Matka prchající z Ukrajiny se svými dětmi a rodiči a Olena Zelenska, první dáma a matka, která na Ukrajině zůstává po boku svého muže. Obě jsou tvářemi této tragédie, obě nastolují otázku: Jak bych se v této situaci zachovala já?

Matka prchající z Ukrajiny se svými dětmi a rodiči a Olena Zelenska, první dáma a matka, která na Ukrajině zůstává po boku svého muže. Obě jsou tvářemi této tragédie, obě nastolují otázku: Jak bych se v této situaci zachovala já? Zdroj: Profimedia.cz

Jak bych se zachovala já? Příběhy žen, které se staly tvářemi války na Ukrajině

8. března tradičně proběhne MDŽ, v jehož rámci si připomínáme inspirativní ženy, které něco dokázaly. Hrdinkami posledních dní se stávají především ženy z Ukrajiny, které o to ovšem za daných okolností rozhodně nestály. Často chtěly jen žít klidný život. Přesto je důležité ukazovat jejich tváře a vyprávět jejich příběhy. Protože jen skrze ně jsou lidé schopni si uvědomit, jak nesmyslná válka je a jak tvrdě bývá tohle hrdinství vykoupeno.

Olena Zelenska

O první dámě Ukrajiny Oleně Zelenské, stejně jako o jejím muži, prezidentovi Volodymyrovi Zelenském, neměl svět až do posledního únorového týdne příliš velké ponětí. On byl – podobně jako Ronald Reagan – tím hercem, který vyhrál prezidentské volby, ona po vzoru Michelle Obama napravovala stravovací návyky ukrajinských dětí. Nyní oba stojí na nejvyšším piedestalu hrdinství, alespoň z pohledu demokraticky smýšlejícího světa. A současně jsou v pekle – v epicentru války, která v moderní Evropě nemá obdoby.

TIP NA VIDEO: Kdo je Volodymyr Zelenskyj?

Video placeholde

Odmítli nabídku USA k evakuaci a dál společně se svým národem čelí agresivní invazi. Jen za minulý týden se ruští bojovníci třikrát pokusili Volodymyra Zelenského zavraždit – Putin ho označil za terč číslo jedna, jeho rodinu za terč číslo dva. Co ukrajinský prezidentský pár prožívá si lze jen stěží představit. Olena Zelenska, která v únoru oslavila 44. narozeniny a je matkou sedmnáctileté Oleksandry a devítiletého Kyryla, si jen přála žít v klidu a ve stínu svého muže.

Nyní se vystudovaná architektka a profesí scenáristka musí i s dětmi skrývat a doufat, že manžela ještě někdy uvidí živého. Ostatně jako stovky tisíc ukrajinských žen, které se rozhodly opustit vlast. Současně podporuje ty, co zůstávají a brání ji. Třeba těmito slovy: „Jste neuvěřitelní, drazí krajané! Za ty dva dny jste se všichni stali armádou. V metru, protiletadlových krytech, s dětmi a domácími mazlíčky – děláte svou práci, staráte se o druhé, pomáháte si. (…) My jsme armáda, armáda jsme my. A děti narozené v protileteckých krytech budou žít v mírumilovné zemi, která se ubránila.“

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Ukrajinské ženy ve válce

Než začala současná válka, bylo v ukrajinské armádě zhruba 32 tisíc žen. Nyní je to řádově o několik tisíc více. S najímáním dobrovolnic má Ukrajina bohatou zkušenost už od roku 2014, kdy vypukly boje na Donbasu – již o rok později byly ženy v armádě oslavovány jako národní hrdinky, nicméně stále byly považovány spíš za kuriozitu. „Až v roce 2017 umožnil zákon ukrajinské ozbrojené síly ženám konečně oficiálně narukovat do 62 bojových pozic. Do té doby tvořily ‚neviditelný prapor‘ – životně důležitý pro válečné úsilí země, ale přehlížený její vojenskou elitou,“ uvádí magazín The Wall Street Journal v článku ze 17. února s názvem If War With Russia Comes, Ukrainian Women Will Be on the Front Lines.

