozor, abyste ho aplikovali skutečně až v momentě, kdy budou předešlé vrstvy zcela suché – jinak hrozí, že se celé vaše dílo zkrabatí a zničí.

10. Začištění a uschnutí

Tyčinkou do ucha nebo tamponkem složeným do trojúhelníku namočeným do odlakovače začistěte veškeré tahy, které šly mimo nehet. Následně počkejte dalších pět minut do úplného uschnutí všech laků. A máte hotovo!