Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Veronika v krajině sudetských vzpomínek.
Podmanivá atmosféra Orlických hor.
Sudetské krasosmutnění.
Mlha je nejlepší kulisák.
Cestou mezi poli.
20
Fotogalerie

Nevšední duchovní zážitky a prosklený kostel v zamlžených Orlických horách

Mlžný opar, který melancholicky halí krajinu, se kolem desáté hodiny dopoledne začne rozpouštět, aby odhalil nečekané barevné kompozice. Hluboká údolí Divoké a Tiché Orlice zvou k dlouhým podzimním procházkám a rozjímání. Orlické hory jsou klidnou oázou, kam masová turistika zatím nedolehla, a kde tudíž můžete zažít naprosto neopakovatelné momenty. Kostely v Neratově a Bartošovicích jsou toho důkazem.

Druhá šance na život

Dřevěný kostelík v obci, která se dříve německy nazývala Bärnwald, zve k duchovním poutím už od 16. století. Když zde vytryskl léčivý pramen, ke kterému místní přistavěli malé lázně, bylo zázračné místo zasvěcené Panně Marii. Na tradiční srpnovou pouť k dřevěné sošce, kterou podle svého snu nechal vyřezat rokytnický farář, se do Neratova každoročně sjížděly tisíce poutníků, kteří žádali o uzdravení i duchovní podporu.

TIP NA VIDEO: Kam vyrazit na podzimní výlet?

Video placeholde

První velkolepá realizace chrámu podle návrhů architekta G. B. Alliprandiho započala kolem roku 1723. Netradiční pojetí a působivá kompozice stavby nad údolím Divoké Orlice ale nezaručila kostelu dostatečnou ochranu. Po druhé světové válce kostel vyhořel a během komunismu byl určen k demolici. To se naštěstí kvůli nedostatku financí nestalo a po revoluci v roce 1989 začal být kostel postupně opravován až do své současné podoby.

Neratovský poklad.
Neratovský poklad. | Zdroj: Profimedia.cz

Výhled až do nebe

Pokud na vás interiéry kostelů obvykle působí ponuře a temně, chrám Nanebevzetí Panny Marie je pravým opakem. Prosklená střecha zve k pohledu vzhůru za každého počasí. Ne náhodou tohle místo kromě nábožensky smýšlejících lidí vyhledávají i senzibilové nebo třeba jogíni. Ať je to silou vyšší moci, energií, nebo světlem, bude vám tu zkrátka dobře. Ozdravnou a posilující sílu tohoto místa jsem ostatně vyzkoušela na vlastní kůži.

Působivá konstrukce proskleného kostela v Neratově.
Působivá konstrukce proskleného kostela v Neratově. | Zdroj: Profimedia.cz

Chráněné dílny

Kromě kostela a fary, které sem bezesporu lákají největší množství turistů, jsou srdcem Neratova také chráněné dílny a bydlení pro zdravotně postižené. Originální tkalcovské výrobky, keramiku nebo třeba pletené koše, to všechno tu můžete nakoupit, a ještě přispět na dobrou věc. A pokud si výlet budete chtít zpříjemnit nějakými světskými radovánkami, rozhodně nevynechejte Neratovskou hospodu. Poctivou českou hotovku nebo hrnek horkého svařáku v podzimních plískanicích rozhodně oceníte.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Sudetské vzpomínky

Dalším místem, na které byste při výpravě do těchto končin neměli zapomenout, je kostel sv. Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici v Bartošovicích. Tahle unikátní stavba zůstala po odsunu německých obyvatel stát ladem na kopci. Dlouhá léta chátrala a už už měla namále. Díky iniciativě obce byla ale po revoluci zachráněna věž i střecha, a tak se kostel dostal z nejhoršího. Přesto vypadá ve srovnání s neratovským chrámem poněkud opuštěně a zanedbaně. Ponurá atmosféra tohoto místa připomíná události roku 1945, kdy se v okolí odehrával šílený a krvavý lov na německé usedlíky. Procházka po malém přilehlém hřbitůvku připomíná životy těch, kteří by o českých partyzánech rozhodně hezky nemluvili.  

Kostel svatého Jana Nepomuckého.
Kostel svatého Jana Nepomuckého. | Zdroj: Profimedia.cz