Ukrajinské dívky ve válce pic.twitter.com/NVhf3n0jzU

— Jiří Veselý📷🏴‍☠️🇨🇿 🇪🇺 🌞 (@Jiriveselyphoto) 3. března 2022

Mimochodem, na Twitteru koluje glosa jedné ženy, která může někomu připadat nemístná, ale současně vystihuje emoce mnoha z nás, kdo válku na Ukrajině sledujeme z (dosud) bezpečné vzdálenosti. „Většina žen na světě má slabost pro Volodymyra Zelenského, zatímco většina mužů na světě pro ukrajinské ženy v uniformě, jsou to absolutní hrdinky.“ Ano, text má malinko sexistický nádech, nicméně postihuje i pocit zmaru z toho, že zmínění lidé ve vojenských uniformách a ve válce, kde nasazují holé životy, vůbec nemuseli být (podobně jako třeba i ukrajinští sportovci, kteří ještě před třemi týdny bojovali maximálně o zlato v Pekingu).

A ještě poznámka pod čarou: jednou z těch, které údajně bojují se zbraní v ruce, je Anastasia Lenna, miss Ukrajiny 2015. 22. února totiž na svém Instagramu zveřejnila fotografii, kde pózuje se zbraní a kterou doplnila hashtagem #standwithukraine. Média vděčně přijala narativ o neohrožené královně krásy, která bojuje za vlast, nicméně brzy se ukázalo, že zbraň na snímku je airsoftová a zapojení Lenny do aktivního boje v tuto chvíli není věrohodně potvrzené. Sama se vyjádřila v tom smyslu, že se airsoftu věnuje už řadu let a touto fotografií, která se stala virální, chtěla především inspirovat.

Pokračování 3 / 8

Ukrajinské matky, které opouštějí manžely

Jaké to musí být, nechat napospas válce nejen svůj domov, ale především svého partnera? Jak to musí lámat srdce? Jednou za všechny, která tyto pocity přiblížila na Twitteru, je Olena Shabunina, která napsala: „Nemám žádnou fotku z ‚rozlučky‘ – nebyla jsem schopná říct manželovi sbohem. Stejně jako mnoho ukrajinských žen jsem musela vyvézt do bezpečí děti a rodiče. Tady vidíte jen hrozný pocit viny, že moji přátelé jsou v Kyjevě a já jsem tady v bezpečí.“

Olena Shabunina: I don't have a photo of „farewell“ - I was not able to say goodbye to my husband. Like a lot of Ukrainian women, I had to take out my children and parents. Here is a terrible feeling of guilt inside that my friends are there in Kyiv and I am safe here. pic.twitter.com/tQZnhEM0yA

— Oleksandra Matviichuk (@avalaina) 3. března 2022

Pokračování 4 / 8

Ze starostky velitelkou – Natalia Balasynovyč

Stejně jako celý svět i Ukrajina se po dvou letech pandemie těšila na normální jaro. Sedmatřicetiletá Natalia Balasynovyč obzvlášť; právě před dvěma lety se stala starostkou Vasylkiva, menšího města u Kyjeva. Dnes je válečnou velitelkou, která brání svou vlast, zatímco její bratranec je běloruský výsadkář, takže by teoreticky mohl být poslán zaútočit na její město. Deníku The Guardian řekla, že si v duši nepřipouštěla, že by Putin mohl Ukrajinu napadnout. A popsala pocity poté, co se ve čtvrtek ráno probudila: „Prvních deset minut jsem panikařila, jen jsem běhala po domě a nevěděla, co dělat. Pak jsem se prostě sebrala a dala se do práce.“

🇺🇦Natalia Balasynovyč. Zvolily ji starostkou Vasylkiva (36 000 lidí) před 2 lety. Myslela, že její největší starostí bude pandemie. Dnes je válečnou velitelkou, přežila už obří útok ruských výsadkářů a údery řízenými střelami na město a okolí. Ona i další stále Rusům nepodlehli. pic.twitter.com/2WpFJ9taUn

— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) 2. března 2022

Pokračování 5 / 8

Do boje i s novomanželem – Yarina Arieva

Představte si, že máte jeden den na sobě slavnostní svatební oděv a druhý den uniformu – protože nechcete, aby bojoval jen váš milý. Původně se jednadvacetiletá Yarina Arieva a čtyřiadvacetiletý Sviatoslav Fursin chtěli vzít až v květnu, ruská invaze ale jejich plány urychlila. Když útoky začaly, sehnala Yarinina matka kněze, který byl ochoten pár oddat i bez oddacího listu, což je na Ukrajině velice neobvyklé. Pár, který žije v obléhaném Kyjevě, se totiž ihned po obřadu rozhodl vstoupit do vojenských služeb. Zatímco Sviatoslav je nasazen v druhé linii, Yarina tráví čas v krytu a neztrácí naději, že se Ukrajina ubrání. „Jednou bych chtěla děti, ve třiceti nebo v pětatřiceti, ale ne teď, když Rusko stále existuje na mapě světa,“ řekla Fox News.

