Street style z Kodaně: Skandinávky radí, jak unosit jeden outfit na více příležitostí

4 min čtení

4 min čtení

Tento týden se nesl ve znamení kodaňského fashion weeku, který se na rozdíl od velké čtyřky (New York, Londýn, Milán, Paříž) koná už v lednu. To s sebou přináší spoustu inspirace na neotřelé outfity pro chvíle, kdy už člověk neví, co má v zimě nosit. Pojďte se podívat, na jaké trendy sázejí stylové Skandinávky.

Styl Skandinávek je sousloví, které se v posledních letech v módě stalo magnetem. Namísto očekávaného minimalismu přišel před pěti lety svěží vítr v podobě nového eklektického přístupu k barvám, vzorům a odlišným stylům. Jeden příklad za všechny: romantické šaty s nadýchanými rukávy a k nim ugly tenisky se staly klasikou, kterou si dnes málokdo dovolí zpochybnit.

TIP NA VIDEO: Jaké je tajemství šatníku Skandinávek?

Při pohledu na aktuální kodaňský street style se vyznavači nositelné módy musí tetelit blahem. Taková dávka inspirace totiž přichází pouze dvakrát ročně a to právě z dánské metropole. Navíc zpravidla v období, kdy jsme unaveni dlouhou zimou (v druhé edici akce pak zase létem) a těšíme se, co přinese nová sezona. Skandinávský street style funguje jako vzpruha, která přináší nové nápady a kombinace, jak nosit to, co už dobře známe. I zde byly ulice plné baggy kalhot, oversize kabátů a hlav zakrytý pletenými kuklami. Současně si však kodaňský street style zachovává svou pestrost a nenucenost.

Kodaňský fashion week (CPHFW) funguje nejen jako platforma pro prezentaci tvůrčích nápadů, ale také jako organizace, která diktuje konkrétní požadavky (takzvané standardní minimum), ke kterým se módní značky musí zavázat, pokud nadále stojí o prezentaci na fashion weeku. Tato strategie se nazývá 2023 Sustainability Requirements a zahrnuje celkem 18 bodů, které se týkají kvality, materiálů, pracovních podmínek, za jakých oblečení vzniká, nebo samotné přehlídky v rámci CPHFW. K závazkům patří například požadavky na zero waste produkci nebo diverzitu modelek. Součástí strategie je také oceňování nových značek v rámci Zalando Sustainability Awards – letošním laureátem se stala značka Stamm.
Kodaňský fashion week a udržitelnost

Recyklace oblečení

A ještě v jedné věci je kodaňský fashion week mimořádný – módní influencerky se zde nezdráhají zopakovat outfity, které v poslední době rády nosí – navzdory tomu, že se už v takřka totožném fotily na Instagram nebo dokonce navštívily jiný fashion week. Například norská influencerka Janka Polliani poněkolikáté předvedla svůj vínový kabát v kombinaci s baretem, vintage tričkem, kostkovanou sukní a motorkářskými botami. Nina Sandbech zase vyvětrala loňskou červenou péřovku a Loewe lodičky s balonkovým podpatkem. A Londýňanka Rebecca Ferraz-Wyatt pro změnu nemohla nechat doma svoji Loewe šálu a kabelku By Far. I takhle může v praxi vypadat udržitelnost.

Zdroj: Profimedia.cz

Loading

Zdroj: Profimedia.cz

Loading

Zdroj: Profimedia.cz

Loading

Trendy, které Skandinávky letos milují, najdete v následujících kapitolách. >>>