Nebezpečný trend krásy: Zuby až na dřeň a úsměv jako záchodová mísa
S rozvojem sociálních sítí a filtrů toužíme po dokonalých tělech, obličejích a samozřejmě úsměvu, abychom všem zeširoka ukázali, jak milujeme svůj život. I do Česka už přišel děsivý trend, který řadí dokonalý chrup na roveň charakteru a tlačí mladé lidi do zbytečných zákroků, které je ve čtyřiceti můžou odkázat na kompletní zubní protézu.
Stává se to každý rok s příchodem soutěže Love Island. Na sociálních sítích se čile probírají jednotliví soutěžící, jejich soukromí a všechna vylepšení, kterými kdy prošli. Před pár týdny na sebe přitáhl pozornost soutěžící Kaly se svým jasně viditelným zánětem dásní. Přišel k němu tak, jako stovky dalších lidí, kteří místo časově náročné zubní péče podnikají zubní turismus do Turecka. Možná i s vidinou toho, že ušetří...

Zní to lákavě. Zajedete si na příjemnou dovolenou a mezi snídaní a sluněním vás odvezou na kliniku, kde vám během několika sezení vytvoří nové zoubky jako ze škatulky. A za zlomek ceny, co doma. Nicméně procedura, po které odjíždíte se zuby v barvě koupelnové keramiky, nese ohromná rizika.
Zuby mě málem zabily

Své o tom ví Britka Amanda, které během těhotenství a po porodu chlapečka způsobily hormony takové poškození zubů, že nemohla ošetření moc dlouho odkládat. Zhruba v tu dobu se na sociálních sítích objevovaly reklamy, které ji povzbuzovaly, aby odletěla do Istanbulu a nechala si vyrobit hollywoodský úsměv. Navíc v jejím okolí už několik lidí Turecko s tímto cílem navštívilo, a tak se Amanda rozhodla nechat si udělat operaci kořenového kanálku a korunky tamtéž. Vyšlo jí to v přepočtu na 90 tisíc korun.
Když Amanda přistála v Turecku, léčba nebyla taková, jakou očekávala. Přesto vydržela bolestivé procedury, ale poslední den léčby si uvědomila, že udělala ohromnou chybu. Klinika jí zásadně obrousila všechny zuby a místo korunek nasadila doslova pásy můstků. Můstky navíc neseděly a začaly vypadávat. Po návratu domů začala Amanda otékat kvůli zánětu v nervu, který tlačil na dýchací trubici a znemožňoval jí dýchat. Skončila na pohotovosti.
Svou cestu zaznamenávala na sociálních sítích, kde si jí všiml tým lékařek a lékařů z kliniky v Chelsea. Zničené zdraví a chrup Amandě muselo zachraňovat šest specialistek a specialistů a oprava jí vyšla v přepočtu na 420 tisíc korun. Podle zubařského týmu, který se nad Amandou slitoval a neúčtoval si veškerou práci, celková léčba dosáhla ceny téměř dvou milionů korun. „Vaše zdraví je vaše bohatství, pro krásu byste neměli umírat,“ říká Amanda.
Kupčení se sny
Amanda doslova utekla hrobníkovi z lopaty. Britské ministerstvo zahraničí loni své občany varovalo, že během cest za zdravotní turistikou do Turecka od roku 2019 zemřelo již 22 občanů. V čem je tedy největší nebezpečí těchto zákroků, ke kterým nás lákají perfektní úsměvy celebrit a influencerů?

Lidé, kteří si na sociálních sítích stěžují, že jim byl prodán falešný sen, na návštěvě Turecka nedostali péči, kterou očekávali. Většina lidí, kteří tyto zákroky podstupují hlavně kvůli estetické stránce, touží po zubních fazetách. Při takovém zákroku se obrousí jen malá vrstvička skloviny a na zuby je poté nasazena „slupička“, jako na obrázku, která musí dokonale přiléhat. Mezi opravdovou a falešnou částí zubu nesmí být ani skulinka. Navíc by jednotlivé fazety měly být zvlášť, tedy ne nalepené jedna na druhou, aby byl zajištěn dostatečný prostor k čištění mezizubních prostor.

