Od bílých šatů po kožené kabáty: Slavné filmové outfity, které změnily módní svět

5 min čtení

5 min čtení

Některé se staly kultem s kinematografickou i historickou hodnotou, jiné můžeme vídat mezi aktuálními módními trendy. Mnohé filmové snímky formovaly náš styl už od dětství. Stávaly se jedním z hlavních zdrojů inspirace, díky níž jsme mohli být svým oblíbeným postavám zase o krok blíž. Které filmové outfity navždy přepsaly módní historii a které můžeme bez problému obléct i dnes?

Slaměný vdovec (1955): Bílé šaty Marilyn Monroe

Jen těžko lze najít známější filmový outfit. Legendární bílé plisované šaty Marilyn Monroe jsou ale opředeny hned několika kuriozitami i příběhy, které rozhodně nevzbuzují pozitivní emoce. Pravda je, že šaty ve skutečnosti nebyly bílé, ale v odstínu slonové kosti. Proč? Filmová technika v 50. letech neuměla realisticky snímat barvy, a tak by se šaty nakonec jevily jako šedé. Právě krémový odstín nakonec zajistil, že je dnes ve filmu označujeme za sněhobílé. Model navíc disponoval prsními vycpávkami, kterými chtěl návrhář William Travilla upravit hereččino poprsí tak, aby více odpovídalo tehdejším standardům krásy.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si dechberoucí historii šatů

Vůbec nejhorší příhoda s těmito slavnými šaty přišla ale až po natáčení. Zatímco obdobné modely se z obchodů vyprodaly během pár dní, tehdejší manžel Marilyn Monroe Joe DiMaggio fanouškem modelu (a hlavně slavné filmové scény) rozhodně nebyl. Když se herečka po natáčení vrátila zpátky do hotelu, DiMaggio ji fyzicky napadl tak, že Monroe nemohla více než týden pracovat. Po zotavení ihned zažádala o rozvod, a ukončila tak jednu etapu svého smutného osobního života.

Marilyn Monroe při natáčení slavné scény z filmu Slaměný vdovec. / Zdroj: Profimedia.cz

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>