Došel mi kredit, nemůžu volat! Jak se na počátku milénia zrodil fenomén prozvánění?

2 min čtení

2 min čtení

Prozvoň mě, nemám kredit! Tato věta je asi známá drtivé většině těch, kteří dospívali v době devadesátých a nultých let. Mobilní telefony se v té době rychle měnily z neforemných těžkých krabic pro hrstku zasvěcených v osobního pomocníka téměř každého z nás. Pro teenagery navíc představovaly zcela přelomovou fázi v oblasti zábavy, seznamování se a randění. Pojďme si na chvíli zavzpomínat na éru polyfonních zvonění, Nokie 3310 a dobíjecích karet Twist.

Úkol číslo jedna většinou zněl takto: Získat po měsících přemlouvání od svých rodičů mobil – ideálně legendární Nokii 3310, která přežila vše od pádu z druhého patra až po zrychlený technologický vývoj. Což mimochodem dokládá i fakt, že po 17 letech od zrodu byla v roce 2017 vydaná její (modernější) reedice, která se okamžitě vyprodala.

TIP NA VIDEO: Které trendy z 90. let se opět vrací?

Jenže to byla pouze polovina úspěchu. Pro volání a esemeskování se svým kamarádstvem jste taky museli mít dostatek kreditu. A ten byl často mnohem větším problémem než samotné získání mobilu. Kredit docházel rychlostí blesku a nedej bože, když jste náhodou svému kamarádovi nebo tajné lásce poslali obrázek, který jste si v mobilu mohli nastavit jako pozadí – to už se finančně zahryzlo hodně hluboko do peněženky teenagera, který své kapesné musel vždy rozložit mezi nákup kreditu, nové Bravíčko a sladké pochutiny.

Dobíjecí karty od Eurotelu, Oskara, Pegase nebo Twistu se tak pro mileniálské adolescenty jednoduše staly hlavní vstupenkou do světa komunikace a navazování – potažmo prohlubování – vztahů. A na to už se vyplatilo si našetřit peníze!

Pravdou ale je, že jsme si uměli poradit i ve chvílích, kdy kredit docházel a nebylo radno s ním plýtvat. A tak se zrodil fenomén prozvánění. Rychle vytočit číslo kamaráda, hovor nechat jednou zazvonit a zase to položit. Případně celý proces opakovat klidně i několikrát za sebou. Tento dnešní optikou směšný a pro děti a dospívající narozené již kompletně do technologického světa zcela nepochopitelný úkon byl důkazem pozornosti, přátelství, ba dokonce i lásky. Jedno jediné prozvonění totiž toho často řeklo víc než kdejaká esemeska – skrýval se v něm totiž vzkaz „jsem tady, myslím na tebe a chci s tebou být v kontaktu". Dojemné a úsměvné zároveň.

Že se tato netradiční forma komunikování z počátku nového milénia u nás stala fenoménem, dokládá i fakt, že se přímo slovo prozvánění dostalo v roce 2014 do projektu 100 days project, v jehož rámci novozélandská designérka Anjana Iyer tvořila seznam nepřeložitelných slov, která se stala typická pro určitou zemi či kulturu a neexistuje pro ně vhodný ekvivalent v jiných jazycích.

S postupem času se ale přece jen možnosti kontaktu s přáteli a amanty rozšiřovaly. Velkým vykoupením se stalo například posílání SMS zpráv zadarmo přes Internet. Pokud si tedy chcete ještě více zavzpomínat, klikněte na stále existující web Poslatsms.cz, kde můžete z legrace nechat poslat někomu ze svých blízkých z generace mileniálů starou dobrou SMS zdarma. Tedy ne že by to dnes už většina mobilních tarifů nezvládla…Naskočit sem tam na vlnu nostalgie ale není nikdy na škodu.