Záběr z filmu Bridget Jonesová – S rozumem v koncích

Záběr z filmu Bridget Jonesová – S rozumem v koncích Zdroj: Profimedia.cz

Dovolená bez stresu? Vykašlete se na e-maily a fotky sdílejte až po návratu

Dlouho se na volno těšíme, a když už se ho konečně dočkáme, tak jsme ve stresu, aby vše klaplo. Místo relaxu pak máme hlavu plnou myšlenek, které nám dovolenou kazí. Co takhle to hodit za hlavu a začít si užívat?

Asi všechny slýcháme historky, co se komu na dovolené přihodilo, nebo máme dokonce samy špatnou zkušenost. Jednou jsou to ztracená zavazadla na letišti, pak úraz a návštěva nemocnice, či dokonce krádež peněz a dokladů. Teď se do toho všeho kvůli pandemii covidu přidaly další nepříjemné okolnosti, které nás dokážou vystresovat a někoho od cestování i odradit. 

TIP NA VIDEO: Kam vyrazit v srpnu na výlet?

Video placeholder

Vybírejte podle sebe

Opravdu chcete jet letos k moři? Není to jen proto, že tam jedou vaše kamarádky i kolegyně, nebo dokonce proto, že konečně zase můžeme? Zamyslete se nad tím, co je pro vás ideální dovolená, která zároveň odpovídá vašim možnostem. To, že si někdo libuje v opalování na pláži nebo dobrodružné plavbě po moři, ještě neznamená, že to musíte podstupovat taky. Každý si odpočine u něčeho jiného. Někomu třeba víc  vyhovuje, když stráví léto na chalupě, kde to dobře zná a má tam klídek. Cestování vám určitě přinese spoustu zážitků, ale pokud po něm skutečně neprahnete, bude pro vás také zbytečně stresující.

Nepodceňujte přípravu

Dny před samotným začátkem dovolené jsou nejvíc stresující. Nenechávejte proto vše na poslední chvíli a dopředu si zjistěte, co všechno budete na cestu potřebovat. Třeba jaké aktuální podmínky platí pro vstup do dané země. I veškeré vybavení a oblečení proberte dopředu, abyste případně stihla chybějící věci dokoupit. A pokud si s něčím nevíte rady, tak se ptejte těch, kteří už podobnou cestu absolvovali. Na Facebooku můžete například využít různé cestovatelské skupiny. Pokud se pak chystáte na horské túry, tak byste se na to měla připravit i fyzicky. V den odjezdu si nechte časové rezervy a nehoňte vše na poslední chvíli.

Když vás stres přemůže

Někdy je napětí tak velké, že můžete zažívat i příznaky podobné nachlazení. Tělo je pod zátěží a stresové hormony ohrožují naši imunitu. Proto je dobré před odjezdem zařadit do svého denního režimu lehké cvičení, například jógu. Sníží hladinu stresu, vyčistí vám hlavu a srovná myšlenky. Pokud máte ze stresu stažený žaludek, tak jezte dietnější jídla a zkuste vynechat kofeinové nápoje, které nervozitu můžou zhoršovat. Při úzkosti je pak dobré provádět dechová cvičení, která vás zbaví napětí. K převedení pozornosti na vlastní dech vám pomůže počítání. Nadechněte se a počítejte do dvou, vydechujte na čtyři doby. Cvičení pak opakujte.

Digitální detox

Jestli si chcete dovolenou opravdu užít, tak se odpojte od všech přístrojů alespoň ve chvílích, kdy je nepotřebujete k navigaci a dalším činnostem spojeným s cestováním a nejnutnější komunikací. Vykašlete se na sociální sítě, na sdílení zážitků s přáteli budete mít fůru času doma. A pokud si přece jen nemůžete pomoct, tak sdílejte jen pár momentek a zbytek si schovejte. Za žádných okolností nekontrolujte e-maily a neplňte pracovní povinnosti. Raději před dovolenou dělejte přesčasy, než abyste to řešila ve svém vytouženém volnu. Tahle taktika se vám vyplatí, protože se do práce vrátíte odpočatá a budete mnohem výkonnější. 

Vnímejte všemi smysly

Když už konečně vypnete všechny přístroje, práci a další všední starosti hodíte za hlavu, jako by nebyly, tak teprve v tu chvíli jste připravená si užít vše, co se kolem vás děje. Vnímejte všechny zvuky, barvy a vůně. A jakmile myšlenkami začnete odbíhat jinam, tak si můžete zkusit udělat malé cvičení na ukotvení v přítomnosti. „Jak se mají teď vaše prsty u nohou? A jak se vám dýchá? Který zvuk teď můžete slyšet úplně nejdál? A který je naopak nejblíž? Kde se dá teď v těle cítit, že vám tluče srdce?“ radí psychoterapeutka Alžběta Protivanská. 

Naučte se něco nového

Stres přináší nejen nepříjemná příhoda nebo obavy, ale i nuda. Pocit, že si dovolenou neužíváte podle svých představ. V práci sníte o tom, co všechno podniknete, a najednou se nic z toho neděje. To člověka dokáže rozhodit. I když ale nic nejde podle plánu, berte to jako příležitost zkusit něco nového. Třeba se vám nevydaří celodenní plavba po moři, ale všimnete si, že kousek od vás probíhají kurzy surfingu. Vystupte ze své komfortní zóny a využijte volný čas naplno.  

Jak dlouhou dovolenou potřebujete

Optimální dobou jsou dva týdny. Zhruba tři dny se totiž adaptujete na novou situaci a prostředí a minimálně den až dva před návratem se už zase psychicky připravujete na návrat. Jako nejkratší dovolená se doporučuje devět dní.

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 6/21.

Doporučujeme

Načíst další články