7 věcí, které lidem lámou hlavy při výběru oken
Rozhodli jste si pořídit nová okna a nevíte, na co si dát při jejich výběru pozor? Je toho tolik, co se všude píše. Nebojte se, pomůžeme vám se v tom zorientovat.
Materiál
Plastová nebo dřevěná okna? Otázka, na kterou mnoho z nás hledá odpověď mezi prvními. Vězte, že okna mají srovnatelné izolační vlastnosti, ať už jsou z plastu, dřeva, dřevohliníku nebo hliníku. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Důležité vlastnosti jsou ale srovnatelné.
Tepelná izolace oken je závislá zejména na stavební hloubce profilu a zvoleném zasklení. Výběr materiálu tak je hlavně na vás, vašem vkusu a finančních možnostech.
Stavební hloubka profilu
Spolu s vlastnostmi zasklení rozhoduje o tepelné izolaci oken. Většinou platí, že okna s vyšší stavební hloubkou mají lepší tepelně izolační vlastnosti.
Aktuálním trendem je pořizování oken s co největší stavební hloubkou a izolačním trojsklem. Standardem jsou dnes již profily se stavební hloubkou minimálně 80 mm rozdělené na 6 komor. U větších hloubek už není počet komor pro tepelnou izolaci důležitý, rozdělení na 5 nebo 6 komor skoro nehraje roli.

Zasklení
Izolační zasklení tvoří dvě nebo tři skleněné tabule spojené meziskelním rámečkem, prostor je pak standardně vyplněn argonem. Základní tloušťka tabulí by měla být 4 mm, ale u větších oken musí být v zájmu bezpečnosti použity silnější skleněné tabule. Dodavatel by měl vždy prvek zkonstruovat tak, aby profil i zasklení bylo staticky správně vyrobené.
V dnešní době je oblíbenější trojsklo, které dokáže efektivně bránit rosení oken. Zároveň v interiéru udrží více tepla.
Zvuková izolace
Na tu často zapomínáme. Máte ale okno orientované k rušné silnici? Pak na ní rozhodně nezapomínejte. Častým omylem je představa, že izolační trojskla chrání před venkovním hlukem lépe než dvojskla. To ale není pravda. Zvukově izolačních vlastností se u dvojskel nebo trojskel dosahuje několika způsoby:
Rozdílnou tloušťkou skleněných tabulí a širším meziskelním rámečkem
Nahrazením minimálně jedné tabule lepeným sklem tj. tabulemi již ve výrobě spojenými několika speciálními foliemi
Dalším benefitem zvukově izolačních skel je to, že jsou zároveň i bezpečnostní

Kování
Zodpovídá za správnou funkčnost oken z hlediska otevírání. Má také vliv na odolnost okna proti vypáčení. Moderní okna dnes bývají osazena celoobvodovým kováním. Klika je vícepolohová, což závisí na typu, velikosti a provedení oken.
Mezi polohy patří zavřeno, ventilace, mikroventilace a otevřeno. Mikroventilace někdy chybí, ale to nemusí vadit, protože otevření na mikroventilaci stejně nezajistí výměnu vzduchu potřebnou na dostatečné vyvětrání. Důležité je držet se několika zásad:
S kličkou polohujte jen tehdy, kdy křídlo přiléhá k rámu
Kování jednou za rok promažte podle návodu
Seřízení oken proveďte podle potřeby nejlépe na podzim, nebo si na údržbu oken pozvěte profesionály od výrobce
Těsnění
Zásadně se podílí na izolaci oken proti průniku vlhkosti, chladu a vzduchu do interiéru z venku. Materiál těsnění musí být odolný proti stárnutí a působení UV záření. Je třeba jej udržovat čisté a pravidelně ho kontrolujte. Když těsnění zmáčknete, mělo by se po uvolnění vrátit do původního objemu a tvaru. Jednou ročně jej ošetřete trochou silikonového oleje nebo glycerinu.
Plastová okna mohou být opatřena dorazovým těsněním (dvojicí těsnících ploch na křídle a rámu) nebo středovým těsněním (těsnění je umístěno uprostřed mezi křídlem a rámem a většinou je doplněno ještě o vnitřní dorazové těsnění na křídle). Okna se třemi těsněními nejen udrží v bytě více tepla, ale také lépe chrání před venkovním hlukem.
Nezáleží jen na ceně
Nenechte se oklamat nízkou cenou. Když srovnáváte nabídky, dejte si pozor, zda porovnáváte srovnatelné. Zjistěte si o dodavateli víc. Dejte si pozor na materiál, druh zasklení a kování. Zapátrejte ve svém okolí, zda s nimi někdo ze známých nemá zkušenost. Osobní doporučení je nejspolehlivější.