Dekadentní i vánoční: Tohle je jediný materiál, bez kterého se váš šatník letos neobejde
Honosný, opulentní, sváteční, sexy, královský, dekadentní. Samet v módních dějinách získal mnoho přízvisek, jedno je ale jisté – vždy vám vyrazí dech. S klesajícími teplotami a přicházející party a sváteční sezónou pravidelně nabývá módního významu, proto je nejvyšší čas se zamyslet, jak ho do šatníku zakomponovat tentokrát. Během Vánoc se totiž bez něj žádný módní fajnšmekr neobejde.
Samet není přechodný trend. Na přehlídkových molech i v nabídce módních obchodů se objevuje celkem pravidelně. Velké oblibě se těšil už třeba v 70. letech (ostatně, z jeho tehdejšího stylingového pojetí čerpáme dodnes) nebo v devadesátkách, kdy ho do hry vrátil Tom Ford v době svého působení u Gucci. Historie tohoto nádherného materiálu je ale mnohem delší.
TIP NA VIDEO: Samet byl v 90. letech velkým trendem. Které další módní hity z této éry se vrátily do módy?

První zmínky o sametu bychom našli už 2000 let př. n. l. ve starověkém Egyptě a Číně. Do Evropy se následně dostal díky obchodníkům, kteří se pohybovali na slavné edvábné stezce. První „evropský“ samet pak začal vznikat ve 14. století v italských Benátkách a Janově. A bylo to právě období renesance, které dalo sametu skutečný módní a společenský význam. V této éře se sametem hojně vyzdobovaly interiéry paláců a zámků. Existují dokonce zmínky o tom, že anglický král Jindřich VIII. měl ve svém sídle sametem vyzdobenou toaletu. Okázalá látka tehdy lákala (a zároveň děsila) i tehdejší malíře a umělce, kteří se ji snažili co nejvěrněji vykreslit na svých plátnech. Je též známo, že slavný Michelangelo dokonce vyráběl vlastní verzi sametu.
Od vrchnosti do společnosti
Samet byl po dobu raného novověku symbolem těch nejvyšších vrstev. V Británii dokonce jeho produkce i nákup podléhaly speciálnímu zákonu o omezení spotřeby – šlo tedy o zcela exkluzivní záležitost, kterou si mohla dovolit jen hrstka nejbohatších a nejvlivnějších. Mezi širokou veřejnost se samet dostal až v období průmyslové revoluce, kdy se dosud ruční výroba přemístila od tkalců k masové výrobě v továrnách. V 19. století se do sametu rádi halili třeba Oscar Wilde, jenž byl pro svůj opulentní módní styl obdivovaný i zatracovaný, nebo herečka Sarah Bernhardt.


Ve 20. století se pro význam sametu stala klíčová 60. a 70. léta, v nichž se prosadily výrazné sametové obleky, které se železnou pravidelností v době Vánoc a hlavní party sezóny s radostí oblékáme dodnes. V 80. letech nám zase princezna Diana ukázala, že samet dokáže nádherně vyniknout na plesové toaletě, kterou stačí doplnit o perlový náhrdelník. V 90. letech se pak všechny tyto vlivy předešlých dekád sloučily dohromady a ze sametu se definitivně stal materiál, který lze ve správné míře unosit nejen po setmění, ale také přes den.

Jak a s čím nosit samet?
Samet ve slavnostní módě skvěle funguje jako solitér, který není třeba přezdobovat výraznými doplňky. Pokud ovšem toužíte po lehkém stylingovém oživení, nebojte se jej kombinovat s delikátními materiály, jako je satén či poloprůhlednýšifon, nebo jej naopak spárujte s drsnějším koženým svrchníkem.
Letošním hitem číslo jedna je pak stříbrný samet, který na zimní přehlídce předvedla Alberta Ferreti. Její oblek s metalickým leskem, jejž příjemně uzemní dlouhý černý kabát, aspiruje na nejkrásnější outfit nadcházející třpytivé sezóny. Pokud by toho ovšem na vás už bylo moc, vždy můžete sáhnout po tlumených svátečních barvách, jako je lahvově zelená, olivová, vínová, královsky modrá nebo fialová. Samet si jednoduše zaslouží být viděn.
Inspirace z módních přehlídek: Jak nosit samet během letošní party sezóny?










