Bye bye mini! Tyto sukně letos nahradí oblíbené retro kousky. Zamilujete si je?

2 min čtení

2 min čtení

Od loňského roku se v módním světě rozkřiklo, že midi a maxi sukně definitivně vyklízejí pole a pomyslné trendové žezlo předávají modelům v mini (a někdy i ultra mini) délce. Jenže po pár měsících je zase všechno jinak. Oblíbené áčkové kousky ve stylu 60. let sice ze scény nemizí úplně, ale rozhodně nebudou hrát během nadcházejícího jara prim. Místo nich nastupují maxi délky, které vás nostalgicky vrátí do prvních let po roce 2000, i netradiční asymetrické střihy.

Ikonický, a pro mnohé také dost kontroverzní outfit z loňské kolekce Miu Miu, skládající se z ultra krátké sukně a crop svetru či košile, zasel v široké veřejnosti i mezi módními experty přesvědčení, že odteď budou trendům po delší pauze vládnout minisukně. Ano, délky se sice od té doby skutečně začaly zkracovat, ale už podzimní boom extra dlouhých denimových sukní s rozparkem naznačil, že v roce 2023 by se trendy nakonec mohly ubírat úplně jiným směrem.

TIP NA VIDEO: Sukně nejsou vaším šálkem kávy? Těchto pět typů kalhot poletí v roce 2023

Tyto spekulace pak na světových fashion potvrdila značná část zvučných značek. Když se na přehlídkovém mole objevila první ochutnávka jarních sukní, v mnoha případech délka sahala minimálně do půle lýtek, někdy dokonce kopírovala podlahu. Přehlídky značek Givenchy a Burberry záhy potvrdily, že ani během jara nešlápneme vedle s džínovým maxi modelem, a to hned ve dvou variantách – jednou bude pas snížen na úroveň boků a správný Y2K ráz umocní sepraná džínovina, podruhé zase bude pas ultra vysoký a celkový střih sukně bude spíše vycházet ze stylu french chic. V maxi délkách se nicméně představí i kostýmové sukně (Ann Demeulemeester) a overskirt kousky, které můžete nosit buď přes kalhoty (Fendi), případně pak v létě na dovolené jen tak ledabyle oblečené a stažené páskem k oversize košili (Peter Do).

Burberry jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Givenchy jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Ann Demeulemeester jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Fendi jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Peter Do jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Během jara nicméně zabodujete i s oblíbenými saténovými midi sukněmi. Stejně jako v případě denimových kousků se i tato stálice dočká módní aktualizace – na jedné straně se rozvine mikrotrend pouzdrové siluety s efektním řasením (Fe Noel), na druhé se do popředí po delší době dostane objemnější áčkový a kolový střih (seženete v nabídce u Arket a & Other Stories).

Fe Noel jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Stejně jako u kalhot i u sukní bude též v následujících měsících sílit vliv cargo stylu – zejména v módních řetězcích se to už v tuto chvíli začíná hemžit maxi sukněmi s výraznými kapsami a stahovací gumičkou v pase či na spodním lemu. Pro milovníky Y2K módy je to zajisté velmi dobrá zpráva.

Beautiful People jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

V neposlední řadě by byla škoda zcela zatracovat i zmíněné minisukně. Přestože jejich vliv (pro někoho možná překvapivě) slábne, v určité podobě se v nabídce udrží. Letos jim budou velmi slušet syté barvy jako červená, žlutá nebo královská modř, široké sklady odkazující k tenisové a univerzitní módě a asymetrický střih, kdy na jedné straně bude sukně sahat až po lýtko a na druhé zase jen do půlky stehna.

Christian Dior jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Coperni jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz