7 překvapivých důvodů, proč trpíme akné i v dospělosti

Pupínky nejsou nepříjemnou záležitostí jen v období dospívání. Od vypuknutí pandemie se naplno začalo mluvit o takzvaném „maské“, tedy akné v oblasti obličeje schované pod rouškou, a tím se zase o něco více otevřela i diskuze o problémech s pletí v dospělosti. Pokud i vy patříte mezi ženy, které trápí pupínky, i když už vám dávno není 15 let, podívejte se na 7 možných důvodů, které mohou za problémy s pletí nenápadně stát. A zdaleka nejde jen o chyby v samotné péči či výběru produktů.

Než se pustíme do samotných důvodů, pojďme si na úvod říct pár důležitých věcí: V první řadě je dobré si uvědomit – a že to stále spousta lidí neví – že akné není spojené jen s určitým obdobím našeho života. Jeho vznik závisí hlavně na dvou faktorech: hormonech a nadprodukci mazu. A je jedno, jestli vám je 18 nebo 50 let. Navíc jde o dvě spojené nádoby, neboť hormony mohou samotnou tvorbu mazu podpořit, a přímo tak přispívají ke vzniku pupínků.

TIP NA VIDEO: Akné prozradí, co vás opravdu trápí

Neméně podstatné je také si uvědomit, že každé tělo reaguje jinak. Pokud tedy kdekoliv narazíte na zaručený návod, jak se zbavit akné, věřte, že něco takového neexistuje. Stejně tak neexistuje jediný produkt, který by stoprocentně vyhovoval každému, a neexistuje ani žádná kosmetická rutina, díky které se každý bez rozdílů akné zbaví. Individuální přístup při léčbě problematické pleti je skutečně klíčový. Pokud tedy máte pocit, že jste již vyzkoušela vše, a vaše pleť se stále zhoršuje či její stav stagnuje, není od věci zajít za dermatologem a pobavit se s ním. Než k němu ale vyrazíte, pojďte se přeci jen ještě podívat na sedm možná trochu překvapivých důvodů, které za špatnou pletí mohou stát. Třeba bude nakonec stačit drobnost a věci se začnou přeci jen obracet k lepšímu…

Až moc produktů na léčbu akné?

Jistě, pravidelná péče je důležitá, ale čeho je moc, toho je příliš. Zatímco tedy svou pleť zásobujete spoustou produktů na zmírnění pupínkového reje, vaše pokožka zahájí obrannou reakci. Týká se to zejména případů, kdy jsou přípravky plné kyseliny salicylové, benzoylperoxidu nebo sulfuru. Ty sice skutečně pomáhají s vysoušením pupínků, pokud je ale používáte ve velkém, jediné, čeho dosáhnete, bude přesušená pleť, která začne produkovat ještě více mazu – a tím pádem se vám póry ještě více ucpou a vzniknou nové pupínky.

Článek pokračuje na další straně >>>