Černé, nebo bílé? Legendární tenisky, které ladí ke všem outfitům. Kde je koupíte?

2 min čtení

2 min čtení

Každým dnem přijde čas odložit zateplené zimní boty a oprášit tenisky. Anebo si koupit nové. Jestli v módě existují nějaké jistoty, pak jedna z nich je, že bílé klasické (nebo černé) tenisky z ní nikdy nevyjdou. Potvrzuje to jejich historie, i fakt, že opět opanují sociální sítě. Jaké modely aktuálně patří k „must-have“?

Tak jako mezi kabelkami se od času vynoří nějaký model, který aspiruje na označení It bag, tak se do popředí zájmů dostávají i různé modely tenisek. V posledních pěti letech si takový hype prožily například Balenciaga Triple S, Veja Esplar nebo později New Balance 990v6 Made in USA – zejména ty byly v podstatě permanentně vyprodány. Aktuálně se podobné vlně zájmu, alespoň z pohledu instagramových módních influencerek, těší nostalgický model tenisek adidas Originals Samba, který sází na uhlazený štíhlý design (původně byly navrženy pro hraní fotbalu na tvrdém povrchu). I když je k mání i řada barevných variant, největší poptávka je po bílých a černých párech (nově jsou k dispozici také modely z veganské kůže).

Tip na video: Připomeňte si historii kultovních tenisek Converse

Opět se potvrzuje, že klasické bílé nebo černé tenisky jsou vděčným základem každého botníku. Svědčí to o tom, že většina ikonických designů známých sportovních i streetových značek funguje jako unisexové. A pak je to nostalgie, která některé modely vyšvihla na piedestal těch největších klasik – za všechny jmenujme Converse All Star Hi čili kotníkové conversky. Nosí je Zendaya v seriálu Euforie, běhá v nich Rocky Balboa (1976) a slavně je před třemi lety na Oscary obula Rooney Mara k róbě od Alexandera McQueena (vzpomínáte na fotografii, jak si s Joaquinem Phoenixem dávají po ceremonii burger na schodech?).

Podobně dobyly svět černé Vans se svým výmluvným názvem Old Skool a s podmanivou estetikou skejťácké subkultury v Kalifornii 70. let – právě ta dnes snadno oslovuje i tiktokovou generaci, ale také celebrity od Julie Roberts po Bellu Hadid. Na nostalgickou vlnu stále hrají také černé semišové tenisky Gazelle nebo již zmíněné Samba od adidas Originals, které v devadesátkách nosily třeba Kate Moss nebo Gwyneth Paltrow. Pro změnu na basketbalovou estetiku 80. let navazují kultovní modely Nike Air Force 1 nebo „aerobikové“ Reebok Club C85. Seznam celebrit, které mají tyhle tenisky v botníku, by byl opět nekonečný.

Loading

Výhodou těchto tenisek (a řady dalších, třeba od Pumy, New Balance…) je jejich cena a všeobecně přijímaný nadčasový design, který často napodobují i designérské domy. A pak je tu samozřejmě pohodlí – kdo miluje dlouhé procházky po městě, ten se bez tenisek zkrátka neobejde. Obzvlášť teď na jaře!

Inspirace z Instagramu: Černé, nebo bílé tenisky?

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading