Co poslouchat v listopadu? Novou desku vydává Stormzy i snová Weyes Blood

3 min čtení

3 min čtení

Po nabitém říjnu, který ovládla Taylor Swift a Arctic Monkeys, se listopad může zdát na velké hudební novinky trochu skoupý. Opak je ale pravdou. Brzké stmívání i jakoukoliv podzimní depresi vám prosvětlí třeba třetí deska grimeového krále Stormzyho, debut vycházející hvězdy mezi rapperkami GloRilly či nostalgická nálož od písničkářky Weyes Blood, jejíž skladby vás budou provázet dnem i nocí.

Světlo prozařující podzimní temnotu

Její sametový hlas vás přenese do jiných dimenzí. Jestli vám Weyes Blood dosud unikala, je nejvyšší čas se jí začít věnovat. Ideální příležitostí bude pátek 18. listopadu, kdy americké zpěvačce vyjde páté studiové album s názvem And In the Darkness, Hearts Aglow. Natalie Laura Mering, která pseudonym Weyes Blood používá již od svých patnácti let, za svou více než dekádu dlouhou kariéru prošla mnoha hudebními změnami. Jak ale napovídá první ochutnávka z nové desky, nostalgický písničkářský nádech podpořený snovou atmosférou jí sedí nejvíc. Pokud sháníte ideální hudbu, která vás zahřeje během listopadových dní, Weyes je tu pro vás.

Loading

Indie kapely nepatří do šrotu

V roce 2007 jsme na jejich mega hit Let’s Dance To Joy Division tancovali na každé party. Teď bychom nad The Wombats s klidem mohli mávnout rukou a pronést, že stejně jako většina pozitivně laděných altrockových kapel z nultých let patří do starého železa. Jenže je rok 2022, spousta indie kapel vstává z mrtvých (nedávno se podobně vrátili Yeah Yeah Yeahs) a Wombats jsou plní sil. V lednu vydali album Fix Yourself, Not The World, které se v žebříčku vyšplhalo rovnou na první místo. V pátek 18. listopadu sbírku nahrávek obohatí ještě o EP nazvané Is This What It Feels Like to Feel Like This?, v němž se ale odkloní od typických synth popových vlivů. Místo toho naplno sáhnou do vlastní hudební historie a posluchačům naservírují rockové kytarové riffy, které – jak i přebal EP napovídá – zjemní v současnosti velmi oblíbeným 90s eskapismem.

Loading

Rapující holka číslo jedna

Pokud si libujete v ženské rapové scéně, GloRilla vám nemohla uniknout. Na hudebním kontě má už několik úspěšných singlů (jmenujme třeba F.N.F.), spolupráci s Cardi B i cenu za nejlepšího nového umělce na letošních BET Hip Hop Awards. Teď americká rapperka přichází se svým debutem Anyways, Life's Great… Do diářů si proto zapište symbolické datum 11. listopadu. Svatý Martin totiž nebude jediný, kdo si ten den zaslouží respekt a oslavu.

Loading

Velký návrat krále grimu

Stal se prvním headlinerem tmavé pleti, který kdy ovládl slavný britský festival Glastonbury, a sám o sobě rád říká, že jeho cílem je být nejlepší. Přední personu grimu Michaela Omariho alias Stormzyho zajisté znáte. Poslední dobou se ale zdálo, že hudebník nic nového nechystá. Jeho poslední album vyšlo v roce 2019 a nové počiny nenaznačovaly ani jeho dlouho deaktivované profily na sociálních sítích. Jenže Stormzy se pouze připravoval na vydání nové desky This is What I Mean, která vyjde 25. listopadu. Oznámil to mimochodem velmi chytře – na koncertě nechal fanouškům promítnout krátké video ze studia, které zakončil vzkazem, že nová deska vyjde ještě letos. Jaká byla reakce diváků, je asi jasné.

Loading

Naléhavost skrytá za veselými 80. léty

Nová deska Jakuba Kaifosze alias Lazer Vikinga bude pro mnohé fanoušky nejspíš překvapením. Na svých předešlých deskách se s radostí obracel do hudební minulosti, skladby stavěl na kytarách a nebál se čerpat inspiraci z klasického rock’n’rollu a blues. Na albu Tunnel Vision je ale vše jinak. Lazer Viking se zahalil do hávu 80. let a aktuální skladby prosytil syntezátory. Rozhodně ale nečekejte žádnou rozvernou oddechovku – síla desky se skrývá hlavně v její naléhavosti a silných textech. Přesvědčit se o tom můžete třeba na křtu, který proběhne v sobotu 5. listopadu v pražském Café V lese.

Loading

Co zrovna poslouchá a na co se těší redaktorka a kulturní insiderka Dominika Kučinská?

Na samém konci října vyšel soundtrack k filmu Sami doma, dokumentární komedii filmaře a muzikanta Jana Foukala a hudebníka Alberta Romanuttiho, frontmana kapely Bert & Friends. A je to přesně to, co jsem v tomto melancholickém období potřebovala. Můj běžný playlist plný elektronické hudby šel k ledu a místo toho jsem za poslední dny už sedmatřicetkrát klikla na přehrání písničky Gejzír (a ne, není to ta skladba od Petra Kotvalda). Celý soundtrack se nese v něžných tónech klasických klavírních skladeb a na vlnách recitace.

Loading

Svému nejoblíbenějšímu žánru –⁠ elektronické a taneční hudbě –⁠ ale stejně zůstanu věrná. Nemůžu proto opomenout srpnové album What I Breathe australského DJ a hudebního producenta Malla Graba, vlastním jménem Jordona Alexandera. To ve mně vyvolalo nejen nostalgii a vzpomínky na loňský rave v pražském klubu Roxy, ale také neutuchající potřebu ho vidět a slyšet znovu –⁠ prosím co nejdříve.

Co se týče Malla Graba, za pozornost stojí také tvorba pod jeho občanským jménem, která se v mnoha případech od jeho techno stránky odvrací. Například singl Watch The Flowers ukazuje tvůrcovo nitro, které může být něžnější, než se na první poslech zdá. Jordonův vlastní vokál mi připomíná nezaměnitelný hlas Damona Albarna a jako celoživotní uctívačku Gorillaz mě tento song nenechal chladnou.

Aby vám žádné hudební novinky neunikly, na Spotify najdete speciální playlist Ženy.cz, kde na vás budou čekat všechny výše zmíněné novinky a další tracky, jež vás budou bavit.