Nevšední duchovní zážitky a prosklený kostel v zamlžených Orlických horách

2 min čtení

2 min čtení

Mlžný opar, který melancholicky halí krajinu, se kolem desáté hodiny dopoledne začne rozpouštět, aby odhalil nečekané barevné kompozice. Hluboká údolí Divoké a Tiché Orlice zvou k dlouhým podzimním procházkám a rozjímání. Orlické hory jsou klidnou oázou, kam masová turistika zatím nedolehla, a kde tudíž můžete zažít naprosto neopakovatelné momenty. Kostely v Neratově a Bartošovicích jsou toho důkazem.

Druhá šance na život

Dřevěný kostelík v obci, která se dříve německy nazývala Bärnwald, zve k duchovním poutím už od 16. století. Když zde vytryskl léčivý pramen, ke kterému místní přistavěli malé lázně, bylo zázračné místo zasvěcené Panně Marii. Na tradiční srpnovou pouť k dřevěné sošce, kterou podle svého snu nechal vyřezat rokytnický farář, se do Neratova každoročně sjížděly tisíce poutníků, kteří žádali o uzdravení i duchovní podporu.

TIP NA VIDEO: Kam vyrazit na podzimní výlet?

První velkolepá realizace chrámu podle návrhů architekta G. B. Alliprandiho započala kolem roku 1723. Netradiční pojetí a působivá kompozice stavby nad údolím Divoké Orlice ale nezaručila kostelu dostatečnou ochranu. Po druhé světové válce kostel vyhořel a během komunismu byl určen k demolici. To se naštěstí kvůli nedostatku financí nestalo a po revoluci v roce 1989 začal být kostel postupně opravován až do své současné podoby.

Neratov je místo, které se vám vpije pod kůži.

Výhled až do nebe

Pokud na vás interiéry kostelů obvykle působí ponuře a temně, chrám Nanebevzetí Panny Marie je pravým opakem. Prosklená střecha zve k pohledu vzhůru za každého počasí. Ne náhodou tohle místo kromě nábožensky smýšlejících lidí vyhledávají i senzibilové nebo třeba jogíni. Ať je to silou vyšší moci, energií, nebo světlem, bude vám tu zkrátka dobře. Ozdravnou a posilující sílu tohoto místa jsem ostatně vyzkoušela na vlastní kůži.

Unikátní stavba kostela zaručuje nevšední zážitek za každého počasí.

Chráněné dílny

Kromě kostela a fary, které sem bezesporu lákají největší množství turistů, jsou srdcem Neratova také chráněné dílny a bydlení pro zdravotně postižené. Originální tkalcovské výrobky, keramiku nebo třeba pletené koše, to všechno tu můžete nakoupit, a ještě přispět na dobrou věc. A pokud si výlet budete chtít zpříjemnit nějakými světskými radovánkami, rozhodně nevynechejte Neratovskou hospodu. Poctivou českou hotovku nebo hrnek horkého svařáku v podzimních plískanicích rozhodně oceníte.

Sudety mají specificky ponurou atmosféru.

Sudetské vzpomínky

Dalším místem, na které byste při výpravě do těchto končin neměli zapomenout, je kostel sv. Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici v Bartošovicích. Tahle unikátní stavba zůstala po odsunu německých obyvatel stát ladem na kopci. Dlouhá léta chátrala a už už měla namále. Díky iniciativě obce byla ale po revoluci zachráněna věž i střecha, a tak se kostel dostal z nejhoršího. Přesto vypadá ve srovnání s neratovským chrámem poněkud opuštěně a zanedbaně. Ponurá atmosféra tohoto místa připomíná události roku 1945, kdy se v okolí odehrával šílený a krvavý lov na německé usedlíky. Procházka po malém přilehlém hřbitůvku připomíná životy těch, kteří by o českých partyzánech rozhodně hezky nemluvili.  

Němý svědek dějin