Vytahané svetry, díry a Kurt Cobain: Bude grunge hlavním trendem podzimu?
Kostkovaný vzor, oversize střihy, potrhané svetry, nezačištěné lemy, ošoupané švy. Grunge je hudební a módní styl, ke kterému se vracíme už tři dekády. Fascinuje nás svou syrovostí a neutuchající chutí vymezit se proti systému. Edice fashion weeků pro podzim a zimu 2023 si ho vzala za jedno z hlavních módních témat a pasovala jej na klíčový trend sezóny. Kde leží kořeny grunge a jak ho nosit, až se ochladí?
Americké město Seattle nebylo na konci 80. let místem, kde byste očekávali kulturní nebo módní revoluci. Západní metropoli státu Washington tehdy ovládali především hospodští pobudové, kterým v žilách koloval divoký mix levného piva a heroinu. Byla to hnijící díra. A právě v těchto podmínkách se zrodil grunge, rockový subžánr a později také klíčový módní trend, jehož podstata ležela v radikálním vymezování vůči výjimečnosti a nablýskanosti. Grunge chtěl být vším, jen ne opěvovaným hitem. A tak se nakonec opěvovaným hitem stal.
TIP NA VIDEO: Které trendy z 90. let se vrátily do módy?

V hudbě grunge čerpal inspiraci z hard rocku, punk rocku a částečně i heavy metalu. Jeho příznivci opovrhovali pompézností a narcistním vystupováním, které na kulturní scéně zasel sedmdesátkový glam rock a později značná část 80. let.
Rozervaní bohémové, rozervané oblečení
Naštvanost z tehdejší společenské a ekonomické situace se projevovala i na oblékání. Stačí si vzpomenout na ikonické kapely jako Nirvana, Alice in Chains nebo Soundgarden. Všichni to byli kluci ve vytahaných džínech, kostkovaných flanelových košilích, svetrech z thriftshopů a v potrhaných converskách. Pro jeho antisystémový vibe a nedbalost mají dodnes mnozí tendence přirovnávat grunge k punkovému hnutí, na rozdíl od punkerů ale vyznavači grunge nikdy netoužili dát světu co nejhlasitěji vědět, jak jím opovrhují. Místo toho se vznášeli na vlně apatie a lenivosti.
S rostoucím úspěchem výše zmíněných kapel se ovšem z typického grungeového oblečení začal stávat hit. „Grunge look byl chutným soustem pro komerční módu, která ho dokonale využila, prodala a zkarikovala. Vždyť kdo by netoužil po luxusní chudobě,“ popsala vývoj grunge Jana Máchalová v módní publikaci Budiž móda. „Grunge nikdy nechtěl dělat žádná prohlášení, je proto až šílené, že se sám takovým módním prohlášením stal,“ citoval k tématu deník The New York Times módního novináře JameseTrumana.
Z vyhozeného zaměstnance ikonou
Netrvalo dlouho a grunge se dostal do zorného pole módních návrhářů. Konkrétně jednomu z nich utkvěl v hlavě opravdu intenzivně – dotyčným byl Marc Jacobs, který na počátku 90. let působil pod značkou Perry Ellis. Když v roce 1992 představil svou kolekci pro nadcházející sezónu, fashion svět zalapal po dechu. Na mole se totiž místo pompézních modelů objevily mladičká Kate Moss nebo Tyra Banks ve velkém otrhaném oblečení a okopaných martenskách. Grunge se tak poprvé ukázal módní smetánce, která na něco takového nebyla vůbec zvyklá. A Jacobse to stálo místo.
Přestože tato kolekce způsobila absolutní otřes, dnes platí za jeden ze zásadních momentů módní historie. K prezentovaným modelům se doteď vrací fashion historici i samotný Jacobs, který po letech kolekci obnovil a kousky z ní znovu pustil do světa – tentokrát již za doprovodu nadšených ovací.
Grunge jako důležitý trend roku 2023
Přesně 30 let po (ne)slavné Jacobsově přehlídce, tedy vloni na podzim, se grunge vrátil v plné síle. Ovládl značnou část kolekcí a během letošního roku jeho význam ještě zesílil. Slavný módní vyhledavač Tag Walk jej označil za současný klíčový trend s vůbec nejvyšším nárůstem oproti minulým sezónám. Už na milánském fashion weeku pro jaro/léto 2023 vzrostla jeho četnost o 267 procent, v Londýně to bylo dokonce o 330 procent.
Jak současné módní pojetí grunge vypadá? Rozhodně si nepředstavujte Kurta Cobaina ve flanelové košili a potrhaných džínech. Grunge je v současném módním kontextu nutné vnímat především jako startovní pozici, ze které si designéři berou jednotlivé prvky, jimiž okořeňují svou tvorbu. Za zmínku stojí například kolekce italského módního domu Valentino, v níž Pierpaolo Piccioli využil typického oversize vytahaného svetru s maxi pruhy, který oblékl přes tradiční bílou oblekovou košili s uvázanou černou kravatou. Pruhované kousky s potrhanou texturou byly též k vidění u Coach, a to konkrétně v podobě úpletových maxi šatů, které se od sebe lišily pouze barvou, případně výšivkami v oblasti dekoltu – zatímco jednomu modelu domiloval T-Rex, druhému zase třeba znak Supermana či jablko s nápisem NY. Absurdní, infantilní, lehce zesměšňující – přesně takové, jaké si grunge přeje.
Jako výrazný prvek si pro nadcházející sezónu hojný počet návrhářů zvolil též kostkovaný vzor, který stylově balancuje mezi estetikou sedmdesátkového punku a devadesátkového grunge. Pro svou debutovou kolekci u Burberry jej zvolil Daniel Lee, který k němu přidal thriftshopová oversize trika s potiskem. Satoshi Kondo pro kolekci Issey Miyake si zase pohrál s texturou látky a vytvořil tak nadýchané, přitom barevně i střihově těžkopádné mini šaty umocňující potemnělou grungovou atmosféru. A v neposlední řadě si s tartanem pohrála i japonská značka Adeam, jež do módního světa vyslala jasný vzkaz: letošní zimu bychom měli strávit v nekonečně dlouhých šálách, volných kabátech a hluboko do čela posazených vlněných kuliších.
Inspirace z přehlídek: Jak se letos nosí grunge?










Kde pořídíte kousky ve stylu grunge? Podívejte se do galerie.

