Bohužel se ale zákazníkům, odlétajícím do Turecka, často stává, že je odstraněno až zbytečně moc skloviny. Mohou dostat tlusté, laciné fazety, zubní korunky, nebo jako případě Amandy můstky, i když si představovali méně invazivní zákrok. Například zubní korunka vyžaduje mnohem větší obroušení vlastních a v těchto případech také často zdravých zubů.
Sklovinu už těmto lidem nikdy nikdo nevrátí. Pokud navíc v místě, kde korunky či můstky přiléhají k zubu, zůstane prostor, dostanou se k zubu bakterie, které si pod krásnou bílou korunkou pochutnávají na tom, co ze zubu zbylo. Ten tak pod nepřirozeně bílou fasádou potichu hnije.

Neobvyklé nejsou ani záněty dásní a pokud si budete pod heslem „tuskish teeth“ projíždět sociální sítě a videa, dříve či později narazíte na termín „veneer breath“, který se dá přeložit jako „fazetový dech“. Pokud jsou fazety či můstky špatně nasazeny, může vám prostě smrdět z pusy. Amandě se stalo, že její nové zuby tvořily jednolité pásy, což znemožňovalo ústní hygienu. Pokud by u ní nenastal zánět nervu tak brzy, nejspíše by ji k lékaři dohnal bolestivý zánět dásní.
Jak vypadá odstraňování fazet, pod kterými byl zub až příliš obroušen a nebyly nasazeny správně, můžete vidět na videu níže. Musíme vás ale varovat, že to nejsou příjemné záběry.
Ve 40 s protézou
„Pokud je vše provedeno správně, počítejte, že korunky vydrží zhruba deset let,“ říká v jednom videu doktorka Rhona Eskander z týmu, který se ujal Amandy. Ve svých příspěvcích upozorňuje na to, že sociální sítě vychovávají generaci mladých lidí, kteří budou mít nevídané zubní potíže.
Zákroky, které připravují lidi i o zdravé zuby, podstupují lidé třeba jako dárek k osmnáctým narozeninám. Na internetu je jich spousta, rádi se pochlubí zuby, které dnes patří ke znaku bohatství. „Tato videa mě tak štvou, protože tito lidé jsou tak mladí. Když se podíváte, o kolik jim obrousí zuby, časem jim ustoupí dásně, mohou přijít o zuby a budou potřebovat implantáty,“ říká doktorka Rhona. Že jsou navíc tyto „násady“ na zuby velmi choulostivé, můžete vidět i ve videu níže, kde influencerce vypadne přední zub jen tak v průběhu natáčení. Výraz doktorky Rhony hovoří za vše.
Ať už estetický zákrok tak rozsáhlého rázu, jako jsou fazety či korunky, dopadne jakkoli, pacienti nemůžou počítat s tím, že mají vystaráno. Pravdou je, že se o své zuby budou muset starat možná ještě mnohem pečlivěji než nyní a za tuto údržbu utratí v budoucnu ještě více peněz. Nehledě na to, že vzhledem k nízkému věku mohou podle této britské doktorky skončit klidně ve 40 letech s protézou.
Běžné estetické problémy se obzvláště v mládí mohou vyřešit bělením, rovnátky a případným kompozitním lepením. To znáte jako nejběžněji používanou bílou výplň, která ale může pomoct doplnit či „dorovnat“ části zubů, které jsou například nesouměrné a citlivým mladým lidem tak mohou narušovat sebevědomí. I když jsou možná jednolité zářivě bílé úsměvy, které mnohé tváře připravují o přirozenost, pro někoho lákavé, první kroky každého, kdo si chce sáhnout na zuby, by rozhodně měly vést ke specialistům a odborníkům v Česku.