แต่งงานได้ไม่กี่ชม ก็จับปีนสู้รบ Ukrainian citizens Yaryna and Sviatoslav got married just hours after Russia attacks their country. They spent their first day as a married couple collecting their rifles and getting ready to defend Ukraine.#Ukrainian#ยูเครน#GloryToUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/QxNZRREVKa

— Thomasz (@Thomasz88654053) 26. února 2022

Pokračování 6 / 8

Běloruské demonstrantky

I když je Bělorusko považováno za ruského partnera, ne všichni Bělorusové válku na Ukrajině podporují. A někteří, respektive některé, se dokonce nebojí dát svůj názor najevo veřejně – jako těchto šest žen oděných do barev běloruské vlajky, které se prošly Minskem a v ruce přitom držely slunečnici, symbol Ukrajiny. Ač se to nezdá, riskovaly hodně. Jak připomněl jeden komentář na Twitteru, každou chvíli mohly být zatčeny, vězněny a ve vězení také bity a mučeny. Běloruská lídryně opozice Svjatlana Cichanouská to označila za gesto solidarity a připomínku, že Lukašenkův režim a běloruský lid nejsou vždy totéž.

Courageous Belarusian women took a walk around Minsk protesting against the war in Ukraine – despite the risk of arrest. The gesture of solidarity is a reminder to divide Lukashenka's regime & the Belarus people. We resist the dictator. We don't this war. We #StandWithUkraine. pic.twitter.com/H8mSkb7TmC

— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) 3. března 2022

Pokračování 7 / 8

Ruská demonstrantka – Elena Osipova

Zatímco západní svět očekává, že sankce přimějí Rusy demonstrovat proti válce a Putinovi, na ruských náměstích to zatím na doutnající převrat nevypadá – alespoň vzhledem k početné populaci tohoto národa. O to víc si člověk musí cenit lidí, jako je čtyřiasedmdesátiletá Elena Osipova, kterou i přes její drobnou postavu a vysoký věk neváhala policie zatknout během demonstrace v Petrohradu. Osipova přitom přežila i krvavé obléhání Leningradu při druhé světové válce. Pro policii není nováčkem: demonstrací za svobodu se s výraznými grafickými transparenty účastní pravidelně. Jediné, co nyní pro Ukrajinu požadovala, je mír.

Blockade survivor Elena Osipova arrested in St. Petersburg pic.twitter.com/uv3uUvN7nG

— NEXTA (@nexta_tv) 2. března 2022

Pokračování 8 / 8

Reportérka z Charkova – Darja Stomatová

Jen několik dní po ruské invazi na Ukrajinu se jedním ze symbolů její zkázy a ruské brutality stalo město Charkov. Pokud zde zůstávají nějací novináři, pak bez přehánění čelí nebezpečí smrti. Mezi nimi je i Darja Stomatová, která z Ukrajiny referuje pro televizi CNN Prima News (společně s kameramanem Jánem Schürgerem). V autentických reportážích, jež mívají charakter videoblogu, provází diváky oděná do neprůstřelné vesty a s helmou na hlavě a popisuje zničení města – často se nachází v místech, odkud už lidé raději utekli, pokud tam nějací živí po náletech ještě zbyli. Válka tím však nekončí, a tak Darja Stomatová pronáší třeba toto: „A slyšíte výbuch, slyšíte výbuch. Je to nejspíše dělostřelectvo, artilerie. A je to hodně blízko.“

Třásl se celý dům, schovali jsme se do krytu. Reportérka @darja_stomatova popsala explozi v Charkově. Celé video ZDE: https://t.co/ZuQKudpT46pic.twitter.com/s4t3IlU9V3

— CNNPrimaNEWS (@CNNPrima) 1. března 2022